تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم جزو افرادی باشید که در تابستان و همراه با گرم شدن هوا میلتان به غذا کاهش می یابد و نسبت به بقیه فصول عصبانی‌تر هستید و گاهی با مشکل تپش قلب نیز مواجه می ‌شوید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گرما برای قلب مضر است

سکته

شاید شما هم جزو افرادی باشید که در تابستان و همراه با گرم شدن هوا میلتان به غذا کاهش می یابد و نسبت به بقیه فصول عصبانی‌تر هستید و گاهی با مشکل تپش قلب نیز مواجه می ‌شوید.

این حالت تا حدی طبیعی است، چون گرما بر فعالیت قلب ما اثر دارد. به طور معمول وقتی هوا گرم‌تر می‌ شود، بدن ما به طور خودکار در صدد تعدیل این گرما و حفظ دمای ثابت بدن علی رغم افزایش دمای محیط برمی ‌آید.

همانطور که می ‌دانید، هیپوتالاموس در مغز متوجه تغییرات دمایی می‌ شود و پیام‌هایی را به قسمت‌های گوناگون بدن می ‌فرستد. غدد عرق با گرفتن این پیام سعی می‌ کنند که با کمک تعریق، سطح پوست را خنک کنند. رگ‌های خونی نیز منبسط می‌ شوند تا گرما از عروقی که از نزدیک پوست عبور می ‌کنند، آزاد شود، یعنی در یک کلام کار قلب زیادتر می ‌شود. تصور کنید در فردی که دارای بیماری قلبی باشد، افزایش کار قلب یعنی بالا رفتن خطر سکته قلبی.

شاید شما هم دیده یا شنیده‌اید که در گرمای تابستان و ترافیک سنگین، آمار مرگ ناگهانی بیشتر از زمستان است.

اگر در تهران یا حتی مناطق خشک کویری زندگی می‌ کنید، باید خوشحال‌تر باشید، چون خشکی هوا موجب می‌ شود عرق شما تبخیر شده و خنک شوید. اما در شهرهایی مانند بوشهر و بندرعباس که رطوبت هوا بالاست، نه تنها گرما، بلکه حجم خون هم بالاتر است، بنابراین قدرت تبخیر عرق کمتر می ‌شود. در این مناطق که رطوبت هوا بالاست، به دلیل افزایش حجم خون، کار قلب بیشتر می ‌شود.

توصیه من به همه کسانی که مشاغل آنها طوری است که مجبورند در هوای گرم کار کنند و از نعمت هوای خنک کولر محروم‌اند، این است که با پوشیدن لباس رنگ روشن، نوشیدن آب به اندازه کافی (وقتی شما تشنه اید، خون غلیظ و حاوی آب کمتری است و باید به پیام هیپوتالاموس مبنی بر حس تشنگی گوش کنید و حتما آب کافی بنوشید) و کم‌کردن گرما تا حد قابل قبول مانند شستن پاها یا قراردان پاها در آب خنک به سلامت قلب خود کمک کنند.

نوشیدن آب

اگر شما یک بیمار قلبی هستید و به گرگرفتگی عروق دچارید، یادتان نرود که باید با پزشک خود در خصوص گرمای محیط کار مشورت کنید. بسیاری از رانندگان تاکسی را می‌ بینیم که با هوشیاری، روی سقف ماشین خود باربند حصیری بسته‌اند و یک بطری کوچک آب و یخ همراه خود دارند که در طول روز از آن می ‌نوشند و یا دست و صورت خود را با آن می ‌شویند.

سعی کنید از بحث‌های تنش‌زا و ایرادگرفتن به رانندگی یکدیگر بپرهیزید یا در این گرما با دعوا و ترس، بیش از این به قلب خود آسیب نزنید.

نکته دیگر اینکه هرگز در گرما به فعالیت ورزشی نپردازید و یادتان باشد که ساعت 8 تا 10 صبح در پارک یا خانه که هوا خنک‌تر است ورزش کنید.

این باور غلطی است که می ‌گویند باید صبح زود پس از نماز ورزش کنید، چون آن موقع قلب شما هنوز آماده نیست و با این کار فشار مضاعفی به آن وارد می‌ کنید. ساعت شش صبح از خواب بیدار شوید، صبحانه میل کنید و حدود ساعت هشت، ورزش کنید.

دکترمنوچهر قارونی - متخصص قلب و عروق

 استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

*مطالب مرتبط:

عملکرد ضعیف قلب

برخورد با اولین سکته قلبی

چهار راه پیشگیری از حمله قلبی

روش های درمان بیماران قلبی

عوامل خطر اصلی بیماری قلبی (1) و (2)

ارزیابی خطر بیماری قلبی

خطر لخته شدن خون در افراد چاق

آزمایش های تشخیص بیماری قلبی

درمان دارویی در بیماران قلبی

تهدید سلامت قلب در زنان

ارتباط قلب و رگ های خونی

گرمازدگی در فصل تابستان

شدت گرمازدگی

چطور گرمازده نشویم؟

خستگی ناشی از گرما

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.