تبیان، دستیار زندگی
چند پیشنهاد كه در تنظیم و تهیه بودجه خانواده، به شما كمك مى‏كنند، عبارتند از:1. صورت دقیقى از مخارج خود تهیه كنید تا به چشم خود ببینید كه درآمدتان چگونه و به كجا مى‏رود.همان طور كه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ثروتمند می شوید، اگر...

توصیه‏هایى به خانم‏هاى خانه‏دار براى تنظیم اقتصاد خانواده(2)

پول

برای مطالعه ی قسمت قبل اینجا کلیک کنید.

خانم های محترم تبیانی : همانطور که می دانید نقش شما در آرامش،نظم،موفقیت وحتی اقتصاد خانواده بسیار مهم است چناچه اگر بخواهید،اراده کنید و بابرنامه عمل کنید ، بسیاری از مشکلات زندگی تان - از جمله مسائل مالی - حل خواهد شد مقاله ی زیر حاوی پیشنهاد هایی است که در این باره بیان می شود البته همه ی ما می دانیم که این راه ها مشتی از خروار است . راههای بیشتر وکاربردی تری را در طول زندگی مادران ومادر بزرگانمان دیده ایم . منظورم همان ایامی است که به مدد تبلیغات رنگارنگ و زنگی مصرفی تمام هم وغم خانواده در تغییر دکوراسیون و خرید اجناس خارجی و..نبود . مادر بزرگ های ما بدون مایکروویو و توستر وخیلی از لوازمی که امروزه جزء لاینفک آشپز خانه هایمان شده ،غذاهایی را طبخ می کردند که همه ما هنوز طعمشان رابه خاطر داریم . قناعت وصرفه جویی بهترین راه برای داشتن زندگی با آرامش است .

چند پیشنهاد كه در تنظیم و تهیه بودجه خانواده، به شما كمك مى‏كنند، عبارتند از:

1. صورت دقیقى از مخارج خود تهیه كنید تا به چشم خود ببینید كه درآمدتان چگونه و به كجا مى‏رود.

همان طور كه پزشك، قبل از آن كه مرض را تشخیص دهد، قادر به معالجه آن نیست، ما نیز تا عیب كارى را پیدا نكنیم، قادر به اصلاح آن نخواهیم بود. صرفه‏جویى، این نیست كه ندانسته و نسنجیده، از مخارج خود حذف كنیم؛ ولى وقتى صورت‏حساب روشنى در دست داشتیم، با مراجعه به آن، به آسانى مى‏توانیم درك كنیم كه چه مخارجى غیرضرورى است و با حذف آنها، مى‏توانیم حساب پس‏انداز خود را بالا ببریم. بنابراین حداقل براى مدت سه ماه، تمام مخارج خانواده را قلم به قلم در یك دفتر ثبت كنید.

من با این كه بیشتر خرید و مخارج منزل را با چك مى‏پردازم، با این حال، صورت‏حساب خرج یك ماه خانواده را قلم به قلم، در یك دفتر، ثبت مى‏كنم و آخر هر سال، مخارج دوازده ماه را جمع مى‏كنم. نتیجه‏اى كه من از این صورت‏حساب مى‏گیرم، بسیار عالى است؛ اولاً به طور روشن مى‏توانم بگویم كه در عرض یك سال، چقدر پول غذا داده‏ام؛ چه مبلغ به مصرف لباس رسیده است؛ چقدر خرج پذیرایى و میهمانى شده و خرج امور متفرقه و شخصى و... شده است. با مراجعه به جمع كل مخارج سال قبل، مى‏توانم بگویم كه چقدر هزینه زندگى خانواده ما بالا رفته است.

لازم نیست كه شما هم به این نحو عمل كنید؛ بلكه همین قدر كه چند ماه صورت مخارج را نگه داشتید و براى هر قلم، اعتبارى تعیین كردید، دیگر كافى است؛ اما من اصولاً دوست دارم كه این صورت‏حساب سالانه را داشته باشم؛ تا اگر تصور كردم كه در آن سال، براى لباس و لوازم شخصى، زیاد خرج كرده‏ام، با مراجعه به صورت‏حساب، از شك بیرون بیایم.

2. بر اساس احتیاجات خانواده و درآمد، براى مخارج سالانه خود، بودجه تنظیم كنید.

مخارج مشخص و غیر قابل تغییر را تعیین كرده، روى كاغذ بنویسید. مثلاً كرایه یك سال منزل، مخارج غذا، اقساط، وام‏ها و اقساط بیمه زندگى را كه معین هستند، روى یك صفحه كاغذ، ثبت كنید. همچنین مبلغى براى احتیاجات دیگر از قبیل مخارج دكتر و دارو، لباس، خرج تحصیل بچه‏ها، خرج رفت و آمد و پول توجیبى براى خود و شوهرتان را نیز تخمین زده، به آن بیفزایید.

به طورى كه همه مى‏دانیم، این كار، داراى اهمیت فراوان است و مستلزم تصمیم و همكارى نزدیك تمام خانواده و بعضى اوقات، امساك و خویشتن‏دارى است.

ما نمى‏توانیم در یك زمان، همه چیز داشته باشیم؛ ولى به طور قطع، مى‏توانیم چیزهاى غیرلازم، زائد و تجملى را فداى چیزهاى مهم و اساسى كنیم. آیا شما خرید یك خانه زیبا و راحت را به لباس، كفش و كلاه گران قیمت، ترجیح نمى‏دهید؟ آیا حاضرید نظافت، اتو و تعمیر لباس‏ها را خود انجام دهید و پول آن را به مصرف خرید یك فریزر خوب برسانید؟

وقتى شما، شوهر و بچه‏هایتان به چشم خود دیدید كه براى هر منظورى، مبلغى معین، پیش‏بینى شده است و تجاوز از آن حد هم مقدور نیست، تصمیم مى‏گیرید كه با گذشت و همكارى، به آرزوهاى خود، لباس عمل بپوشانید و حتى از آن مبلغ معین نیز صرفه‏جویى كنید تا به هدف‏هاى خود زودتر برسید.

