تبیان، دستیار زندگی
به نظر می رسد هر فردی معتقد است که تعطیلات برای حفظ سلامتی بدن مفید است. اما آیا مطالعات علمی، چنین گفته ای را تایید می کنند؟...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اهمیت تعطیلات برای سلامتی بدن

مسافرت

به نظر می رسد هر فردی معتقد است که تعطیلات برای حفظ سلامتی بدن مفید است. اما آیا مطالعات علمی، چنین گفته ای را تایید می کنند؟

در پاسخ سئوال بالا باید گفت: بله. یک تحقیق در سال 2000 نشان داد، داشتن تعطیلات منظم باعث طول عمر بیشتر و زندگی سالم تر می شود.

تعطیلات به همراه خواب کافی، ورزش و سایر فعالیت های مربوط به این ایام، باعث کاهش اثرات مضر استرس بر بدن می گردد.

بیش از 12000 مرد در یک تحقیقی که برای تعیین سلامت قلب انجام می شد، شرکت کردند. این تحقیق بیش از 9 سال ادامه داشت.

این تحقیق نشان داد افرادی که بیشتر این سال ها را به تعطیلات رفته بودند، 20 درصد کمتر از کسانی که به تعطیلات نرفته بودند، دچار مرگ(با هر علتی) شدند. همچنین 30 درصد کمتر دچار مرگ ناشی از بیماری های قلبی شدند.

ارتباط بین رفتن به تعطیلات و کاهش میزان مرگ حتی با وجود درآمد کم (شرایطی که امکان رفتن به تعطیلات را افزایش می دهند) و با وجود بیماری (وجود بیماری قلبی ممکن است مانع رفتن به تعطیلات شود) برقرار بود.

چگونه تعطیلات به حفظ سلامتی بدن کمک می کند؟

بعضی از دلایل مربوط به اثرات مفید تعطیلات را برای شما بیان می کنیم:

1- تعطیلات باعث کاهش استرس می شود، زیرا ما را از استرس های همیشگی موجود در محل کار و خانه دور می کند. در طی تعطیلات، بیشتر احساس راحتی و آرامش می کنیم و افکار پریشان و مضطرب از ذهن ما خارج می شوند.

2- تعطیلات و ایام فراغت، فرصتی خاص را فراهم می کند که به دیدن افراد فامیل و دوستان برویم. این کار باعث تجدید قوای بدن و کاهش اثرات مضر استرس می گردد.

مسافرت

3- برای بعضی افراد، تعطیلات بیشتر فرصتی برای داشتن یک خلوت درونی و شخصی است که می خواهند با دقت در احوالات خود و کنکاش درون، مشکلات شخصی خود را حل کنند و یا از این خلوت درونی لذت ببرند.

تنهایی و خلوت گزیدن، یک خوشگذرانی و تفریح نیست، بلکه یک نیاز دوره ای است.

4- یکی از دلایل موجه برای رفتن به تعطیلات، داشتن ایامی خوش است. بسیاری از افراد به سختی کار می کنند و عموماً حقوق خود را پس انداز می کنند و صرفه جو هستند. ولی در تعطیلات می توانند برای خوش گذشتن، پول خود را خرج کنند.

مسافرت

ایام تعطیلات فرصت مناسبی برای لذت بردن از نعمات خداوند، تفریح، شادمانی، تحقق رویاها، بهتر رفتار کردن و احساس مهم بودن است.

5- تعیطلات باعث به وجود آمدن استقلال و آزادی در شما می شود تا وقتی که می خواهید کاری را انجام دهید، بتوانید به راحتی به آن عمل کنید. همچنین می توانید آزادانه در آرزوها و تخیلات خود سیر کنید.

برای یک لحظه ی کوتاه، می توانیم از فشارهای ناشی از زندگی مدرن و ماشینی رها شویم و لذت یک زندگی ساده تر و آرام تر و به دور از قوانین خشک و بی روح را دریابیم.

پس سعی کنید برای لذت بردن از ایام تعطیلات خود و داشتن احساس آرامش و آسودگی فراغ، به جاهایی بروید که آلودگی هوا و سر و صدای ماشین ها و شلوغی جمعیت در آنجا کمتر باشد، مانند روستاها و اماکن سرسبز و طبیعت زیبا.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.