تبیان، دستیار زندگی
وقتی برای خرید رُژ لبی تازه به فروشگاه می ‌روید، شاید فقط به این فکر کنید که رنگ این رژ لب به لباسی که در منزل می ‌پوشید، می ‌آید یا نه، و یا با رنگ پوست صورت‌تان هماهنگی دارد یا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استقبال از سرطان با رژ لب ها

رژ لب

وقتی برای خرید رُژ لبی تازه به فروشگاه می ‌روید، شاید فقط به این فکر کنید که رنگ این رژ لب به لباسی که در منزل می ‌پوشید، می ‌آید یا نه، و یا با رنگ پوست صورت‌تان هماهنگی دارد یا نه. ولی وقت آن رسیده است که در خرید رژ لب و برق لب هوشیارانه‌ عمل کنید و انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشید.

توجه به SPF رژ لب و برق لب، وجود سرب در آن و اصلی یا تقلبی بودن آن، از جمله مواردی است که در انتخاب این محصولات آرایشی باید مد نظر قرار دهید.

ولی بد نیست بدانید که رژ لب‌های ارزان که به صورت غیر استاندارد تولید می ‌شوند و فاقد SPF هستند، ممکن است موجب ابتلای شما به سرطان شوند. SPF رژ لب، همان SPF ای است که بیشتر اوقات، آن را درباره کرم‌های ضد آفتاب شنیده‌اید و نشان می ‌دهد که آن رژ لب تا چه اندازه می ‌تواند از پوست شما در مقابل اشعه‌های زیان‌بار خورشید محافظت کند.

برق لب در برابر آفتاب

گروهی از محققان معتقدند که استفاده از برق لب احتمال ابتلای خانم ها به سرطان پوست را افزایش می ‌دهد. برق لب، مایعی شفاف است که برای براق‌ کردن لب‌ها و گاهی هم برای نرم کردن پوست لب استفاده می ‌شود.

این گروه از محققان می ‌گویند چون برق لب، لایه‌ای شفاف است، اشعه ماورای بنفش خورشید از آن عبور می‌ کند و به پوست ظریف لب‌ها می ‌رسد. این اشعه می‌ تواند لب‌ها را دچار سرطان پوست کند.

وازلین و روغن بچه را خط بزن

سرپرست این گروه تحقیقاتی که متخصص سرطان‌شناسی پوست سر و گردن و صورت است و این مطالعه را به همراه همکاران خود در دانشگاه‌ هاروارد انجام داده است، می ‌گوید: "بسیاری از خانم ها توجه چندانی به نوع برق لبی که استفاده می ‌کنند، ندارند و در هنگام خرید این محصولات دقت نمی ‌کنند که دارای SPF است یا نه، تا بتواند از پوست لبشان در برابر نور خورشید محافظت کند. حتی گاهی برخی از خانم ها از وازلین، ویتامین A و روغن بچه برای این منظور استفاده می ‌کنند که هیچ کدام از پوست لب‌ها در برابر آثار مضر نور خورشید محافظت نمی‌ کنند."

به همین دلیل، متخصصان پوست توصیه می ‌کنند که اگر قصد خرید برق لب جدیدی را دارید، حتما دقت کنید که SPF آن، حداقل عدد 15 باشد. این بهترین راه برای محافظت لب‌هاست.

سرطان در سلول‌های سنگفرشی

"سرطان سلول‌های سنگفرشی پوست" بیشترین سرطانی است که پوست لب‌های شما را در برابر نور خورشید تهدید می‌ کند. این سرطان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های پوست در سراسر دنیاست.

اگر این سرطان از روی پوست لب شما آغاز شود، خیلی سریع‌تر از سایر قسمت های بدن، به بافت‌های اطراف حمله می ‌کند. گسترش سرطان از محل شروع اولیه آن به مناطق دیگر بدن، یکی از عواملی است که درمان آن را دشوارتر می ‌کند. چون پوست لب‌ها بسیار نازک است و عروق خونی فراوانی دارد، به آسانی در برابر اشعه ماورای بنفش نور خورشید آسیب می ‌بیند و می ‌تواند دچار این نوع سرطان پوست شود. بنابراین اگر شما بهای بیشتری بپردازید تا برق لب و یا رژ لبی دارای SPF مناسب بخرید، می‌ توانید سلامت پوست‌تان را تضمین کنید.

رژ لب‌های سربی

سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی اعلام کرده است که رژ لب‌هایی که رنگ‌های قرمز دارند، حاوی مقادیر زیادی سرب هستند که برای سلامت مصرف‌کنندگان خطرناک است و باید با مواد بی‌خطر جایگزین شوند.

این محصولات، سمی هستند. وقتی سرب در ترکیب این محصولات آرایشی استفاده می ‌شود، خود‌به‌خود بلعیده می ‌شود و میزان سربی را که جذب بدن می ‌شود، افزایش می ‌دهد. همه ما در طول روز مقدار زیادی سرب از طریق غذاها، آب‌ آشامیدنی و حتی هوای آلوده شهرها دریافت می‌ کنیم، بنابراین باید از ورود مقدار اضافی آن به بدن (با عدم استفاده از رژ لب‌های سرب‌دار) جلوگیری کنیم.

دو توصیه برای یک خرید سالم و بی خطر

خانم هایی که از رژ لب و برق لب در منزل یا مهمانی‌ زنانه استفاده می‌ کنند توصیه می کنیم برای خرید این محصولات آرایشی ببه نکات زیر توجه کنند تا خریدی سالم و در عین حال مناسب داشته باشند:

1- مارک‌‌های معتبر: برای خرید این محصولات به سراغ دست‌فروش‌ها نروید، بلکه فروشگاه‌های معتبر را انتخاب کنید. محصولاتی را بخرید که از مارک‌های شناخته شده و معتبر باشند و SPF این محصولات و درصد سرب و سایر افزودنی‌های آن روی جعبه درج شده باشد. شما می ‌توانید با راهنمایی یک پزشک متخصص پوست، انواع معتبرتر و قابل اعتمادتر را شناسایی کنید.

2- روی پوست دست‌تان امتحان کنید: در بسیاری از فروشگاه‌های لوازم آرایشی، نمونه ای از این محصولات برای آزمایش روی میز گذاشته شده اند.

توصیه می کنیم به هیچ وجه این رژ لب‌ها را روی لب‌تان امتحان نکنید، چون از این طریق بسیاری از ویروس‌ها و میکروب‌ها مانند، تب خال، از افرادی که قبلا این محصولات را امتحان کرده‌اند، به شما منتقل می ‌شوند. به جای آن می‌توانید رنگ رژ لب را روی پوست دست‌تان امتحان کنید. رنگ رژ لب‌ روی پوست این بخش از بدن تقریباً مشابه لب است و می ‌توانید انتخاب رنگ صحیحی داشته باشید.

دکتر شادی باباخانی

*مطالب مرتبط:

رابطه مواد آرایشی با سرطان

سرطان پوست چگونه ایجاد می شود؟

چه افرادی در معرض سرطان پوست قرار می گیرند؟

سرب بر لب

فواید و مضرات کرم هاى آرایشى

کرم هاى آرایشى و زیبایى هاى ظاهرى

انواع مواد آرایشی

اثرات و عوارض مواد آرایشی یا درمانی و حساسیت های پوستی

مشکلات ناشی از مواد آرایشی

نکاتی در مورد مراقبت از پوست

محلول گیاهی پاک‌کننده صورت

ماسک های زیبایی و تأثیر آنها بر پوست

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.