سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
- گمان مبرید که یک ازدواج ایده‌آل ، همیشه باید با آرامش توام باشد و تناقضی پیش نیاید. هیچ زن یا شوهری کمال مطلق نیست، بنابراین اجازه دهید احساسات خوب و بد ظاهر شوند. به گفته سعدی، در بوستان نظر نکنی، هر جا که گلی هست، خاری هست. تار و پود، بافته زندگی سیاه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همسر خوب، یار شاطر، نه بار خاطر

50 نکته ی طلایی (2)

همسر

برای خواندن مقاله ی قبل اینجاکلیک کنید.

 

جهت داشتن زندگی موفق و سراسر از شادی و مهر،  رعایت 25 نکته ی زیر را به شما توصیه می کنیم :

 

1- گمان مبرید که یک ازدواج ایده‌آل ، همیشه باید با آرامش توام باشد و تناقضی پیش نیاید. هیچ زن یا شوهری کمال مطلق نیست، بنابراین اجازه دهید احساسات خوب و بد ظاهر شوند. به گفته ی سعدی، در بوستان نظر نکنی، هر جا که گلی هست، خاری هست. تار و پود، بافته ی زندگی سیاه و سفید است.

 

2- اندیشه خوانی نکنید و صرفا بر اساس تصورات و یا پیشداوری خود تصمیم نگیرید!

 

3- خودتان برای زندگی تصمیم بگیرید و نگذارید به خاطر توجه بیش از حد به نظرات دیگران در تصمیم‌گیری دچار تزلزل شوید با استمداد از عقل و منطق و یا با مشورت با فرد متخصص امر، تصمیم قاطع بگیرید.

 

4- در بدو ورود به زندگی زناشویی، اصل مسلمی باید در نظر داشته باشید که سرنوشت خوب و بد زندگی منوط و مشروط به سوء یا حسن اداره ی شماست.

 

5- در تصمیم‌گیری‌ها جای اشتراک برای همسر باقی بگذارید.

 

6- همسر خود را نیز حتی‌الامکان در سرگرمی‌های خود شریک کنید.

 

7- از همسر خود برداشت‌های صحیح داشته باشید، به او برچسب غلط و ناپسند نزنید.

 

8- اگر همسر شما (خانم) دارای تالمات و ناراحتی خاصی است ، خود را خونسرد و بی‌اعتنا جلوه ندهید ، بلکه با او همدردی و دلجویی کنید و یا اگر همسرتان (مرد) در خود فرو رفته است ضمن حمایت وی، رفتارش را تحمل کنید، و به او فرصت دهید تا مشکلاتش را حل کند.

 

9- تفریح و سرگرمی را از زندگی حذف نکنید . وقتی را به تفریجات خانوادگی اختصاص دهید.

 

10- خودتان را فراموش نکنید.

 

11- در انتقاد کردن از همسر با ظرافت برخورد کنید. سعی کنید اول صفات خوب وی را بر شمارید و سپس انتقادهای خود را در قالب پیشنهاد و به طرز سوالی مطرح نمائید.

 

12- خوبی‌ها و صفات خوب همسر را همیشه در نظر داشته باشید و وی را به خاطر خصوصیات و ویژگی‌های خوب و انسانی‌اش تمجید نمائید.

 

13- نقاط ضعف همسر را پررنگ نکنید با برخوردهای مناسب می‌توانید این نقاط ضعف را رفع کنید.

 

14- سعی کنید همسرتان را همان‌گونه که هست بپذیرید.

 

15- از اضطراب‌های درونی خود بکاهید تا افکار غیرمنطقی بر شما غالب نشود.

 

16- تا آنجا که می‌توانید نگذارید افسردگی و ناراحتی بر شما غلبه کند زیرا تاثیرش به همسرتان صد چندان خواهد بود. بدو ورود همسر اخبار بد را به او ندهید.

 

17- در نظر داشته باشید که مسائل ظاهرا بی‌ارزش و کوچک، می‌تواند مشکلات عمیق و جدی به وجود آورند. بنابراین از حسادت‌های جزئی، از خود خواهی‌های جزیی، از تحریکات و اوقات تلخی‌ها خودداری کنید.

 

18- با طعنه و کنایه صحبت نکنید و از شوخی به‌عنوان سلاحی برای رها کردن تیرهای دشمنی استفاده نکنید.

 

19- همسرتان نیز خانواده، آشنایان و دوستانی دارد با آنها معاشرت کنید، رفت و آمد با آنها در تسهیل زندگی شما موثر است. ما به دوستان خوب، محتاجیم.

 

20- در اداره‌ ی خانه، در کار همسرتان مداخله نکنید. هیچ‌چیز بیش از این او را ناراحت نخواهد کرد. یار شاطر باشید، نه بار خاطر.

 

21- مادر زن یا مادر شوهر را یک مشکل در زندگی زناشویی به حساب نیاورید.

 

22- اگر فرزند و یا فرزندانی دارید، مادرشان را در پیش چشم آنها خوار نکنید و ارزش و قدر پدر را نیز در نظر فرزندان کاهش ندهید.

 

23- همسرتان را از کم و کیف و چگونگی کار و شغل خود بی‌خبر نگذارید، چه بسا در مواردی بتواند مشکلی را که حلش در نظر شما دشوار است ، آسان کند و آن را رفع یا راهنمایی نماید.

24- محیط خانه را تمیز نگه دارید، و به نوع پوشش و نظافت و آراستگی خود نیز توجه داشته باشید. امام صادق (ع) می‌فرماید: «همانا خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد».

25- به همسرتان محبت کنید . برای محبت کردن به همسر راه‌های متفاوتی وجود دارد که ما در ادامه ی  مقالات " بخش خانواده و زندگی " سعی می کنیم این شیوه های محبت را به شما معرفی کنیم .

 

منبع : برگرفته از کتاب مقدمه ای بر روان شناسی ازدواج – با تغییر و تلخیص

 

مقالات مرتبط :

این ور بوم ، اون ور بوم

زن جزیی ، مرد کلی

سپید سپید ، یا سیاه سیاه

به همسرتان به جای "تو" ، بگویید:"شما"

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین