تبیان، دستیار زندگی
(غذای رژیمی و كم روغن) مواد لازم: 2 فنجان پیازخردشده و تفت داده شده 2 فنجان بادنجان خردشده و تفت داده شده 2 فنجان قارچ خرد شده و تفت داده شده  قاشق مرباخوری1 جعفری 1 قاشق مرباخوری نعنا 6 عدد ( در صورت رژیم 6 سفیده) تخم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كوكوی سبزیجات برای افراد با كلسترول بالا

(غذای رژیمی و كم روغن)

مواد لازم:

2 فنجان

پیازخردشده و تفت داده شده

2 فنجان

بادنجان خردشده و تفت داده شده

2 فنجان

قارچ خرد شده و تفت داده شده

قاشق مرباخوری1

جعفری

1 قاشق مرباخوری

نعنا

6 عدد ( در صورت رژیم 6 سفیده)

تخم مرغ

3 قاشق غذاخوری

آرد

1 قاشق مرباخوری

بیكینگ پودر

به مقدار كافی

نمك و فلفل

طرز تهیه:

بادنجان را پس از پوست كندن مانند خیار خرد كرده و در آب نمك خیس كنید. بعد از 15 دقیقه آبكش كرده و كمی آب روی آن بگیرید تا شوری نمك از بین رود. سپس آن را در یك قاشق روغن زیتون تفت دهید. همین عمل را با پیاز و قارچ انجام دهید، البته هر كدام را به طور مجزا و در همان ظرفی كه قبلاً استفاده كرده اید و حاوی كمی روغن است، تفت دهید. تمام مواد را با هم مخلوط كرده و تخم مرغ های زده شده را به آن اضافه كنید. كم كم مایع كوكو برای پخت آماده می شود. برای مصرف كمتر روغن حتماً باید مواد مخلوط شده را در پلوپز آماده كنید، به این طریق كه 1 قاشق روغن در پلوپز ریخته و بعد مایع را درون آن بریزید و در پلوپز را همراه با دم كنی ببندید. بعد از10 دقیقه كوكو را وارونه كنید و بگذارید پلوپز كارش را انجام دهد. كوكوی خوشمزه و كم روغن شما بعد از مدت كمی حاضر می شود.

نكات تغذیه ای :

افرادی كه كلسترول خونشان بالا است:

1) می توانند 3-2 عدد تخم مرغ كامل ( همراه با زرده) را مصرف كنند، زیرا حذف كلی كلسترول از رژیم غذایی ، تولید داخلی آن را در بدن افزایش می دهد.

2) با هرغذا حتماً سالاد پر از سبزی های سبز رنگ مثل كاهو یا كلم بروكلی یا جعفری و... و یا سبزی خوردن به میزان زیاد میل كنند كه باعث كاهش جذب كلسترول و چربی غذا می شود.

3) مصرف فیبر محلول در كاهش كلسترول بسیار موثر است، از این رو به میزان 5 عدد در روز، پس از غذا یا بین وعده های غذایی، از میوه هایی چون سیب، گلابی، توت فرنگی، مركبات و هویج( در سالاد) استفاده كنند و حتماً از نانهای سبوس دار استفاده كنند.

4) مصرف روزانه 8 لیوان آب بسیار مفید خواهد بود.

5) طبق توصیه انجمن قلب آمریكا مصرف ماهی به مقدار هفته ای 180 گرم ( دو بار درهفته و هر بار 90 گرم)، به علت داشتن اسیدهای چرب امگا-3 باعث كاهش كلسترول خون شده و احتمال ابتلا به سكته های قلبی را كاهش می دهد.

كارشناس تغذیه تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.