وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وره کافرون وجه تسمیه این سوره آن است که در آغاز آن ، شیوه گفت وگوی نرم و در عین حال قاطع با کافران به رسول الله (ص) آموخته می شود که در نهایت می فرماید : لکم دینکم ولی دین ( دین شما از آن شما و دین من از آن من ) . مفسران بر آ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مفاهیم سور

سوره کافرون

وجه تسمیه این سوره آن است که در آغاز آن ، شیوه گفت وگوی نرم و در عین حال قاطع با کافران به رسول الله (ص) آموخته می شود که در نهایت می فرماید : لکم دینکم ولی دین ( دین شما از آن شما و دین من از آن من ) . مفسران بر آنند که این دستور که در عین نرمی وملایمت بیان شده ، متعلق به آغاز دعوت پیامبر (ص) است و چون انقلاب تکاملی اسلام اوج گرفت ، به پیامبر (ص) و مسلمانان اجازه جهاد و قیام مسلحانه داده شد .

این سوره ، 6 آیه و 27 کلمه دارد . به ترتیب مصحف ، صدو نهمین ، و به ترتیب نزول هجدهمین سوره قرآن ومکی است . دومین سوره از سوره های مقولات است که با کلمه قل ( بگو ) آغاز می شود . همچنین از سوره های مخاطبات است که دارای خطاب به پیامبر (ص) و قصار( کوتاه ) می باشد . به این سوره و سه سوره دیگر " اخلاص (قل هو الله احد )،  فلق ( قل اعوذ برب الفلق ) و ناس ( قل اعوذ برب الناس ) مجموعاً چهار قل می گویند .

سوره نصر

وجه تسمیه این سوره آن است که از نصر ( نصرت و پیروزی الهی در غلبه نهایی اسلام و فتح مکه ) سخن می گوید . نامهای دیگر آن یکی اذا جاء است که با همین کلمات آغاز می شود : [ اذا جاء نصر الله و الفتح ( چون نصرت و پیروزی فرارسد) ] ، دیگری تودیع ( زیرا در حقیقت در آن وداع خداوند و جبرئیل با رسول الله (ص) و پایان گرفتن وحی است ) .

این سوره 3 آیه و 19 کلمه دارد . به ترتیب مصحف صدودهمین و به ترتیب نزول صدو چهاردهمین ( آخرین ) سوره قرآن و مدنی است .  از سوره های زمانیه ( که با اذا آغاز می شود ) و همچنین از سوره های قصار ( کوتاه ) است .

سوره کوثر

وجه تسمیه این سوره آن است که خداوند در آغاز آن از نعمت کوثر که به حضرت رسول (ص) عطا فرموده ، سخن گفته است . مفسران کوثر را به چند وجه معنی کرده اند 1. خیر کثیر 2. حوض معجزه آسای کوثر در بهشت 3 . حضرت زهرا ، سلام الله علیها ، که نسل مقدس پیامبر (ص) از ایشان باقی مانده است . نام دیگر آن : انا اعطیناست زیرا آغاز آن چنین است : انا اعطیناک الکوثر ( ما به تو کوثر بخشیده ایم ) .

این سوره 3 آیه و 10 کلمه دارد . به ترتیب مصحف صدو هشتمین ، و به ترتیب نزول پانزدهمین سوره قرآن و مکی است . همچنین از سوره های قصار و کوتاه ترین سوره قرآن است ( بلندترین سوره قرآن بقره است ) .

سوره ماعون

وجه تسمیه این سوره آن است که در آخرین آیه آن رفتار کسانی که از « ماعون » جلوگیری می کنند تخطئه شده ، مفسران ماعون را زکات ، یا لوازم زندگی که گاهی دوست و آشنا و همسایه به امانت می گیرند معنی کرده اند . نامهای دیگر این سوره یکی اَرَأیت الذی ( که با همین کلمات آغاز می شود ) ، دیگر دین ، و دیگر تکذیب .

این سوره 7 آیه و 25 کلمه دارد . به ترتیب مصحف صدو هفتمین ، و به ترتیب نزول هفدهمین سوره قرآن و مکی است . همچنین از سوره های قصار است .

سوره قریش

وجه تسمیه این سوره آن است که درباره همبستگی قریش [ لایلاف قریش ] نازل شده است و خداوند توصیه فرموده است که اساس و محور این همبستگی پرستش خداوند صاحب خانه کعبه است ، که گرسنگی آنان را به سیری و رفاه ، و ناامنی آنان را به امن و آرامش بدل کرده است . نام دیگر این سوره ایلاف است . 4 آیه و 17 کلمه دارد . به ترتیب مصحف صدو ششمین ، و به ترتیب نزول بیست و نهمین سوره قرآن ، و مکی است . همچنین از سوره های قصار است .

سوره فیل

وجه تسمیه این سوره آن است که توصیف می کند چگونه خداوند بر سر سپاه طغیانگر ابرهه – سردار افسار گسیخته حبشی که بانگ ویرانسازی کعبه را داشت - بلا نازل کرد ، یعنی فرمود تا پرندگان فوج فوج ( که هیأت پرواز دُرناگونه آنان ابابیل نام دارد ، و ابابیل نام پرنده خاصی نیست ) با سجیل یعنی سنگ – گل گلوله وار– آنان را بمباران کنند ، و اینان را در این سوره ، اصحاب فیل ( فیلسواران ) نامیده است . نام دیگر آن الم تر است . [ زیرا آغاز آن چنین است : الم ترکیف فعل ربک باصحاب الفیل : آیا ندانسته ای که پروردگارت با فیلسواران چه کرد ؟ ] .

این سوره 5 آیه و 23 کلمه دارد . به ترتیب مصحف صدو پنجمین ، و به ترتیب نزول نوزدهمین سوره قرآن و مکی است . جزو سوره های قصار است .

سوره همزه

وجه تسمیه این سوره آن است که در آیه اول آن ، این کلمه به کار رفته است [ ویل لکل همزة لمزه : وای بر هر عیبجوی طعنه زن ].

این سوره 9 آیه و 33 کلمه دارد . به ترتیب مصحف صدو چهارمین و به ترتیب نزول سی و دومین سوره قرآن و مکی است . همچنین از سوره های قصار ( 17 سوره کوتاه پایانی قرآن به اضافه سوره فاتحه ) است . در این سوره از این توهم کافران مال پرست که گمان می کنند مالشان آنان را جاودانه می دارد ، و سرانجام سراز جهنم درمی آورند ، سخن گفته شده است .

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین