تبیان، دستیار زندگی
یكی از محققان وزارت كشاورزی آمریكا موفق به تولید نوعی چربی مصنوعی بدون كالری شده است. این چربی مصنوعی كهZ- تریم(Z-Trim) نام دارد در واقع نوعی فیبر حل نشدنی است كه قابل هضم نیست. این ماده جایگزین چربی، طعم و بافت غذا را تغیی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چربی مصنوعی بدون كالری ساخته شد

یكی از محققان وزارت كشاورزی آمریكا موفق به تولید نوعی چربی مصنوعی بدون كالری شده است.

این چربی مصنوعی كهZ- تریم(Z-Trim) نام دارد در واقع نوعی فیبر حل نشدنی است كه قابل هضم نیست. این ماده جایگزین چربی، طعم و بافت غذا را تغییر نمی دهد و در عین حال تا 50 درصد چربی و انرژی غذا را كاهش و مقدار فیبر سالم غذایی را افزایش می دهد.

به گفته این محقق ازZ- تریم می توان برای تهیه موادغذایی مثل پنیر، سس سالاد، شیرینی، بیسكویت، مایونز و همبرگر استفاده كرد.

ازZ- تریم برای سرخ كردن موادغذایی نمی توان استفاده كرد.

Z- تریم فاقد كالری است و در نتیجه می توان از آن برای حل مشكل چاقی استفاده كرد. علاوه بر آن این چربی مصنوعی می تواند كمبود فیبرغذایی را كه یكی از مشكلات رژیم غذایی است، جبران كند.

به گفته وی، مصرف میزان معتدلZ- تریم به هضم غذا كمك می كند و به سیستم گوارش آسیب نخواهد رساند.

Z- تریم از فیبر نامحلول سبوس ذرت تهیه می شود و پس از حذف رنگدانه های گیاهی و خالص كردن آن، به صورت ژلاتین یا پودر به فروش می رسد.

در حال حاضر چندین تولید كننده موادغذایی نمونه هایی ازZ- تریم را از شركت " تكنولوژی فیبرژل" دریافت كرده اند و استفاده آزمایشی از آن آغاز شده است.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.