سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
صفارهرندی، جمعه هشتم شهریورماه در مراسم پایانی پنجمین نمایشگاه کتاب استانی‌ ساری، با بیان این‌که کتاب برخلاف به صحنه آمدن رقبای جدید همچنان سیادت و سروری خود را حفظ کرده‌، اظهار داشت: انسان هیچ‌وقت از کتاب که همیشه همراه اوست، مستغنی نبوده و هیچ چیز نمی‌ت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وزير ارشاد: لذت خواندن کتاب، همتا ندارد

صفار هرندی

صفارهرندي، جمعه هشتم شهريورماه در مراسم پاياني پنجمين نمايشگاه کتاب استاني‌ ساري، با بيان اين‌که کتاب برخلاف به صحنه آمدن رقباي جديد همچنان سيادت و سروري خود را حفظ کرده‌، اظهار داشت: انسان هيچ‌وقت از کتاب که هميشه همراه اوست، مستغني نبوده و هيچ چيز نمي‌تواند جايگزين کتاب شود.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)به نقل از روابط عمومي اداره كل ارشاد اسلامي استان مازندران،‌محمد حسين صفارهرندي با اشاره به اين مطلب که فناوري‌هاي نوين اطلاع‌رساني نيز نمي‌توانند کتاب را از اهل خرد دور کنند، افزود: نمايشگاه‌هاي کتاب هرساله با استقبال گسترده‌ مردم روبه‌رو مي‌شوند که امسال نيز با وجود عوامل بازدارنده‌اي چون محدوديت مکان و گرماي هوا بيش از 300 هزار نفر از نمايشگاه مازندران ديدن کردند.

صفارهرندي ادامه داد: اين مسأله‌ به آن معني است که کتاب

 تعداد کتابخانه‌هاي راه‌اندازي‌ شده در حاشيه‌ مساجد هم اكنون به سه‌هزار فقره رسيده‌ که اميدواريم به 10 هزار فقره ارتقاء يابد 

در جان و روح مردم فرهنگ‌دوست مازندران جايگاه خود را حفظ کرده‌است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين‌که ميزان فروش کتاب در نمايشگاه سال گذشته در مازندران چهارده ميليارد ريال ‌بوده‌، گفت: نمايشگاه بين‌المللي کتاب امسال در تهران نيز با فروش اعجاب‌انگيز 100 ميليارد ريال مواجه شد.

وي با اشاره به اين‌که فقط کتابخانه‌هاي عمومي شاخص استقبال مردم از کتاب نيستند، کتابخانه‌هاي مدارس و مساجد را نيز از شاخص‌هاي تمايل مردم به مطالعه‌‌ کتاب دانست و افزود: تعداد کتابخانه‌هاي راه‌اندازي‌ شده در حاشيه‌ مساجد هم اكنون به سه‌هزار فقره رسيده‌ که اميدواريم به 10 هزار فقره ارتقاء يابد.

صفار هرندي ادامه داد: براي تحصيل شاخص‌هاي کتاب‌خواني بايد به ابتکارعمل‌هاي ديگري دست بزنيم،

 مقرر شد در خانه‌هاي بهداشت و بخش‌ها و روستاها نيز کتابخانه برپا شود؛ به اين نحو که تأمين کتاب برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و تأمين محل و کتابدار نيز برعهده خانه‌ بهداشت باشد 

بر همين اساس تصميم گرفتيم از فضاهاي موجود براي کارهاي خير به عنوان کتابخانه نيز استفاده کنيم.

وي به توافق ايجاد شده ميان وزارت بهداشت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اشاره کرد و گفت: مقرر شد در خانه‌هاي بهداشت و بخش‌ها و روستاها نيز کتابخانه برپا شود؛ به اين نحو که تأمين کتاب برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و تأمين محل و کتابدار نيز برعهده خانه‌ بهداشت باشد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين‌که هنوز يک کتابخانه‌ مرکزي مطابق با شأن مرکز استان، در ساري وجود ندارد، اين مسأله را مايه تعجب عنوان کرد و افزود: زمين مورد نياز براي کتابخانه بايد‌ حداقل پنج يا شش‌هزار متر مربع باشد و با دو هزار متر مربع زمين نمي‌توان کتابخانه‌اي مناسب را تأمين کرد.

وي با تأکيد بر اين‌که کتابخانه مرکزي مازندران بايد به هر قيمتي ساخته شود، خاطرنشان کرد: اين کتابخانه بايد به هر نحو، حتي از محل اعتبارات پروژه ملي ساخته شود؛

 من به عنوان متولي امر فرهنگ در دولت مي‌گويم كه رفع مظلوميت از فرهنگ صرفا بحث در خصوص بودجه فرهنگي نيست. اگر فرهنگ نباشد، قطعا بقيه فعاليت‌ها نيز از بين مي‌رود 

زيرا زمين دو هزار متري به هيچ‌وجه براي کتابخانه مرکز استان مناسب نيست.

صفار هرندي با تصريح اين مطلب که براي تحرک در بخش فرهنگي نبايد خود را اسير بودجه کنيم، اظهار داشت: من به عنوان متولي امر فرهنگ در دولت مي‌گويم كه رفع مظلوميت از فرهنگ صرفا بحث در خصوص بودجه فرهنگي نيست. 

صفارهرندي يادآور شد: اگر فرهنگ نباشد، قطعا بقيه فعاليت‌ها نيز از بين مي‌رود و اين مسأله‌اي است که شوراي برنامه‌ريزي استان بايد به آن توجه کند.

وي اذعان داشت: اگر از اين مسأله گله‌مندي هايي وجود دارد که برخلاف خدمت‌هاي انجام گرفته،‌ کاري انجام نشده، بدانيم از ضعف فرهنگي است.

صفارهرندي با بيان اين‌که تمام برنامه‌هاي اقتصادي در کشور بايد بر اساس برنامه‌ريزي فرهنگي باشند، افزود: همه بايد کمک کنند تا وز‌ارت فرهنگ و ارشاد اسلامي کار خود را انجام دهد.

وي ادامه داد: فرهنگ بايد کار خود

 بودجه فرهنگي مساجد و توجه به فعاليت هاي قرآني 20 برابر افزايش يافته است که رشد‌ چشمگيري محسوب مي‌شود 

را انجام دهد و اگر چنين نباشد، فرقي بين نظام اسلامي و غيراسلامي وجود نخواهد داشت.

صفارهرندي، شوراي برنامه‌ريزي استان را متولي اصلي فرهنگ دانست و گفت: متأسفانه برخي هميشه ابتدا آب، راه و عمران را مي‌بينند و بعد به فرهنگ توجه مي‌کنند که ضرر اين اشتباه به خودمان برگشته است.

وي به 25 برابر شدن افزايش خريد کتاب نسبت به اوايل دهه 80 اشاره کرد و افزود: بودجه فرهنگي مساجد و توجه به فعاليت هاي قرآني نيز 20 برابر افزايش يافته است که رشد‌ چشمگيري محسوب مي‌شود.

صفارهرندي همچنين گفت: مازندران به گردن کشور حق دارد؛ زيرا محل تولد مردان و زناني است که نگذاشتند در گوشه دل امام(ره) و رزمندگان احساس تنهايي و خلأ ايجاد شود و انصاف نيست که مازندران با خدماتي که به کشور ارائه کرده‌، از امکانات بي‌بهره بماند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین