تبیان، دستیار زندگی
"رهبرما آن طفل دوازده ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش ازصدها زبان و قلم ما بزرگتر است ، با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید ." ( امام خمینی ) شهید فهمیده...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شهید محمد حسین فهمیده

"رهبرما آن طفل دوازده ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش ازصدها زبان و قلم ما بزرگتر است ، با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید ."

( امام خمینی )

شهید فهمیده یکی از هزاران نونهال و دانش آموز بسیجی کشور است که با نثار خون خود بر طراوت و سرخی خون شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی افزود . او با سرمایه عظیمی از فهم و درک انقلابی وباورهای اسلامی به دنبال طوفان حوادث انقلاب ، وارد جنگ شد و با وجود سن کم خود در خونین شهر قهرمانی جاودانه گشت ، و با اقدامی شجاعانه ، نامش را در دفتر شهیدان زنده تاریخ میهنمان ثبت کرد .

امروز، شهید فهمیده به حق الگوی شایسته ای برای دانش آموزان بسیجی ، جوانان و نوجوانان کشور می باشد .

حماسه شهید محمد حسین فهمیده  یادآور رشادتهای دوران دفاع مقدس و ارزشهای والای آن زمان می باشد . رهبر معظم انقلاب ، می فرمایند : " زنده نگه داشتن یاد و حادثه شهادت دانش آموزبسیجی ، شهید فهمیده از اصالتهای دفاع مقدس می باشد ."

شهید فهمیده نوجوانی خوش برخورد ، شجاع و فعال بود ، او به مطالعه علاقه زیادی داشت و با وجود اینکه به سن تکلیف نرسیده بود ، نماز می خواند و احترام خاصی برای والدینش قائل بود . شیفته و عاشق امام (ره) بود و با تمام وجود سعی در اجرای فرامین امام داشت . او می گفت : امام هر چه اراده کند همان را انجام خواهم داد ، من تسلیم او هستم .

نحوه  شهادت

در جریان حمله به خرمشهر ، حسین می بیند که تانکهای عراقی به سمت رزمندگان اسلام هجوم آورده و درصدد محاصره و قتل عام آنها هستند .

او در حالیکه چند عدد نارنجک به کمرش بسته و تعدادی را در دستش گرفته بود به طرف تانکها حرکت می کند . تیری به پای او می خورد و مجروح می شود . بدون هیچ تردید از لابلای تیرها ، خود را به تانک پیشرو رسانیده و با نارنجک ، تانک را منفجر می کند و خود نیز تکه تکه می شود . پس از انفجار ، نیروهای دشمن گمان می کنند که حمله ای صورت گرفته ، روحیه خود را می بازند و به سرعت تانکها را رها کرده ، فرار می کند . در نتیجه محاصره شکسته می شود و پس از مدتی نیروهای کمکی سرمی رسند .

سید شهیدان اهل قلم ، حاج مرتضی آوینی ، شهادت محمد حسین فهمیده را اینگونه زیبا ترسیم می کند :

" ... شایستگان آنانند که قلبشان را عشق تا آنجا انباشته است که ترس از مرگ جایی برای ماندن ندارد . حکمرانان جزایر سرسبز اقیانوس بی انتهای نور ، که پرتوی از آن همه کهکشان آسمان دوم را روشنی بخشیده است . "