تبیان، دستیار زندگی
همه دوست دارند لبخندی زیبا داشته باشند، ولی داشتن لبخندی زیبا، فقط داشتن یک ردیف دندان سفید در هنگام لبخند زدن نیست...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیماری های لثه، خاموشند

لثه ملتهب

همه دوست دارند لبخندی زیبا داشته باشند، ولی داشتن لبخندی زیبا، فقط داشتن یک ردیف دندان سفید در هنگام لبخند زدن نیست.

دیده شدن لثه‌هایی سالم و خوش رنگ نیز یکی دیگر از شاخص‌های یک لبخند زیباست؛ شاخصی كه دكتر ركن، رئیس‌هیأت ‌مدیره انجمن پریودونتیست‌های ایران درباره آن صحبت می ‌كند. با این متخصص درباره پیشگیری از بیماری‌های لثه‌ای به گفت‌وگو نشستیم.

می‌ گویند بیماری‌های لثه، بیماری‌هایی خاموشند، چرا ؟

بیماری‌‌های لثه بی‌ سر و صدا و به آرامی پیشرفت می‌ کنند و چون دردی ایجاد نمی‌ کنند، بیشتر افراد فکر می ‌کنند چنین بیماری ای ندارند و تا کار از کار نگذرد، به دندانپزشک مراجعه نمی ‌کنند، در حالی‌كه در سنین بالا یعنی 60-50 سالگی، حدود 70 درصد افراد به نوعی از بیماری‌های لثه‌ مبتلا هستند.

شایع‌ترین نوع بیماری لثه‌ای كه افراد به آن مبتلا می‌ شوند، كدام است؟

شایع‌ترین بیماری لثه‌ای، همان التهاب لثه است که با خونریزی از لثه آشکار می ‌شود. خونریزی لثه در بسیاری از بیمارانی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند، شایع است.

حالا از كجا بفهمیم كه به این بیماری خاموش مبتلا شده‌ایم؟ بیماری‌های لثه‌ای علامت‌ مشخصه‌ای هم دارند؟

خونریزی لثه یکی از اولین نشانه‌های بیماری‌های لثه‌ای است. این خونریزی می ‌تواند به صورت خودبه‌خود یا هنگام مسواک زدن یا حتی گاز زدن یک سیب اتفاق بیفتد.

دومین نشانه بیماری‌های لثه، تغییر رنگ لثه است.

بوی بد دهان هم از دیگر علایم بیماری‌های لثه‌ای به شمار می‌ آید.

لثه سالم

تغییر رنگ لثه كه به آن اشاره كردید به گونه‌ای هست كه به سادگی مشاهده ‌شود؟

بله. کافی است شما جلوی آیینه بروید و نگاهی به رنگ لثه‌هایتان بیاندازید. رنگ لثه سالم صورتی صدفی است. در شروع بیماری‌های لثه‌ای، رنگ لثه قرمز رنگ به‌ نظر می‌ آید و به تدریج به سمت خاکستری متمایل به سفید و مات در می‌ آید.

لثه بیمار

علاوه بر این، لثه‌ طبیعی نباید تحلیل داشته باشد و به حالت هلالی (دالبوری) به دندان متصل شده باشد. تورم و تغییر قوام لثه‌ها نیز علائمی هشدار دهنده هستند که باید افراد را به فکر رسیدگی به وضعیت لثه‌هایشان بیاندازند.

آقای دکتر، اصلاً چرا لثه‌ها بیمار می‌ شوند؟

بیماری‌های لثه‌ای منشاء عفونی دارند، یعنی مجموعه‌ای از میکروب‌ها می ‌توانند لثه‌ها را بیمار کنند. شاید این میکروب‌ها در حالت عادی در دهان همه ما وجود داشته باشند، ولی وقتی تعدادشان از میزان مشخصی‌ بالاتر رفت، قدرت تخریب لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان را پیدا می کنند و بیماری‌های لثه‌ای آغاز می ‌شوند.

بنابراین افراد باید تلاش کنند با مسواک زدن مرتب و نخ‌کشیدن منظم، تعداد میکروب‌های بیماری‌زا برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان را پایین نگه‌ دارند.

شاید تشخیص اینکه لثه‌ها بیمار شده‌اند برای خیلی‌ها دشوار باشد، به ‌نظر شما چند وقت به چند وقت برای چکاپ و معاینه لثه‌ها باید به متخصص لثه‌ مراجعه کرد؟

توصیه ما این است که افراد نه فقط به متخصص لثه، بلکه هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک عمومی مراجعه کنند تا از سلامت دندان‌ها و لثه‌هایشان مطئن شوند. در این‌ صورت بیماری‌های لثه‌ای نیز  تشخیص داده می ‌شود.

آیا دندانپزشك عمومی می ‌تواند درمان‌های اولیه برای بهبود بیماری‌های لثه‌ای را انجام دهد؟

در بسیاری موارد این گونه است، مثلاً التهاب لثه ناشی از وجود جرم که منجر به خونریزی از لثه‌ها یا تحلیل آن شده است را می ‌توان در مطب یک دندانپزشک عمومی با یک جرم‌گیری درمان کرد و لثه‌ها پس از چند هفته به حالت طبیعی خود باز خواهند گشت.

ولی اگر بیماری لثه در مراحل پیشرفته باشد و نیاز به درمان‌های پیچیده‌تری مثل پیوند لثه، جراحی‌های وسیع در لثه‌ها و... باشد، همین دندانپزشک عمومی، بیمار را به یک متخصص لثه ‌ارجاع می ‌دهد تا اقدامات درمانی مناسب برای او انجام گیرد.

به ‌طور كلی متخصص لثه، چه اقدمات درمانی به بیماران ارائه می‌ کند؟

لازمه داشتن سلامت دهان و دندان، داشتن لثه‌ها و بافت‌های نگهدارنده دندان سالم است که از دندان‌های درون خود به خوبی حمایت کنند.

متخصصان لثه به بیماران کمک می ‌کنند که از بیماری‌های لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان پیشگیری کرده و بیماری‌های این بافت‌ها را درمان می ‌کنند.

جرم‌گیری زیر لثه، جرم‌گیری بالای لثه، پیوند لثه، جراحی‌های لثه، محکم کردن دندان‌هایی که اندکی لقی دارند(اسپلینت کردن)، تقسیم دندان‌هایی که دچار مشکلاتی شده‌اند به چند بخش و استفاده از آنها پس از روکش کردن به‌ عنوان واحدهایی مستقل، کار گذاشتن ایمپلنت‌های دندانی به جای دندان‌های از دست رفته و... از جمله درمان‌هایی است که متخصصین لثه برای بیماران انجام می ‌دهند.

ادامه دارد...
دكتر گلرخ ثریا

*مطالب مرتبط:

شناخت ساختمان دندان

آشنایی با انواع دندان ها

چاقی، لثه را خراب می‌کند

صحیح مسواک زدن(با تصاویر)

نخ دندان بهتر از مسواك

روش استفاده از نخ دندان(با تصاویر)

پوشاندن شیار دندان ها

ضرورت نگهداری از دندان ها

مواد غذایی موثر در پوسیدگی دندان و جلوگیری از آن 

شناخت علل پوسیدگی دندان

علت دندان درد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.