تبیان، دستیار زندگی
چگونه می توان تمركز حواس داشت؟ ( قسمت دوم ) در قسمت قبل به چند روش ساده كه به داشتن تمركز حواس كمك می كند اشاره كردیم . اینك در ادامه می خوانیم... عواملی كه می توانید كنترل كنید 1- سطح انرژی خود را تعیین كنید: چه زمانی از ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با كنترل این عوامل می توانید تمركز حواس داشته باشید.

چگونه می توان تمركز حواس داشت؟ ( قسمت دوم )

در قسمت قبل به چند روش ساده كه به داشتن تمركز حواس كمك می كند اشاره كردیم . اینك در ادامه می خوانیم...

عواملی كه می توانید كنترل كنید

1- سطح انرژی خود را تعیین كنید:چه زمانی از روز، انرژی شما در سطح بالایی قرار دارد؟ چه زمانی، انرژی شما پایین است؟ مطالعه درس های دشوار به انرژی زیادی نیاز دارد. امروزه بیشتر دانش آموزان مطالعه درسهای سخت را به زمانی كه خیلی خسته اند، به تأخیر می اندازند. وقتی شما خسته اید، تمركز داشتن بسیار مشكل است و درس خواندن دراین مواقع نتیجه معكوس دارد. درسهای مشكل باید زمانی مطالعه شوند كه انرژی شما در اوج خود قرار دارد. درسهای آسان تر را می توانید بعد از درسهای مشكل قرار دهید.

2- نور:استفاده از نور كافی درهنگام مطالعه یك عامل اصلی به حساب می آید. برای اینكه چشمانتان خسته نشوند از نور مستقیم و همچنین نور خیلی كم استفاده نكنید.

3- میز و صندلی: هنگام مطالعه ، روی یك صندلی معمولی كه خیلی راحت نباشد ، پشت میز بنشینید. روی  تختخواب، درس نخوانید . تختخواب برای خوابیدن و استراحت كردن است، نه برای درس خواندن!

4- وضع و حالت بدن:صاف و درست نشستن به تمركز شما كمك می كند.

5- علامت و نشانه:اصلاً معطل نكنید، همین حالا بلند شوید و برگه ای را روی در بچسبانید و روی آن بنویسید: " من به آرامش نیاز دارم، لطفاً اجازه دهید درس بخوانم یا ، لطفاً آرامشم را برهم نزنید. متمركز شدن كار دشواری است. با رفتنتان به من كمك كنید." بعضی از اشخاص بی ملاحظه ممكن است نسبت به خواهش های شما بی تفاوت باشند. از آنها بخواهید بعداً بیایند. اگر آنها اتاق را ترك نكردند، تمرین كنید كه نسبت به آنها بی توجه باشید.

6- تلفن ها را جواب ندهید:در هنگام مطالعه نسبت به تلفن ها بی تفاوت باشید. بله، ممكن است  شما یك تلفن را از دست بدهید، ولی حفظ تمركز شما مهمتر است. ممكن است از این به بعد این روش درزندگی شما مفید واقع شود.

7- كجا بهتر درس را می فهمید:فكر كنید كه كجا تمركزتان بالاست. اغلب، درس خواندن در جایی كه شما زندگی می كنید، دشوار است. بنابراین گوشه ای از یك كتابخانه را كه آرام است و دری وجود ندارد كه مردم مرتب از آن رفت و آمد داشته باشند و نه پنجره ای دارد كه منظره پشت آن باعث حواس پرتی شود را برای خواندن انتخاب كنید. بعضی از دانش آموزان هم در جایی كه زندگی می كنند بهتر می توانند درس بخوانند. در هر صورت، مهم خود شمایید.

8- شنیدن موسیقی: اگر هنگام مطالعه نیاز به موسیقی دارید نوعی از آن را انتخاب كنید كه ضرب آهنگی نسبتاً یكنواخت داشته باشد. موسیقی های بی قاعده ، به راحتی ذهن را منحرف می كنند. اگر از یك موسیقی یكنواخت استفاده كنید صدایی كه در محیط اطرافتان پخش می شود، حواس پرتی شما را به حداقل می رساند. رادیوی شما هم می تواند یك منبع خوب و در عین حال ارزان برای صداهای یكنواخت باشد.

9- زمانی كافی برای انجام دادن كارها:ابتدا تخمین بزنید كه برای هر درس چند ساعت درهفته نیاز به مطالعه دارید. سپس یك جدول زمانی شامل تمام كارهایی كه باید درطول هفته انجام دهید، تهیه كنید. مثل كلاسها، جلسات، غذاخوردن، لباس شستن و غیره. آنگاه یك زمان ویژه برای درس خواندن در جدول قرار دهید. حالا وقتی درسی را مطالعه می كنید، نگران درس ها و كارهای دیگرتان نیستید. چون می دانید كه وقت كافی برای همه آنها دارید.

جدول زمانی خود را طوری طراحی كنید كه قابل تغییر باشد مثلاً بتوانید برای درسی كه به وقت بیشتری نیاز دارد و مطالعه آن درس در زمان مخصوص انجام نشده تغییر كوچكی را در جدول زمان بندی ایجاد كنید و به مطالعه خود ادامه دهید. خلاصه این كه مهارت تمركز به شما كمك می كند  كه به خودتان اطمینان داشته باشید چون توانایی این را دارید كه هر آنچه را قبلاً خوب به آن توجه كرده اید و روی آن تمركز داشته اید، به یاد آورید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.