تبیان، دستیار زندگی
 مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی وجود دارد كه بر اثر كار با كامپیوتر ایجاد می­شوند. كسانی كه زیاد با كامپیوتر كار می كنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می­رسد با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر در محل­های كار و حتی در...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشكلات چشمی كار با كامپیوتر


 مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی وجود دارد كه بر اثر كار با كامپیوتر ایجاد می­شوند. كسانی كه زیاد با كامپیوتر كار می كنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می­رسد با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر در محل­های كار و حتی در خانه­ها تعداد كسانی كه از این مشكل رنج می برند رو به افزایش باشد.

علائم

مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید. همچنین ممكن است سبب درد در گردن و شانه ها نیز بشود.

یكی از مهمترین دلایل خشكی و سوزش چشم هنگام كار با كامپیوتر كاهش میزان پلك زدن است. این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار سبب می شود تا پلك ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریعتر تبخیر می­شود.

توصیه ها

سعی كنید بهطور ارادی پلك بزنید. این كار سبب می­شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود. در صورتی كه مشكل شما شدید باشد می­توانید از قطره­های اشك مصنوعی استفاده كنید.

مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتی ­متر پایین تر ازچشمان شما باشد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع  صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد بهطوری كه ساعد شما هنگام كار باkeyboard موازی با سطح زمین باشد.

1.مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده­ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده می­كنید آن را طوری قرار دهید كه به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد.  تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم می­شود. این مسأله به خصوص زمانی كه زمینه صفحه تیره باشد شدید تر خواهد بود.

2.به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه­ای دور نگاه كنید. این كار سبب  استراحت عضلات چشم می­شود. همچنین به شما وقت می­دهد پلك بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.

3.اگر مجبورید كه متناوبا به یك صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصا در مورد تایپیست­ها) ممكن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسأله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم­ سطح با مانیتور قرار دهید. برای این كار می­توانید ازcopyholder استفاده كنید.

4.فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتی ­متر باشد.

5.روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یك روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است كه به یك صفحه وب با زمینه سفید نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یك منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر می­رسد روشنایی  را زیاد كنید.  در مجموع روشنایی باید در حدی باشد كه چشمان شما احساس راحتی كنند. كنتراست مانیتور باید حداكثر باشد تا لبه­های حروف بیشترین كنتراست را با نوشته خود پیدا كند.

6.اگر علی ­رغم رعایت توصیه­های گفته شده باز هم دچار علائم  هستید می­توانید از عینك­های مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما بهطور معمول كمتر از دید متوسط استفاده می­كنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می كنیم و یا اشیاء نزدیك. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقا در فاصله­ای از چشم قرار می­گیرد كه مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینكی هستید عینك شما به احتمال زیاد برای كار با كامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی­كند. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید.

7.هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه­ها می­شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم كنید كه كاملا به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع  صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد.Keyboard وMouse  باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.