تبیان، دستیار زندگی
حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار بیش از یك‌هزار نفر از نخبگان جوان دانشگاهی، علم را یك ارزش و وسیله‌ای برای رسیدن به اقتدار و ثروت ملی دانستند و تأكید كردند: امروز باید یكی از گفتمان های پایه ای كشور، گفتمان پیشرفت علم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رهبر معظم انقلاب در ديدار نخبگان:

تاکيد بر گفتمان پيشرفت علم و فناوري در کشور

مقام معظم رهبری

حضرت آيت الله خامنه‌اي، رهبر فرزانه انقلاب اسلامي صبح امروز در ديدار بيش از يك‌هزار نفر از نخبگان جوان دانشگاهي، علم را يك ارزش و وسيله‌اي براي رسيدن به اقتدار و ثروت ملي دانستند و تأكيد كردند: امروز بايد يكي از گفتمان هاي پايه اي كشور، گفتمان پيشرفت علم و فناوري باشد.

به گزارش خبرگزاري رسا، حضرت آيت الله خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي امروز در ديدار بيش از يكهزار نفر از نخبگان جوان دانشگاهي، علم را يك ارزش و وسيله اي براي رسيدن به اقتدار و ثروت ملي دانستند و تأكيد كردند: امروز بايد يكي از گفتمان هاي پايه اي كشور، گفتمان پيشرفت علم و فناوري باشد.

ايشان با اشاره به عقب ماندگي تاريخي 150 ساله كشور در خصوص علم و فن آوري افزودند: با وجود اين عقب ماندگي، ملت ايران از استعدادهاي فراوان و هوش بالاي انساني برخوردار است و مي تواند با استفاده از اين امكان ارزشمند، كارهاي بزرگي را براي جبران عقب ماندگي خود انجام دهد.

رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري حركت علمي و نهضت توليد علم در دوازده سال اخير در كشور خاطر نشان كردند: در اين مدت پيشرفت هاي زياد و شگرفي بدست آمده است؛ اما به هيچ وجه نبايد به اين حد قانع بود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه همه اين پيشرفت ها با اتكاء به استعدادهاي داخلي و بدون كمك خارجي بدست آمده است، افزودند: جوان هاي با هوش و زيرك ايراني، مظلومانه و تنها ولي با اعتماد به نفس ملي توانستند نهال علم را در كشور رشد دهند و آنرا به ثمر برسانند.

ايشان لازمه پيشرفت علمي و جبران عقب ماندگي ها را داشتن ثروت دانستند و خاطرنشان كردند: بايد به مرحله اي از توانايي برسيم كه بتوانيم با استفاده از علم، توليد ثروت كنيم و از همان ثروت نيز براي پيشرفت علم بهره بگيريم.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه كشور بايد به مرحله اي برسد كه علم و ثروت هم افزايي پي در پي داشته باشند، افزودند: آن روزي كه ما بتوانيم درآمد كشور را از راه دانش بدست آوريم و درِ چاههاي نفت را پلمپ كنيم، آنروز روز خوبي براي ملت ايران خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه در حركت و پيشرفت علمي بايد جهت گيري ها معنوي و الهي باشد، خاطر نشان كردند: متأسفانه كشورهاي غربي ضمن انحصار طلبي علمي، از علم سوء استفاده كرده و آن را در جهت مخالف با منافع بشريت و ارزش هاي انساني بكار گرفته اند.

ايشان در بخش ديگري از سخنان خود با اظهار رضايت از فعاليت خوب بنياد نخبگان و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، لزوم رفع برخي ناهماهنگي ها ميان بخش هاي مرتبط با علم و فن آوري را خاطرنشان كردند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر لزوم بزرگداشت و تكريم نخبگان علمي، مسئوليت اصلي در اين زمينه و همچنين معرفي نخبگان علمي به مردم را متوجه رسانه ها بويژه رسانه ملي دانستند و افزودند: در صدا و سيما بايد اهتمام بيشتري به نخبگان علمي شود.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: من طرفدار ورزش قهرماني و نخبه پروري در باب ورزش قهرماني و علاقه مند به قهرمانان ملي هستم اما نبايد توجه به نخبگان علمي در رسانه ملي كمتر از نخبگان ورزشي و همچنين چهره هاي هنري باشد.

ايشان با تأكيد بر اصلاح اين رويه، خدمت به كشور از راه علم را يك افتخار دانستند و خاطرنشان كردند: اگر كسب دانش با نيت خدمت به كشور و سربلندي ملت باشد، قطعاً عبادت و يكي از حسنات خواهد بود.

در ابتداي اين ديدار آقايان كسري احمدي كمال آباد دارنده مدال طلاي المپياد جهاني رياضي سال 87 ، ايمان مهيائه دارنده طلاي المپياد كشوري فيزيك در سال 87 ، حامد تركش اصفهاني دارنده تنديس زرين فن آفريني از جشنواره شيخ بهايي، سجاد فولادي قلعه رتبه اول آزمون سراسري رياضي سال 87 ، اميرمهدي احمدي نژاد دارنده مدال طلاي المپياد كامپيوتر سال 87 ، سيدمصطفي عماد وكيلي دانش آموخته رتبه اول رشته خاکشناسي، محمدرضا حسني آهنگر دارنده رتبه برگزيده جشنواره بين المللي خوارزمي، شايان دشميز دارنده مدال نقره المپياد رياضي سال 87 ، بهزاد دهقان نژاد نماينده انجمن مخترعان، و خانم ها زهرا ساكياني رتبه اول آزمون سراسري علوم انساني سال 87 ، رضوان زنديه رتبه سوم المپياد دانشجويي اقتصاد، طيبه موسوي دانش آموخته رتبه اول دكتراي نانو مواد، فاطمه رهبري زاده رتبه برگزيده جشنواره رازي و گلچين صنعتي رتبه دوم جشنواره بين المللي خوارزمي مطالبي را در خصوص مسايل علمي، آموزشي و تحقيقاتي بيان كردند.

محورهاي اصلي مطالبي كه نخبگان جوان بيان كردند عبارتند از لزوم كشف و شناسايي استعدادهاي جوان و حمايت از آنان، تقويت بيش از پيش روحيه خودباوري و اعتماد به نفس ملي در ميان نسل جوان، بازنگري در معيارهاي انتخاب نخبگان، حمايت از فعاليت هاي علمي در فن آوري هاي نوين همچون نانو، استفاده از نخبگان جوان در ترسيم نقشه علمي كشور، در اختيار قرار دادن امكانات علمي براي افراد مستعد در مناطق محروم، پشتيباني عملي از نخبگان و پرهيز از حمايت هاي شعاري، جهت دهي فعاليت هاي پژوهشكده ها و مقالات علمي بمنظور بهره برداري مناسب، ايجاد زمينه مناسب براي جوانان نخبه در مراكز علمي و سازمانها، استفاده از ظرفيت حضور جوانان در الميپادهاي جهاني براي معرفي فرهنگ و توانمنديهاي ايران، اهتمام ويژه به پارك هاي فناوري، تغيير سيستم آموزش از حفظ محوري به كارهاي جمعي علمي و پژوهشي، فراهم كردن فرصت بازديدهاي علمي جوانان نخبه و آشنايي آنان با توانمنديهاي كشور، توجه عميق تر به قرآن كريم و استفاده عملي از توصيه ها و دستورات قرآن، نياز به راهبرد جديد براي راههاي ميان بُر رسيدن به علوم پيشرفته، عمل مسئولان به وعده هاي داده شده به نخبگان و محققان جوان، برخورد عادلانه در تصويب طرحهاي علمي و اعطاي تسهيلات، در اختيار قرار دادن فرصت هاي مطالعاتي به اساتيد و پژوهشگران جوان، برخورد علمي و غير تبليغي رسانه ها با دستاوردهاي علمي، ساماندهي برخي قوانين دست و پاگير بنياد ملي نخبگان و حمايت بيش از پيش از مخترعان جوان.

همچنين در اين ديدار آقاي واعظ زاده، معاون علمي و فناوري رئيس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان در گزارشي اعلام كرد: فناوري هاي راهبردي كشور مشخص و براي توسعه و تقويت آن برنامه ريزي شده است.

آقاي واعظ زاده با اشاره به تدوين 27 سياست براي همکاري و اعتلاي مراكز پژوهشي و علمي كشور گفت: برنامه جديدي هم براي ارتقاي همكاريهاي دانشگاه و صنعت و توليد كالا و خدمات صنعتي بر اساس دانش روز تدوين شده است.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور به آماده شدن مقدمات تأسيس دفاتر نخبگان در چند استان اشاره كرد و افزود: برنامه ريزي براي تحت پوشش قرار دادن مخترعان واقعي، «نخبگان مديريتي، حوزوي و قرآني كشور»، شناسايي استعدادهاي برتر از ابتداي ورود به مدرسه و ارتباط و هم انديشي گسترده تر با نخبگان خارج از كشور آغاز شده است.

در پايان اين ديدار نخبگان جوان دانشگاهي نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت آيت الله خامنه اي اقامه كردند.