تبیان، دستیار زندگی
وح)) ماه مبارک فرا می رسد ، ماه پالایش جسم و روح… تاثیری که روزه بر سیستم بدن انسان دارد ، مورد بررسی های بسیار قرار گرفته است . در طب امروز و طب قدیم اثر معجزه آسای روزه در ارتقای سطح سلامت بدن اثبات شده است . تاثیر روزه بر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

((روزه ، جلا دهنده جسم و روح))

ماه مبارک فرا می رسد ، ماه پالایش جسم و روح…

تاثیری که روزه بر سیستم بدن انسان دارد ، مورد بررسی های بسیار قرار گرفته است . در طب امروز و طب قدیم اثر معجزه آسای روزه در ارتقای سطح سلامت بدن اثبات شده است . تاثیر روزه بر سیستم ها و اندامهای بدن به این گونه است که دستگاه گوارش در اثر نخوردن و نیاشامیدن از سحرگاه تا شامگاه، برای مدتی فعالیت شدید ندارد و استراحت این اندام مهم در مدت چند ساعت تاثیری مثبت برتضمین سلامت دستگاه گوارش می گذارد .

هنگام روزه بدن در طول روز به تدریج از اندوخته هایی که دارد استفاده می کند، این اندوخته ها، چربی های اضافه بدنهستند که در اثر پرخوری های گذشته به صورت ذخیره کالری در بدن انباشته شده اند، چربی های اضافی بدن عامل مهمی در ایجاد بسیاری از بیماری ها مانند مرض قند، سکته های ناگهانی ، گرفتگی رگهای خونی، افزایش چربی ، فشار خون و ... است.

روزه زمینه ای برای بر طرف سازی کلیه این خطرات احتمالی است. به عبارتی ماه مبارک خانه تکانی بدن است .

پیامبر (ص) در این باره می فرماید: ((صوموا تصحوا))، روزه بگیرید تا سالم شوید. و در حدیث دیگری می خوانیم ((معده خانه تمام دردهاست و امساک بالاترین داروها))

دانشمند روسی ، " الکسی سوفورین " در کتاب خود می نویسد : روزه تاثیر مهمی در درمان و پیشگیری بسیاری از امراض از جمله ضعف روده ها، التهاب و عفونت ها، دمل ها، سل، روماتیسم، نقرس، بیماریهای پوستی، بیماریهای چشمی، بیماری های کلیوی و کبدی و بوی نامطبوع بدن دارد.

نکاتی که رعایت آن در ماه مبارک رمضان ، موجب سلامت بیشتر فرد روزه دار می شود به شرح زیر است :

-  در سحر و افطار از زیاده روی در غذا خوردن بپرهیزیم و بگذاریم بدنمان برای تامین انرژی روزانه از ذخائر خود استفاده کند، سعی کنیم از غذاهایی با پروتئین بالا و چربی کم استفاده کنیم .

-  سحرگاه مصرف میوه ها و سبزی های تازه بسیار مفید است و موجب رفع تشنگی در طول روز می شود.

-  در هنگام افطار روزه را با یک نوشیدنی ولرم و قند طبیعی مثل خرما یا توت خشک روزه خود را باز کنید و از خوردن غذاهای سنگین و آزار دهنده معده بپرهیزید.

-  بدن شما روزانه احتیاج به حداقل 2 لیتر آب دارد که مقداری از آن را از طریق غذا و بقیه را از نوشیدنی ها تامین می کند . سعی کنید برای جلوگیری از بروز کم آبی در ماه رمضان از غذاهای مایع و نوشیدنی حداقل به میزان 6 تا 8 لیوان استفاده کنید . رعایت این نکته در افراد مسن تر اهمیت ویژه ای دارد .

قبولی طاعات و سلامتی شما را از خداوند منان خواستاریم .

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.