3. ده درصد از درآمد سالانه خود را پس‏انداز كنید.

شما باید حداقل ده درصد از درآمدتان را براى خود، بچه‏ها و شوهرتان، پس‏انداز كنید و هرگز خود را از این كار، محروم نكنید. ممكن است كه لیاقت و عقل معاش شما به حدى باشد كه علاوه بر این ده درصد، مبلغ دیگرى نیز به منظور خرید خانه یا ماشین، پس‏انداز كنید.

متخصصان علم اقتصاد مى‏گویند: اگر شما بتوانید ده درصد از درآمد شوهرتان را پس‏انداز كنید، پس از چند سال، زندگى مرفه و آسوده‏اى خواهید داشت؛ به طورى كه هر قدر قیمت‏ها و هزینه زندگى بالا رود، در اوضاع اقتصادى شما، تأثیرى نخواهد داشت.

زنى را مى‏شناسم كه با جدیت تمام، این كار را انجام مى‏داد. روزى او به من گفت: در دورانى كه بحران اقتصادى، سراسر كشور را فرا گرفته بود، حقوق شوهرش حتى به كمتر از نصف، كاهش یافت و آنها مجبور بودند كه سعى كنند تا مخارجشان از حدود درآمد، بالاتر نرود و مثلاً براى صرفه‏جویى كرایه اتوبوس، غالباً راه درازى را پیاده طى مى‏كردند و براى خرید غذا، لباس و سایر نیازهاى زندگى، ساعت‏ها وقت و انرژى صرف مى‏نمودند تا كمى ارزان‏تر بخرند. با این حال، این زن و شوهر، هیچ‏گاه عادت دیرینه خود را كه پس‏انداز ده درصد از درآمدشان بود، ترك نكردند.

این خانم، با كمال خوشحالى و سرافرازى، به من اظهار داشت:

«با این كه ما به این پول احتیاج فراوان داشتیم و من بارها به این خیال افتادم كه از پس‏انداز ده درصد درآمد صرف‏نظر كنم، اما امروز، بسیار خوشوقتم كه آن عادت پسندیده را ترك نكردم و امروز در پرتو آن استقامت، داراى خانه و زندگى مرفه  شده‏ایم».

4. حساب پس‏اندازى براى روز تنگ‏دستى و حوادث غیرمترقبه، باز كنید.

متخصصان علم اقتصاد، زن و شوهرهاى جوان و خانواده‏هاى نوبنیاد را راهنمایى مى‏كنند كه از هر سه ماه حقوق، یك ماه آن را براى حوادث شوم پیش‏بینى نشده، پس‏انداز كنند؛ بدین معنى كه در هر سال، حقوق چهارماه را ندیده انگاشته، همیشه این مبلغ را حاضر داشته باشند. همین افراد به ما اخطار مى‏كنند كه اگر بنا باشد ما یك مرتبه حقوق یك ماه را پس‏انداز كنیم، برایمان دشوار و كارى غیرعملى است. براى این منظور، به جاى آن كه مثلاً هر چهارماه یك بار، مبلغ زیادی پس‏انداز كنیم، بهتر است هر هفته، به طور مرتب و بدون وقفه، مقدارى به حساب فوق بیفزاییم.

5. بودجه را با حضور اعضاى خانواده تنظیم كنید.

مشاوران علم اقتصاد، معتقدند كه طرح و تنظیم بودجه، همیشه باید با حضور و همكارى تمام اعضاى خانواده باشد. همچنین اگر هر چند وقت یك بار جلسه‏اى تشكیل شود و درباره اوضاع اقتصادى و نقشه‏هاى بهبود وضع خانواده، با بچه‏ها صحبت گردد، روح همكارى در آنها ایجاد مى‏شود و روى بیشتر توقعات خود، قلم مى‏كشند و از این كه از بعضى چیزها محروم شده‏اند، عصبانى نمى‏شوند.

نویسنده كتاب «ازدواج را موفقیت‏آمیز كنید»، مى‏نویسد:

«بزرگ‏ترین عامل خوشبختى در ازدواج، عقل معاش است. پول خرج كردن، هنرمندى و مهارت مخصوصى مى‏خواهد كه هر زنى از این هنر بهره‏مند باشد، وسایل رفاه و خوشبختى خانواده را فراهم مى‏آورد».

درست است كه همه چیز را با پول نمى‏توان خرید، ولى اگر ما از روى علم و دانایى بدانیم كه چگونه آن را خرج كنیم و سهم پس‏انداز خود را برداریم، آن سرمایه، موجب آرامش روح، نشاط و پشت‏گرمى اعضاى خانواده مى‏شود.

بنابراین بیایید به جاى آن كه وقت خود را بیهوده تلف كنیم و با تشویش و اضطراب، عمر خود را از بین ببریم و بگوییم كه چرا حقوق شوهرمان زیادتر نیست و چرا با آن خواستگار اولى كه امروز ثروتمند است، ازدواج نكردیم، یاد بگیریم كه با اعجاز عقل معاش، درآمد شوهرمان را طورى خرج كنیم كه آینده بهتری داشته باشیم. اگر زنى بداند كه چگونه از هر یك ریال حقوق شوهرش، حداكثر استفاده را ببرد، به مرد، اشتیاق و حرارت مى‏دهد كه زیادتر پول كسب كند.واز آن مهم تر آرامش داشته باشد.

منبع:

مجله پرسمان - باتغییر وتلخیص

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.