تبیان، دستیار زندگی
83 برگزاری نمایشگاه سرامیك‌های ایران باستان در آمریكا اولین نمایشگاه عمده از سرامیك‌های ایران باستان پس از یك دهه در ایالت میشیگان آمریكا برگزار می‌شود .این نمایشگاه كه به همت ترودی كاوامی، مدیر پژوهشی بنیاد آرتور سكلر نیویور...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخبار ادبی و هنری 19 خرداد ماه 1383

برگزاری نمایشگاه سرامیك‌های ایران باستان در آمریكا

اولین نمایشگاه عمده از سرامیك‌های ایران باستان پس از یك دهه در ایالت میشیگان آمریكا برگزار می‌شود

.این نمایشگاه كه به همت ترودی كاوامی، مدیر پژوهشی بنیاد آرتور سكلر نیویورك ، در موزه دنوس تراورس سیتی میشیگان برگزار می شود، شامل 45 قطعه سرامیك است كه سنت 5 هزار ساله سرامیك را كه در ایران باستان از اسلام پا گرفت، نشان می دهند.

سرامیك‌های زیبا و پر از نقش و نگار و پیچیده ایران باستان بیانگر سنتی غنی اما كمتر شناخته شده‌ است كه با دستاوردهای چینی‌ها و یونانی‌ها قابل ‌مقایسه است. كوزه‌ها و ظرف‌هایی كه در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت بیشتر برای ریختن و نوشیدن مایعات به ویژه شراب كاربرد داشته‌اند. بسیاری از این قطعات به شكل حیوان ساخته شده یا با نقش حیوانات تزئین شده‌اند.از جمله آثار چشمگیر موجود در این نمایشگاه می‌توان به سر و گردن گاو، ظرفی به شكل شتر نشسته، یك شاخ برای نوشیدن شراب، و ظرفی به شكل بز اشاره كرد.

دكتر آرتور ام. سكلر، روانكاو و ناشر و كلكسیونر، این بنیاد را در سال 1965 برای نمایش كلكسیون هنری بزرگ خود به مردم تأسیس كرد. در مجموعه هنری این بنیاد بیش از 900 اثر هنری، از جمله برنزها و سرامیك‌های آیینی چینی و مجسمه‌های بودا، به چشم می‌خورد.