سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ست اگر روی اقیانوس نفت باشیم ولی قدرت استفاده نداشته باشیم، هم‌چنان فقیریم رییس‌جمهور در مراسم تجلیل از قهرمانان ملی با تاكید بر لزوم برنامه‌ریزی در پرورش استعدادها، اظهار داشت كه كسب عناوین در دنیا كار مشكلی است ولی حفظ آن ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورزش زمینه‌ی دوستی‌ها در دنیای پر از دشمنی، خشونت و جنگ است

اگر روی اقیانوس نفت باشیم ولی قدرت استفاده نداشته باشیم، هم‌چنان فقیریم


رییس‌جمهور در مراسم تجلیل از قهرمانان ملی با تاكید بر لزوم برنامه‌ریزی در پرورش استعدادها، اظهار داشت كه كسب عناوین در دنیا كار مشكلی است ولی حفظ آن مشكل‌تر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی در مراسم تجلیل از قهرمانان ملی كه مهرعلیزاده رییس سازمان تربیت بدنی، هاشمی‌طبا رییس كمیته‌ی ملی المپیك، غفوری‌فرد رییس اسبق سازمان تربیت بدنی، روسای فدراسیون‌ها و جمعی از قهرمانان و ورزشكاران كشور حضور داشتند، ورزش را تفنن ندانست و گفت: نباید ورزش را یك تفنن به حساب آورد كه از سر سیری هزینه‌های زیادی خرج آن می‌شود در حالی كه جامعه نیازهای ابتدایی و مبرم دیگری از جمله غذا و مسكن و سایر امور وجود دارد.

رییس‌جمهور گفت: شاید با یك نگاه غلط، این‌گونه تصور شود كه در جامعه‌ای كه هنوز مشكلات فراوانی دارد، چگونه هزینه‌های زیادی صرف امر تفننی ورزش می‌شود.

وی اظهار داشت: صرف‌نظر از این‌كه اگر از لحاظ اقتصادی به ورزش نگاه كنیم، ورزش، فعالیت گسترده‌ای دارد كه اگر مورد توجه قرار گیرد، موجب اشتغال و تحرك اقتصادی می‌شود ولی صرف‌نظر از آن اگر ورزش هیچ ارزش اقتصادی و اجتماعی نداشت و هزینه‌بر بود باز هم باید به ورزش توجه كنیم؛ زیرا همین ورزش‌های قهرمانی و همین هیجانات سبب می‌شود ورزش به صورت عمومی مورد توجه باشد.

خاتمی تاكید كرد: ورزش نه یك تفنن كه یك ضرورت است. همیشه و در همه جا؛ ورای همه‌ی طبقات جامعه زن، مرد، جوان، پیر، كودك و نوجوان.

وی افزود: ورزش ضرورتی است كه در سایه‌ی آن سلامتی و تحرك و نشاط در جامعه ایجاد می‌شود. این تحرك همیشه مورد نیاز جوامع بوده است ولی در جامعه‌ی امروز كه ماشین جای حركت انسان را گرفته، امری ضروری‌تر به حساب می‌آید.

رییس‌جمهور ورزش را یك نیاز اجتماعی و منشأ همبستگی ملی عنوان كرد و گفت: در همین عرصه‌ی ورزشی است كه شاهد افتخارات ملی هستیم؛ ورزش هم‌چنین زمینه‌ی دوستی‌ها در دنیای پر از دشمنی، خشونت و جنگ است. بنابراین با این نگاه باید به ورزش نگریست و دانست كه هرچه‌قدر هم در عرصه‌ی ورزش هزینه كنیم، هزینه‌ی زیادی نیست.

وی یادآور شد: خوشبختانه در كشور هم‌چنان‌كه موقعیت ممتاز كشور ما در دنیا بی‌نظیر است به لحاظ منابع طبیعی و هم پشتوانه‌ی مدنی و فرهنگی و نیز موقعیت‌های ممتاز جغرافیایی و ترانزیتی ممتاز است اما اصل و اساس سرمایه‌ی كشور، استعداد، توان و نیروی انسانی در ورزش است. ما به لحاظ استعداد و زمینه نه تنها چیزی كم نداریم بلكه اگر استعداد و نیروهایمان را مقایسه كنیم، از خیلی از كشورهای دنیا جلو هستیم اما این كافی نیست.

رییس‌جمهور افزود: مهم این است كه روند جامعه، مدیریت، سیاست‌گذاری، همبستگی و علم و دانش در جامعه چگونه امكان می‌دهد تا این استعدادها به فعلیت برسند. اگر بر روی اقیانوس نفت هم باشیم ولی قدرت استفاده از آن را نداشته باشیم، هم‌چنان فقیریم.

رییس‌جمهور به استعدادهای فراوان كشور در معادن و كشاورزی كشور اشاره كرد و گفت: اگر تدبیر و برنامه‌ریزی نداشته باشیم، با وجود تمام این استعدادها هم‌چنان فقیریم.

وی در بخشی از سخنانش، خودكفایی در عرصه‌ی گندم را مهم برشمرد و آن را نتیجه‌ی تدبیر و برنامه‌ریزی‌های دولت دانست و اظهار داشت: ما طی سالیان دراز، بزرگ‌ترین واردكننده‌ی گندم بودیم و سالیانه بین 3 تا 6 میلیون تن گندم وارد می‌كردیم؛ در حالی كه اگر تنها فقط ترتیبی داده شود تا فقط خوزستان به كشاورزی بپردازد، نه تنها در گندم، كه در بسیاری از محصولات كشاورزی به خودكفایی رسیده و حتی می‌توانیم مازاد را صادر كنیم اما این مستلزم به فعلیت رسیدن استعدادها در كشور است.

خاتمی در ادامه خاطر نشان كرد: با ساخت یك سد «كرخه» 60 درصد از زمین‌های قابل آبیاری در خوزستان و 110 درصد به درآمدهای استان ایلام اضافه می‌شود. اگر این برنامه‌ریزی‌ها در همه‌ی سطوح باشد، استعدادها به فعلیت می‌رسند.

رییس‌جمهور تصریح كرد: سال گذشته برای اولین بار از واردات گندم بی‌نیاز بودیم؛ در حالی كه در سال‌های قبل با وجود بارندگی‌های خوب، بین 2 تا 3 میلیون تن واردات گندم داشتیم. در عرصه و زمینه‌ی ورزش هم همین دستاوردها موجود است.

وی گفت: باید استعدادها پرورانده شود؛ اگر ما فقط متكی به استعدادهای خود رو باشیم، نمی‌توانیم در عرصه‌های جهانی و ورزشی افتخار بیافرینیم و به آن خوش‌بین و اظهار رضایت كنیم.

رییس‌جمهور اظهار داشت: بعضا با درخشش‌های برق‌آسا جایگاه‌هایی در یك سری زمینه‌های علمی و ورزشی به دست آورده‌ایم ولی فروكش كرده و از بین رفته است؛ زیرا یك ساماندهی منظمی برای نهادینه شدن پرورش استعدادها نداشتیم.

وی گفت: درست است كسب عناوین در دنیا كار مشكلی است ولی حفظ آن مشكل‌تر است.

خاتمی به فعالیت‌های انجام گرفته پس از انقلاب اسلامی اشاره كرد و گفت: خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی، تحرك خوبی در همه‌ی زمینه‌ها از جمله ورزش انجام شده است كه پیامدهای آن را می‌بینیم؛ البته همه‌ی كسانی كه در این فعالیت حضور داشته‌اند، در آن سهیم‌اند. این‌طور نیست كه یك‌باره و لحظه‌ای به این عناوین و حركت‌ها رسیده باشیم.

رییس‌جمهور همچنین اظهار داشت: در كنار كشتی كه یك ورزش اصیل، باستانی و ملی ماست، باید به عرصه‌های دیگر ورزش هم پرداخت.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین