سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدیر كل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و كتابخوانی گفت: آمارگیری سرانه مطالعه در تهران تمام شده و نتایج آن رضایت‌بخش بوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایان آمارگیری از مطالعه تهرانی‌ها

امار گیری تهرانیها

مدیر كل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و كتابخوانی گفت: آمارگیری سرانه مطالعه در تهران تمام شده و نتایج آن رضایت‌بخش بوده است.

 

آمارگیری سرانه مطالعه را پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات از خرداد امسال با همكاری تعدادی از استادان دانشگاه‌ تنها در استان تهران انجام داده است.

محمود سالاری، مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و كتابخوانی به خبرنگار فارس، گفت: این آمار بدون احتساب قرائت قرآن، كتاب‌های ادعیه و كتاب‌های درسی است.

به گفته وی، در این آمار تنها مطالعه اختیاری لحاظ شده است.

قرار است پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در ادامه طرح خود سرانه مطالعه را در سراسر كشور آمارگیری كند.

محمود سالاری روز گذشته به حكم وزیر ارشاد جای خود را در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و كتابخوانی به مصطفی امیدی داد.

سالاری نتایج آمارگیری سرانه مطالعه را اعلام نكرد و تنها گفت: نتایج این آمار كاملاً متفاوت است با آنچه قبلاً اعلام شده است.

این در حالی است كه سال ۸۳ آماری در زمینه سرانه مطالعه تهرانی‌ها انجام شد كه نشان می‌داد ۴۰ درصد تهرانی‌ها روزانه یك تا ۲ ساعت مطالعه می‌كنند.

با این حال مسؤلان فرهنگی این آمار را غیر علمی خوانده بودند و از انتشار آن جلوگیری كرده بودند.

قرار است نتایج آمارگیری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در زمینه سرانه مطالعه به صورت رسمی منتشر می‌شود.

سالاری پیش از این به خبرنگار فارس، گفته بود باسوادان سنین پائین كه خواندن و نوشتن می‌دانند نیز در این سرانه احصاء می‌شوند.

به گزارش فارس، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وابسته به وزارت ارشاد بر اساس مجوز شماره ۱۳۸۰/۲۲ مورخ ۲۶/۲/۷۸ شورای گسترش آموزش عالی تأسیس شده است.

این پژوهشگاه برای تحقق بخشی از وظایف پژوهشی وزارت ارشاد و نیز پاسخگویی به نیازهای پژوهشی كشور در زمینه مسائل فرهنگی، هنری و ارتباطات شكل گرفته است.

در چند سال اخیر بحث بر سر تعیین سرانه مطالعه ایرانی‌ها به بحثی داغ همراه با تأسف و دریغ تبدیل شده بود و هر یك از مسئولان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در اظهارات متفاوت سرانه‌های مختلفی را اعلام كرده‌اند.

محسن پرویز اخیراً در نمایشگاه كتاب همدان گفته بود سرانه مطالعه ایرانی‌ها بدون احتساب كتاب‌های درسی ۱۰ دقیقه در شبانه‌روز است.

با این حال محمدحسین صفار هرندی چند روز بعد در نشست خبری شانزدهمین نمایشگاه قرآن كریم گفته بود هیچ آمار هیچ آمار روشن و قابل اتكایی درباره‌ سرانه‌ مطالعه در كشور نداریم.

وزیر ارشاد همچنین در نمایشگاه كتاب تهران گفته بود، بیایید با اعتراف به اینكه قضاوت‌های پیشین و ارزیابی‌های سرانگشتی سابق مبنایی نداشته این باب را ببندیم و این دفتر نادرست را دیگر نگشاییم.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین