تبیان، دستیار زندگی
اولین و مهمترین نكته كه در ساخت تصاویر جهت استفاده در وب باید مورد توجه قرار گیرد، فرمت و قالب بندی آنها است. دو فرمت فایل استاندارد تصویر كه در وب استفاده می شوند: فرمتGIF (كه سرنام كلمه هایGraphics Interchange Format) و ف...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرمتهای فشرده سازی تصاویر تحت وب

اولین و مهمترین نكته كه در ساخت تصاویر جهت استفاده در وب باید مورد توجه قرار گیرد، فرمت و قالب بندی آنها است. دو فرمت فایل استاندارد تصویر كه در وب استفاده می شوند: فرمتGIF (كه سرنام كلمه هایGraphics Interchange Format) و فرمتJpeg(كه سر نام كلمه هایJoint Photographic Exprets Group) می باشد. علاوه بر این دو قالب، قالب سومی نیز به نامPNG (كه سرنامه كلمهPortable Network Graphics) وجود دارد. به نظرمی رسد كه این فرمت بهترین فرمت ذخیره سازی تصاویر جهت وب می باشد. اما متاسفانه مرورگرهای قدیمی این فرمت را پشتیبانی نمی كنند. در صورت تمایل شما می توانید از این فرمت فایل استفاده كنید ولی توجه داشته باشید كه تمام مرورگرها نمی توانند فایلهایی را با فرمتPNG بخوانند.

یكی از چیزهایی كه هنگام ذخیره سازی تصاویر باید بسیار به آن توجه كنید محدودیت پهنای باند اینترنت می باشد. به صورتی كه شما برای انتقال یك تصویر زیبا با حجم 2 مگا بایت به یك مودم 8/28 نیاز دارید و مودم هایی با سرعت پایین تر هنگام انتقال این تصویر دچار مشكل می گردند. ولی این بدان معنا نیست كه شما نمی توانید یك تصویر بزرگ را در وب انتشار دهید، منظور این است كه كاربران اینترنت شاید برای نمایش یك تصویر4 مگابایت منتظر نمانند.

فرمتهای فشرده سازی در پایین آوردن حجم و اندازه قابل تا حد زیادی می توانند شما را یاری دهند بدوم این كه به كیفیت نمایش تصاویر صدمه ای برسانند.


فرمتJPEG

این فرمت با توجه به نیاز شما می تواند ایده آل ترین فرمت فشرده سازی باشد. این فرمت جهت ارسال تصاویر تمام رنگی استفاده می گردد، مخصوصاً كه در این فرمت می توانید 16 میلیون رنگ مختلف را نمایش دهید. فرمتJPEG اطلاعات رنگی تصویر را حفظ می كند اما از روشLossy برای فشرده سازی استفاده می كند. برای ذخیره سازی تصاویر در فتوشاب با این فرمت شما باید مد رنگی تصاویرتان را بهRGB تبدیل نمایید. لابد می پرسید چراRGB ؟ زیرا مدRGB مد رنگی مورد استفاده برای تمام مانیتورهاست.


نكته:

هر بار كه شما یك فایل تصویری را در فرمتJPEG ذخیره می نمایید مقداری از داده ها هنگام فرآیند فشرده سازی از بین می روند. این كار باعث ایجاد بلوكها و نوارهایی از رنگ در تصویرتان می شود. هیچ گاه تصویری كه دارای فرمتJPEG است را مجدداً با همان فرمت ذخیره ننمایید.


فرمتGIF

فرمت فایل دیگری كه شما می توانید جهت استفاده تصاویر در وب از آن استفاده كنیدGIFاست. تعداد رنگهای موجود دراین فرمت 256 رنگ می باشد. از این فرمت شما می توانید جهت ساخت تصاویر متحرك درImage Realyاستفاده كنید.


فرمتPNG

در فتوشاب شما از دو نوع فرمتPNG جهت فشرده سازی تصاویر می توانید استفاده می كنید كه عبارتنداز: 8 بیت و24 بیت.

در فرمت8-PNG از 8 بیت رنگ (2 به توان هشت) استفاده می گردد و بیشتر برای تصاویری كه دارای نواحی یكدست رنگ می باشند استفاده می شود. این فرمت خیلی خوب جزییاتی مانند نقشهای ترسیم شده، آرمها یا طرحهایی كه حاوی متن می باشند را حفظ می نماید.


نكته:

اگر می خواهید كه افراد بیشتری از صفحه وب شما دیدن كنند از فرمت8- PNG استفاده نكنید. زیرا مرورگرهای قدیمی این فرمت پشتیبانی را نمی كنند. فرمت8-PNG از روش فشرده سازیIossless استفاده می نماید. در این روش هیچ داده از تصویر هنگام فرآیند فشرده سازی از بین نمی رود. اندازه تصاویر در این فرمت نسبت به فرمتGIF 10 تا 30% كوچكتر می باشد. در فرمت24-PNG از 24 بیت (2به توان بیست و چهار) رنگ استفاده می شود و بیشتر برای تصاویری كه تغییرات شدت رنگ در آنها تدریجی است استفاده می گردد. شفافیت چند سطحی توسط این فرمت در تصاویر، پشتیبانی می گردد.برگرفته از روزنامه همشهری