تبیان، دستیار زندگی
میگرن هم از آن دردهایی است که فقط افراد مبتلا به آن می‌دانند تحمل این درد و ناراحتی چقدر دشوار است. گاهی حتی داروها هم نمی‌توانند جلوی هجوم درد را بگیرند، ولی به تازگی آهن رباها به کمک کسانی که با این بیماری دست به گریبان‌اند، آمده‌اند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسیله ای جدید برای بهبود میگرن

آهن‌ربای ضدمیگرن به بازار آمد

آهن ربای ضد میگرن

میگرن هم از آن دردهایی است که فقط افراد مبتلا به آن می‌دانند تحمل این درد و ناراحتی چقدر دشوار است. گاهی حتی داروها هم نمی‌توانند جلوی هجوم درد را بگیرند، ولی به تازگی آهن رباها به کمک کسانی که با این بیماری دست به گریبان‌اند، آمده‌اند.

گروهی از محققان موفق به ساخت دستگاه جدیدی شده‌اند که در واقع آهن‌ربایی بزرگ است. با استفاده از این آهن‌ربا می‌توان دردهای میگرنی را کاهش داد. این وسیله جدید فقط به اندازه یک سشوار معمولی است و کسی که میگرن دارد می‌تواند آن را به راحتی در دستانش بگیرد. این وسیله جدید،"ابزار تحریک مغناطیسی از طریق جمجمه" نامیده می‌شود.

شاید دوست داشته باشید بدانید که آهن‌ربا چگونه شما را از سردردهای طاقت‌فرسای میگرنی خلاص می‌کند. محققان می‌گویند این کار را با عبور دادن ولتاژ‌های خفیف مغناطیسی از مغز انجام می‌دهد. پالس‌های میدان مغناطیسی این آهن‌ربا، سیگانال‌های درد را در مغز از بین می‌برد و بر این سیگنال‌ها اثر می‌گذارد. به این ترتیب، بیمار درد میگرنی را احساس نمی‌کند.

سر در میدان آهن‌ربا

بسیاری از افرادی که میگرن دارند، دوست ندارند سال‌های سال از داروها برای کنترل درد و بیماری خود استفاده کنند. بعضی‌ها هم دچار عوارض پس از مصرف داروهای میگرنی می‌شوند. بنابراین شاید این وسیله جدید برای این افراد، نقطه امیدی باشد تا با استفاده از آن، هم از مصرف داروها بی‌نیاز شوند و هم سردردهای میگرنی خود را کنترل کنند.

در یک مطالعه، محققان از 201 نفر از کسانی که به سردردهای میگرنی مبتلا بودند، خواستند که در یک کار تحقیقاتی شرکت کنند. محققان به نیمی از افراد، این دستگاه آهن‌ربایی ضد سردرد را دادند و از آنها خواستند به محض اینکه احساس کردند سردردهای میگرنی به سراغ آنها می‌آید، دستگاه را بر پشت سرشان بگذارند، ولی به نیمی دیگر از این افراد دستگاهی مشابه این دستگاه را دادند که چنین خاصیتی نداشت و فقط ماکت بود.

اگر بتوان با استفاده از میدان‌های مغناطیسی آهن‌ربا، میدان‌های الکتریکی مغز را تحت تاثیر قرار داد، می‌توان به کنترل احساس درد، کمک کرد و احساس درد در مغز انسان را کاهش داد.

جالب اینجاست که 40 درصد از افراد گروه اول، دو ساعت پس از استفاده از دستگاه از شر سردرد خلاص شده بودند، در حالی که 22 درصد از افرادی که میگرن داشتند و از ماکت دستگاه استفاده کرده بودند، پس از دو ساعت سردردشان بهبود یافته بود. این نشان می‌دهد که آهن‌ربا و میدان مغناطیسی آن کارش را در مهار دردهای میگرنی خوب انجام داده است.

میدان‌های مغناطیسی بی‌دردسر

گرچه این دستگاه جدید هنوز مراحل مقدماتی تحقیقات را سپری می‌کند، ولی محققان در مطالعات دیگری نیز به این نتیجه رسیده‌اند که میدان‌های مغناطیسی ناشی از آهن‌رباها قادرند درد را تسکین دهند.

این میدان‌های مغناطیسی به نظر می‌رسد روی سیستم اعصاب مرکزی موثرند و می‌توانند درد را تسکین دهند. به هر حال، اگر زمانی این دستگاه‌های آهن‌ربایی به تولید انبوه برسند و بیماران میگرنی بتوانند از آنها استفاده کنند، دیگر شاید لازم نباشد که از داروهای شیمیایی برای کنترل درد خود استفاده کنند و از آثار جانبی این داروهای شیمیایی رنج ببرند.

در این وسیله، فیزیک و میدان‌های مغناطیسی نامریی به کمک بشر آمده‌ که او را از درد رهایی بخشد. یکی دیگر از دلایلی که به امتیازات این دستگاه جدید می‌افزاید، این است که هزینه تهیه آن بسیار پایین است و از طرف دیگر تا کنون آثار جانبی خاصی برای آن شناسایی نشده است.

میگرن

درمان‌های موجود برای میگرن

اغلب برای درمان میگرن سه روش وجود دارد:

1- مواردی که ممکن است موجب حمله میگرنی شوند، شناسایی می‌شوند و به بیماران توصیه می‌شود از این موقعیت‌ها دوری کنند؛ مانند خوردن یک غذای خاص، تابش نور شدید و یا حتی مقدار خواب یا ورزش.

2- هنگامی که سردردها شروع می‌شوند، بیمار برای کنترل آن دارو مصرف می‌کند.

3- وقتی که بیمار هنوز دردی را احساس نکرده است، برای جلوگیری از حمله های میگرنی، دارو مصرف می‌کند. این روش آخر مخصوص افرادی است که دچار سردردهای میگرنی شدید در بیشتر روزها می‌شوند.

ولی با وجود همه این روش‌ها، هیچ یک نمی‌توانند فرد را برای همیشه از حمله سردردها مصون نگه دارند.

استفاده از آهن‌ربا و میدان‌های مغناطیسی ناشی از آن برای مهار سردردهای میگرنی مراحل ابتدایی خود را سپری می‌کند، ولی محققان معتقدند که آنچه در مغز رخ می‌دهد، جریان‌های الکتریکی است که از سلولی به سلول دیگر منتقل می‌شود و تحریک بخش‌هایی ویژه از مغز است که احساس درد را در ما به وجود می‌آورد، بنابراین اگر بتوان با استفاده از میدان‌های مغناطیسی آهن‌ربا، میدان‌های الکتریکی مغز را تحت تاثیر قرار داد، می‌توان به کنترل احساس درد، کمک کرد و احساس درد در مغز انسان را کاهش داد.

منبع: ABC News
دکتر شکوفه شجاعی

*مطالب مرتبط:

عوامل مؤثر در بروز سردرد

روش های تشخیص بیماری سردرد

غذاهای مرتبط با سردرد

سردردهای ناشی از تغذیه (1) و (2)

میگرن؛ علائم و درمان

تازه ترین توصیه های پزشكان در مورد میگرن

سردرد، مشکل همیشگی کارمندان

سردرد تشخیص و درمان

میگرن و تغذیه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.