تبیان، دستیار زندگی
تعریف و انواع مواد مخدر آثار مواد مخدر بر بدن انسان عقائد غلط در توجیه مصرف مواد مخدر تعریف: به تمامی تركیبات شیمیایی گفته می شود كه مصرف آنها باعث دگرگونی در سطح هوشیاری مغز شود. مثل حالت سرخوشی و لذت، خواب آلودگی و سستی. ا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعریف مواد مخدر

تعریف و انواع مواد مخدر

آثار مواد مخدر بر بدن انسان

عقائد غلط در توجیه مصرف مواد مخدر

تعریف:به تمامی تركیبات شیمیایی گفته می شود كه مصرف آنها باعث دگرگونی در سطح هوشیاری مغز شود. مثل حالت سرخوشی و لذت، خواب آلودگی و سستی.

انواع:

1)depressant

مواد مخدری كه واكنش های مغز را آهسته می كند.

اثرات:

كم شدن سرعت تنفس و ضربان قلب – كم شدن فشار خون – خواب آور

مثال: هروئین – تریاك – مورفین

2)stimulant

مواد مخدری كه به سیستم عصبی بدن سرعت می بخشد.

اثرات:

بیشتر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب – بیشتر شدن فشار خون برای ایجاد احساس هیجان و جلوگیری از خواب استفاده می شود. مثال: كوكائین – نیكوتین

3)hallucinogen

مواد مخدری كه باعث حالت هایی مثل هذیان می شود.

اثرات:

از دست دادن حافظه – لرزش – حالت استفراغ – عوض شدن اخلاق

مثال:PCP-LSD

4)inhalant

مواد مخدری كه از طریق استنشاق (توسط دماغ) استفاده می شود.

اثرات:

آهسته شدن فرآیند مغز – بیشتر شدن ضربان قلب – سردرد

مثال: ماریجوانا

برخی سرعت مسمومیت توسط مواد مخدر:

خوردن: بین 20 تا 30 دقیقه تزریق كردن

a) رگ: بین 15 تا 30 ثانیه

b) ماهیچه: بین 3 تا 5 دقیقه

استنشاق: بین 5 تا 8 ثانیه

ریختن در چشم: بین 3 تا 5 دقیقه

* آیا می دانستید بزرگترین كشور تولید كننده مواد مخدر جهان افغانستان است.

* آیا می دانستید از تقریباً هر 20 نفر یك نفر در ایران «معتاد» است.

دیدگاه های فقهای شیعه در خصوص مواد مخدر:

آیت الله العظمی مكارم شیرازی:

بدون شك استعمال مواد مخدر یكی از محرمات است كه ادله مختلف شرعیه بر حرمت قطعی آن دلالت دارد و بر همه ی مسلمانان واجب است كه از این مواد پلید پرهیز و اجتناب كنند و فرزندان و بستگان و آشنایان خود را از آنها شدیداً بر حذر دارند حكم اسلام در این جا بسیار واضح است ، مواد مخدر به هر شكل و به هر صورت استعمالش حرام است.

«آیت الله العظمی بروجردی نیز كشیدن تریاك را حرام دانسته اند»

آثار مواد مخدر بر بدنمهمترین محل اثر مواد مخدر بر مغز است. در مغز گیرنده هایی وجود دارد كه این مواد بر آنها اثر می كنند. این گیرنده ها به 3 گروه تقسیم می شوند:

1- اثر بر گروه اول سبب تنظیم و كاهش احساس درد، كاهش فعالیت مركز تنفس، یبوست و اعتیاد می شود.

2- اثر برگیرنده های دوم سبب كاهش احساس درد، افزایش حجم ادرار و ایجاد حالت آرامش می شود.

3- اثر مواد مخدر بر گیرنده های گروه سوم سبب كاهش احساس درد می شود.

حدود بیست و پنج سال پیش مشخص شد كه در بدن انسان موادی شبیه مواد مخدر [مرفین] تولید می شود كه مهمترین آنها به نامآندورفین ها و آنكفالین ها است. به طور طبیعی وقتی بدن دچار آسیب های دردزا و حوادث ناراحت كننده می شود مغز این مواد را ترشح می كند و سبب كاهش احساس درد و ناراحتی می شود.

اثر مواد مخدر بر روی سیستم پاداش

در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن كاری لذت ببرد و به عبارتی دیگر پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادی به اسم دوپامین ونوراپی نفرین ترشح می شود و بر روی قشر و سایر مراكز حیاتی آن اثر می كند و احساس لذت و پاداش به او دست می دهد و سعی در تكرار آن عمل دارد. یكی از آثار مهم مواد مخدر فعال كردن همین سیستم است. بنابراین كسانی كه یك بار با این مواد آشنا می شوند چون سیستم پاداش در مغز آنها تقویت شده، تمایلی شدید به تكرار مصرف آنها پیدا می كنند. از بین مواد مخدر هروئین خیلی راحت تر در چربی حل می شود. مغز انسان مقدار زیادی چربی دارد، بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در طی زمان كوتاه تری روی مغز اثر می كند بنابراین آثار پاداش دهنده و خوشی آور و ضد درد سریع تری دارد. كدئین كه از مشتقات تریاك است به آسانی در سیستم گوارش جذب شده و در بدن تبدیل به مرفین می شود. در یك مطالعه روشن شده است كه در معتادان، یكی از آثار مصرف مواد مخدر ، كاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغز است.

عقائد غلط در توجیه مصرف مواد مخدر

اما گذشته از آثار ثابت شده مواد مخدر، مردم ممكن است با باورهای غلط زیر، اقدام به مصرف آنها كنند.

1- برای تسكین درد: این مواد واكنش انسان را نسبت به حس درد كاهش می دهند و روی عامل اصلی ایجاد درد هیچگونه اثری ندارند. بسیاری از بیماری های بشر با درد همراه است، از جمله اضطراب، افسردگی، بیماری های استخوان و مفاصل، سرطان ها و بیماری های عفونی. اما مصرف كنندگان و توصیه كنندگان به مصرف مواد توجه ندارند كه نسبت به اثر ضد درد این مواد تحمل ایجاد می شود. یعنی مثلاً در پنجمین مصرف برای اینكه همان درد اولیه كاهش یابد باید مقدار بیشتری مصرف شود، كه این مقدار گاهی تا 30 برابر مقدار مصرف اولیه لازم می شود.

2- عقیده غلط دیگری كه وجود دارد، اثر این مواد بر روی بیماری هایی مثل قند یا دیابت است. به نظر می رسد چنین باورهای غلطی توسط قاچاقچیان دامن زده می شود تا درآمد مالی بیشتری كسب كنند. یا مصرف كنندگان این ادعا را مطرح می كنند تا خود را گناهكار جلوه نداده، بگویند ما برای پیشگیری یا درمان این بیماری ها، مواد مصرف می كنیم. در هیچ تحقیق علمی اثر پیشگیری كننده و درمانی برای این مواد ثابت نشده  است.

3- گاهی افراد بی اطلاع توصیه می كنند كه مصرف موادمخدر برای كاهش آلام روحی ، اضطراب ، افسردگی و سایر بیماری های روانی كه نسبتاً شایع و به شدت آزار دهنده هستند، مفید است. اضطراب معمولاً با تنگی نفس، احساس خفگی، تپش و احساس ناراحتی در قلب، سنگینی سر، احساس درد و ناراحتی در شكم و درد در سایر قسمت های بدن همراه است. تفكر غلط اثر تسكینی مواد مخدر بر بیماری های روانی و اضطراب از آنجا ناشی شده كه این مواد دارای اثر تسكین بخش و آرام بخش هستند، هر ماده آرام بخشی علائم ظاهری اضطراب را كاهش می دهد، اكثر بیماری های روحی همراه اضطراب هستند، افسردگی كه بیماری قرن است در بسیاری از موارد همراه با اضطراب است. بنابراین در اوایل مصرف، شخص كه به هر علت دچار اضطراب و ناآرامی روحی است ممكن است با مصرف مواد احساس آرامش كند. اما این پدیده ثابت شده كه در افراد مضطرب و ناآرام پس از اولین مصرف، خطر اعتیاد بسیار بالا است و مواد اعتیادآور قطعاً پس از مدتی، خود افسردگی زا و به تبع آن اضطراب آور خواهند بود. یعنی در نهایت نه تنها با مصرف مواد مخدر افسردگی، اضطراب و آلام روحی انسان كاهش نمی یابد، بلكه تشدید هم می شود، زیرا تغییر خلق  و ایجاد حالت شادی كاذب توسط مواد مخدر فقط در اوایل مصرف ایجاد شده است. نوجوانان و جوانان در مقطعی از زندگی خود هستند كه بحران و ناآرامی روحی و اضطراب فراوانی دارند و به همین دلیل است كه با اولین آشنایی ها خطر اعتیاد در آنها زیاد است. نوجوان روابط اجتماعی و خانوادگی آرام و حمایت كننده ای لازم دارد تا آلام روحی او كاهش یافته به سمت اعتیاد نرود.

4- توصیه دیگری كه ناآگاهان برای مصرف مواد مخدر دارند در مورد مشكلات روابط جنسی مردان به خصوص مردان جوان است. مشكلات جنسی در آنان معمولاً ریشه در هیجانات و اضطرابات شخص دارد اگر این مواد در موارد نادری از مشكلات فوق بكاهد، در طولانی مدت باعث ایجاد افسردگی و كاهش میل جنسی می شود.

5- مواد مخدر یعنی مشتقات مرفین حركات پیش برنده روده ها را كند می كند و ترشحات آن را كاهش می دهد. دردهای دستگاه گوارش می تواند ناشی از افزایش حركات دودی روده ها باشد. در اسهال این حركت سریع و گاهی دردناك می شود. در بسیاری از هیجانات و اضطراب ها حركات لوله گوارش مختل شده، افزایش یا كاهش می یابد. مثلاً در روده های تحریك پذیر عصبی دل درد، دل پیچه یا اسهال و یبوست متناوب وجود دارد. اگر مبتلایان به این بیماری ها با مواد مخدر آشنا شوند، خطر اعتیاد جدی است. مثلاً در مورد اسهال كه همراه با افزایش حركات روده ای است، اگر مشتقات تریاك در دسترس شخص بیمار قرار بگیرد با توجه به كند كردن حركات پیش برنده روده و بهبود ظاهری اسهال خطر اعتیاد بعدی را دارد.

6- متأسفانه بعضی از كسانی كه پس از رانندگی ممتد دچار خستگی می شوند پس از چند بار مصرف و احساس رفع خستگی و سرخوشی كاذب، در دام اعتیاد گرفتار می شوند.

7- این مواد حالت خمودگی، ابر گرفتگی شعور و یا آگاهی ایجاد می كنند یعنی می توانند بیداری بیش از حد بشر را كاهش دهند. زندگی پیچیده امروز، نیاز به كار فكری زیاد و گاهی خسته كننده دارد در واقع آدم های پر كار و آنهایی كه در زندگی روزمره با مسایل پیچیده برخورد می كنند مجبورند با تمام قوای فكری و ذهنی خود وارد میدان شوند. یعنی بشر امروز برای تطابق با شرایط روزمره، بیش از حد بیدار و شاید دائم در حال جنگ فكری است، در حد اعلای این پدیده بعضی آدم ها همانند خروس جنگی دائم هوشیارتر از مردم دیگر هستند. مواد مخدر و الكل این حالت بیداری بیش از حد را كاهش می دهد. بنابراین آنهایی كه كار فكری شدید، یكنواخت و خسته كننده می كنند با اولین آشنایی ها در معرض ابتلای به اعتیاد هستند و مواد مخدر و الكل ابتدا آنها را آرام می كند اما پس از مدتی قدرت مبارزه، كار و ثمر بخشی را از آنها می گیرد.

8- قسمت اعظم دردهای بشر روانزاد است، انواع كمر دردها، پشت درد، سردرد، دل دردهای مزمن، دردهای عضلانی و استخوانی، می تواند جنبه روانی داشته باشد. كسانی كه با مراجعه به پزشكان مختلف و استفاده از روش های مرسوم فرهنگی، تسكینی برای درد خود نمی یابند، در مقابل مواد مخدر بسیار آسیب پذیر هستند. این مواد اصل درد و عامل ایجاد كننده درد را از بین نمی برند فقط  شخص را نسبت به درد بی تفاوت می كنند. مثلاً اگر كسی شكستگی داشته باشد، درد ایجاد شده سبب كم حركتی یا بی حركتی عضو شكسته شده می شود و فرصتی برای محل شكسته ایجاد می شود تا استخوان سازی صورت گرفته و محل شكستگی ترمیم یابد اما مواد مخدر واكنش انسان را به درد كه همان بی حركتی و كم حركتی است از بین برده و عضو حركت كرده می تواند جوش خوردن شكستگی را به تأخیر بیندازد.

9- در مسیر اعتیاد بتا آندورفین ها كه مواد شبه مخدر درون زا هستند كاهش می یابد، زیرا با ورود مواد مخدر خارجی جای شبه مرفین های مفید و تولید شده در بدن شخص را می گیرد. بنابراین پس از ترك اعتیاد و در حین آن كه مواد مخدر خارجی به بدن نمی رسد و مغز، دیگر مواد شبه مرفین درون زا ترشح نمی كند، درد و حالت روحی ناخوش و اضطراب و بی قراری در شخص زیاد است كه البته پس از مدتی كه از ترك بگذرد مجدداً مغز مواد لازم را ترشح خواهد كرد.

10- با كاهش آندورفین ها [مواد شبه مرفین درون زا] در مغز شخص معتاد و بدن او، خاصیت دشمن كشی مونوسیت ها كه از سلول های دفاعی بدن هستند كاهش می یابد. بنابراین شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ها حساستر است و زودتر مبتلا می شود.

مواد مخدر آن دسته از سلول های دفاعی بدن را كه مسئول از بین بردن مهاجمان به بدن هستند، كاهش می دهند و نیز با كاهش فعالیت آنها ، می توانند سبب رشد سلول های سرطانی شوند.