تبیان، دستیار زندگی
فصل تابستان که از راه می‌ رسد، بسیاری از کارگران ساختمانی، مکانیک‌ها، کشاورزان و همه کسانی‌ که باید در هوای‌ گرم و مرطوب کار کنند، دچار مشکلی می ‌شوند که به نوبه خود دردسر ساز است؛ مشکلی که راه رفتن را نیز تحت تأثیر خودش قرار می ‌دهد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا زیاد عرق‌سوز می‌ شوید؟

عرق سوز شدن

فصل تابستان که از راه می‌ رسد، بسیاری از کارگران ساختمانی، مکانیک‌ها، کشاورزان و همه کسانی‌ که باید در هوای‌ گرم و مرطوب کار کنند، دچار مشکلی می ‌شوند که به نوبه خود دردسر ساز است؛ مشکلی که راه رفتن را نیز تحت تأثیر خودش قرار می ‌دهد.

عرق‌سوزشدن چین‌های پوستی بدن در فصل تابستان، مشکلی نیست که لازم باشد به علت آن به پزشک مراجعه کنید، ولی اگر تمایل دارید این تابستان آن را تجربه نکنید، راه‌های آسانی وجود دارد که از بروز آن جلوگیری کنید و با مشاهده ی اولین علامت، با کمک درمان‌های خانگی آن را از بین ببرید.

متخصصان چه می ‌گویند؟

با شروع فصل گرما، برخی بیماری‌های پوستی سر و کله‌شان پیدا می ‌شود، اما به گفته متخصصان پوست، تنها با رعایت بهداشت فردی می ‌توان از بروز بسیاری از آنها پیشگیری کرد.

رطوبت و عرق ناشی از گرمای هوا، یکی از علل مهم گسترش بیماری‌های پوستی در این فصل است، مثلا چین‌های پوستی در فصول گرم سال در معرض عرق‌سوز شدن هستند.

بیماری‌های فصل گرم سال به طور کلی به دو دسته تقسیم می ‌شوند:

الف) بیماری‌های پوستی با منشا عفونی

ب) بیماری‌های پوستی مرتبط با نور خورشید

علت عرق سوز شدن

دوست دارید بدانید چرا عرق‌سوز می ‌شویم. دلیل آن آسان است. اغلب کودکان وقتی پوست‌شان عرق‌سوز می ‌شود که والدین‌شان لباس‌های خیلی گرم به آنها بپوشانند. به همین علت است که به پدران و مادران جوان توصیه می ‌شود که لباس‌های خیلی گرم به کودکان‌شان نپوشانند. یک لباس معمولی مانند لباس افراد عادی کافی است تا کودکان در دمای عادی مانند بزرگسالان فعالیت کنند. به طور معمول، غدد عرق کودکان مانند بزرگسالان هنوز به خوبی رشد پیدا نکرده است، بنابراین ممکن است به راحتی در چین‌های بدن‌شان آثار عرق‌سوز شدن دیده شود. این جوش‌ها اغلب در سه تا چهار روز بهبود می ‌یابند، ولی اگر پس از گذشت این زمان هنوز جوش‌ها باقی بودند و کودک شما تب کرد، لازم است با یک پزشک مشورت کنید. عرق‌سوز شدن بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود نمی ‌آید، بلکه زمانی ایجاد می ‌شود که گرمای بیش از اندازه‌ به بدن برسد و بدن با تولید بسیار زیاد عرق، واکنش نشان ‌دهد.

چاره عرق‌سوز شدن چیست؟

فراموش نکنید، عرق‌سوزشدن، خودبه‌خود بهبود می یابد. بنابراین نیاز به دارو و پزشک نیست. شما می توانید به توصیه های زیر عمل کنید تا از شر این خارش‌های پوستی خلاص شوید.

لباس‌های خنک بپوشید:

وقتی به منزل می ‌رسید، لباس های تنگ و پلاستیکی را کنار بگذارید و لباس‌های نخی ، گشاد و خنک بپوشید.

دوش آب سرد بگیرید:

دومین قدم این است که بخش‌هایی از پوست‌تان را که عرق‌سوزشده است، خنک کنید. برای این کار می‌ توانید از باد سرد سشوار استفاده کنید یا دوش آب سرد بگیرید.

هوا به جای حوله:

همه ما عادت داریم بعد از حمام کردن با حوله پوست بدن را خشک کنیم، ولی این‌ بار حوله را کنار بگذارید و اجازه دهید بخش‌هایی از بدن‌تان که عرق‌سوز شده‌، در معرض هوای آزاد خشک شود.

کرم‌های ضد حساسیت:

اگر پوست شما حساس است و احساس خارش دارید، می توانید از کرم "هیدروکورتیزون" برای از بین بردن حساسیت استفاده کنید.

لباس‌های تابستانه:

برای اینکه دوباره عرق‌سوز نشوید، در هوای گرم تابستان، تلاش کنید لباس‌های خنک تر و جنس نخی بپوشید. در ضمن تا می ‌توانید لباس کمتری در تابستان به تن کنید.

هوای خنک و خشک:

بهترین درمان عرق‌‌سوزشدن پوست آن است که در محیطی خنک و بدون رطوبت قرار بگیرید، برای مثال در یک اتاق، کولر روشن کنید و رطوبت هوا را نیز تنظیم کنید. برخی از سیستم‌های خنک‌کننده هوشمند می ‌توانند دما و رطوبت اتاق، خانه و محل کارتان را تنظیم کنند.

از پودر بچه استفاده کنید:

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که زیاد عرق می ‌کنید، می ‌توانید از پودر بچه برای پیشگیری از عرق‌سوزشدن پوست بدنتان استفاده کنید. پودر بچه پوست شما را خشک نگه می‌ دارد. پودرها عرق را به خود جذب کرده و علاوه بر آنکه سطح پوست را خشک نگه‌ می ‌دارند، از عرق‌سوزشدن مجدد پوست نیز جلوگیری می کنند.

تابستان و عرق زیاد

عرق‌سوزشدن، معمولا حاوی جوش‌های دانه مانند قرمز و یا صورتی رنگی هستند که در بخش‌هایی از بدن که به وسیله لباس پوشانده می ‌شوند، دیده می ‌شود. زمانی سر و کله این جوش‌ها روی پوست پیدا می ‌شود که دهانه غدد عرق مسدود و مجرای آنها متورم ‌شود.

کودکان قربانیان درجه اول عرق‌سوزشدن هستند و مادرانی که نوزاد دارند، با این دردسر روبرو هستند، ولی خیلی از بزرگترها هم وقتی در آب ‌و هوای گرم و مرطوب رفت‌وآمد کنند، به این عارضه پوستی دچار می‌ شوند.

اگر شما مجبورید در آب‌ وهوای گرم و مرطوب تابستان کار کنید، به دلیل عرق‌کردن زیاد ممکن است عرق‌سوز شوید. این التهاب پوستی سن و سال نمی ‌شناسد، ولی بیشتر کودکان را گرفتار می‌ کند و اغلب روی کشاله‌ران، آرنج و زانو دیده می ‌شود.

پیشگیری از عرق‌‌سوزشدن کودکان

1- هر ساعت کهنه و پوشک کودک را کنترل کنید و اگر آلوده شده است، آن را سریع عوض کنید.

2- پس از هر بار عوض کردن کهنه بچه، او را با آب ‌ولرم و صابون ملایم بشویید.

3- اجازه بدهید پس از شستن بچه، ابتدا بدن او خشک شود. سپس او را پوشک کنید.

4- برای اینکه پوست پاهای کودکتان، عرق سوز نشود، کرم " زینگ اکساید" را به پوستش بمالید.

5- شلوارهای پلاستیکی به کودکتان نپوشانید.

6- اگر کودک شما به یک نوع پوشک حساس است، نوع پوشک کودک را تغییر دهید.

7- اگر شما عادت دارید از کهنه‌های پارچه‌ای سنتی برای کودک استفاده کنید، آنها را بعد از هر بار شستشو، 15 دقیقه در آب جوش بجوشانید تا اثرات مواد شوینده و میکروب‌ها از روی آن زدوده شود.

8- وقتی پای کودک عرق‌سوز شده است، از پودر تالک روی پوستش استفاده نکنید. پودر تالک ممکن است وارد ریه کودک شود و ایجاد عفونت کند.

دکتر شکوفه شجاعی

*مطالب مرتبط:

زیاد عرق می‌ کنید؟

پیشگیری از بوی بدن

علل تعریق زیاد

درمان‌های خانگی برای بوی عرق

عوامل مؤثر بر میزان عرق کردن

بهترین راه فرار از بوی عرق

جلوگیری از بوی بد عرق

چرا عرق می‌کنیم؟

عرق كردن بیش از حد

ادرار سوختگی در کودکان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.