تبیان، دستیار زندگی
حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح دیروز در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان، اعتقاد مردم به اسلام و اتحاد میان طبقات مختلف جامعه را موجب مصونیت کشور دانستند و افزودند: باید این عوامل و زمینه ها بیش از پیش ایجاد و تقویت شوند و یکی از مهمترین آنها حفظ وحدت میان مسئولان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رهبر معظم انقلاب در ديدار خبرگان رهبري:

اجتهاد به معناي انفعال در برابر دشمن نيست

مقام معظم رهبری

حضرت آيت الله خامنه‌اي صبح دیروز در ديدار نمايندگان مجلس خبرگان، اعتقاد مردم به اسلام و اتحاد ميان طبقات مختلف جامعه را موجب مصونيت کشور دانستند و افزودند: بايد اين عوامل و زمينه ها بيش از پيش ايجاد و تقويت شوند و يکي از مهمترين آنها حفظ وحدت ميان مسئولان، مسئولان و مردم و همچنين آحاد مردم است.

به گزارش خبرگزاري رسا، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي دیروز در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان، اين مجلس را داراي جايگاه بسيار با اهميت و مايه اطمينان مردم و نظام اسلامي دانستند و با ياداوري مباني و اصول انقلاب اسلامي بعنوان شاخص هاي اصلي حرکت در مسير صحيح، تاکيد کردند: يکي از وظايف مهم مجلس خبرگان، حفظ و تقويت مباني، شعارهاي بنيادين و جهت گيريهاي اصلي نظام است.

ايشان، شأن و جايگاه ديني و علمي نمايندگان خبرگان و معيارهاي عضويت افراد در اين مجلس را از جمله دلايل اهميت بالاي مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: وظايف اين مجلس نيز که عبارت از تعيين رهبر و رصدِ دائميِ شرايط رهبري است يکي ديگر از دلايل جايگاه رفيع اين مجلس است و بر همين اساس مجلس خبرگان يک مجلس بُن‌بست شکن در نظام اسلامي است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شکل قانوني و رسمي نظام اسلامي در چارچوب قانون اساسي افزودند: اين شکل قانوني شامل بخشهاي مختلف رسمي و قانوني نظام است و حداقلِ شرطِ حفظِ نظام اسلامي ، حفظ اين شکل قانوني است اما اين مسئله شرطِ لازم، ولي غير کافي است.

حضرت آيت الله خامنه اي شرطِ کافي حفظِ نظام اسلامي را حفظ و تقويت محتوا و اصول اساسي نظام اسلامي برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر به محتوا و اصول توجه نشود ممکن است در زير پوستِ شکلِ رسمي نظام، تغييرات تدريجي و بي سر و صدايي اتفاق بيفتد و نظام اسلامي را به سمتِ انحراف بکشاند که در برخي مواقع، خواص هم متوجه اين انحراف تدريجي نمي شوند.

ايشان شکلِ رسمي نظام اسلامي را بخش سخت افزاري نظام دانستند و افزودند: بخشهاي نرم افزاري نظام اسلامي که در واقع همان جهت گيري هاي فکري، شاخص هاي اصلي و شعارهاي بنيادين انقلاب است، مهمترين مسئله براي حفظ نظام است.

رهبر انقلاب اسلامي در تبيين شاخص هاي اصلي انقلاب اسلامي تاکيد کردند : عدالتخواهي ، استقلال و آزادي به معناي حقيقي کلمه ، استکبار ستيزي و منفعل نشدن در مقابل دشمن ، مردم گرايي ، مستضعف نوازي و گرايش به طبقات محروم ، و پرهيز از اسراف و زندگي اشرافي گري جزو مباني انقلاب اسلامي هستند که به هيچ وجه نبايد تغيير کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي ، اعتبار و اصالت اين مباني را به دليل بر گرفته شدن آنها از متن قرآن و منطق اسلام دانستند و افزودند : دشمنان نظام اسلامي در طول 30 سال گذشته همواره تلاش کرده اند تا مباني انقلاب اسلامي را زير سوال ببرند و علت برخي مشکلات کشور را ، تأکيد بر اين اصول بدانند.

ايشان با اشاره به تبليغات مستمر رسانه هاي بيگانه بر ضدِ دولت خاطر نشان کردند: اين سياست تبليغي بيگانگان از ابتداي انقلاب اسلامي در مورد همه دولتها وجود داشته و در هر دولتي که احساس مي کردند، بخشي از فعاليتهاي آن منطبق با اين اصول و مُغاير با خواسته هاي استکبار است، اقدام آن دولت را مورد حمله قرار مي دادند و از طرف ديگر اگر يکي از کارهاي دولت همسو با خواست استکبار بود، از آن تجليل مي کردند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اصل استکبار ستيزي و کوتاه نيامدن در مقابل دشمن افزودند: در مقابل دشمن مستکبر نبايد کوتاه آمد بلکه بايد نظام اسلامي به حدي از اقتدار، استحکام و مصونيت برسد که دشمنان احساس کنند کاري از دست آنها برنمي آيد.

حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اينکه به هيچ وجه نبايد اصول و گذشته انقلاب اسلامي را تخطئه کرد، خاطرنشان کردند: برخي تلاش دارند تا دهه اول انقلاب و مواضع امام خميني(رض) را تخطئه کنند در حاليکه مواضع امام(ره) و جهت گيري نظام در دهه اول کاملاً درست بود و جهت گيري کنوني نظام اسلامي نيز همان جهت گيري هاي دهه‌ي اول انقلاب اسلامي است.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: نبايد بگذاريم در هيچ نسلي، انحراف از مباني انقلاب اسلامي بوجود آيد و تنها راه آن هم برجسته کردن شاخص هاي اصلي نظام است.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطر نشان کردند: بايد به دستورات و احکام اسلام و مباني انقلاب اسلامي بطور حقيقي اعتقاد داشت و ادبيات و گفتار خود را بگونه اي تنظيم کرد که حاکي از اعتقاد واقعي به اين مسئله باشد چراکه حل مشکلات، در گروِ عمل به دستورات اسلام است.

ايشان افزودند : در اين راه نبايد نگران برخي القائات بود که تلاش دارند بگويند کشور در اين مسير منزوي خواهد شد زيرا منزوي شدن و يا نشدن ارتباط نزديک با اقتدار کشور دارد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به حرکت جدي علمي که در سالهاي اخير در کشور آغاز شده است، خاطر نشان کردند: امروز هيچ کار فني پيچيده اي نيست که جوانان کشور از عهده‌ي آن برنيايند و اين توانايي علمي يکي از عوامل اصلي اقتدار کشور است.

حضرت آيت الله خامنه اي ، اعتقاد عميق مردم به اسلام و اتحاد ميان طبقات مختلف جامعه را از جمله زمينه هايي دانستند که موجب مصونيت کشور مي شود و در همين خصوص افزودند بايد اين عوامل و زمينه ها بيش از پيش ايجاد و تقويت شوند و يکي از مهمترين آنها حفظ وحدت ميان مسئولان، مسئولان و مردم و همچنين آحاد مردم است.

ايشان همچنين مسئله اجتهاد و استفاده از آن در چارچوب تعريف صحيح را مهم دانستندو خاطرنشان کردند: اجتهاد به معناي به کارگيري فکر و انديشه در چارچوب اصول، براي انعطاف در شرايط گوناگون است و نبايد آن را با انفعال دربرابر دشمن اشتباه گرفت.

رهبر انقلاب اسلامي، سياستهاي کلي اصل 44 را نمونه اي از اجتهاد برشمردند و افزودند: سياستهاي اصل 44 يک اجتهاد صحيح شرعي بود که قانون هم اجازه آن را داده است و انشاء الله به بهترين وجه و بدون افراط و تفريط اجرا شود.

حضرت آيت الله خامنه اي همچنين در خصوص طرح تحول اقتصادي دولت افزودند: در مورد اين طرح ديدگاههاي مختلفي وجود دارد اما بايد مراقب بود اظهارنظرها موجب ابهام آفريني و اضطراب آفريني در جامعه نشود.

ايشان با تاکيد بر لزوم حرکت مجموعه‌ي کشور در جهت واحد خاطرنشان کردند: در اين مسير اگر در ميان جريانهاي سياسي، يکي از جريانها به اصول و مباني انقلاب اسلامي نزديک تر بود، بايد آن جريان را تقويت و حمايت کرد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به برخي كج فهمي ها و بدفهمي ها از دين، برخي مسايل فرقه گرايي و ادعاهاي دروغين را در چارچوب سياست دشمنان براي اختلاف در جامعه ارزيابي و تاکيد کردند اين ايجاد اختلاف همانند ايجاد اختلاف ميان شيعه و سني، ريشه استکباري دارد و راه مقابله با آن هم ايجاد جنجال نيست زيرا جنجال آفريني به هدف دشمنان کمک مي کند.

حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر لزوم اتخاذ روشهاي مدبرانه براي مقابله با فرقه سازيها وادعاهاي دروغين افزودند: در مقابل چنين جريانهايي ضمن آنکه بايد کار منطقي، عقلي ، و فکري مستقل انجام شود، دستگاههاي مسئول نيز بايد مراقب باشند.

حضرت آيت الله خامنه اي در پايان با تاکيد بر اينکه امروز شعارها و اصول انقلاب اسلامي در سطوح مختلف جامعه مطرح است و بايد قدر آن را دانست افزودند: در چنين شرايطي انسان الطاف و عنايات الهي را مشاهده مي کند و همانگونه که امام خميني (ره) در برهه اي از انقلاب فرمودند دست قدرت الهي پشت سر انقلاب اسلامي احساس مي‌شود.

در اين ديدار آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس خبرگان با اشاره به دستور کار نشست اخير خبرگان گفت: در اين نشست رئيس جمهور محترم گزارشي از طرح تحول اقتصادي بيان کرد و سئوالات و ابهامات نمايندگان نيز مطرح شد. وي افزود: اصل انجام چنين طرحي مورد توافق همه است و اميدواريم با اجراي خوب آن، مشکلات اقتصادي کشور حل شود. رئيس مجلس خبرگان همچنين با اشاره به گزارش دبير شورايعالي امنيت ملي در نشست خبرگان تاکيد کرد: نمايندگان از گزارش دبير شورايعالي امنيت ملي در مورد موضوع هسته اي راضي بودند و آن را اميدوارکننده مي دانستند.

آيت الله يزدي نايب رئيس مجلس خبرگان نيز گزارشي از مباحث مطرح شده در نشست اخير خبرگان و محورهاي اصلي آنها بيان کرد.