تبیان، دستیار زندگی
مردم دنیا به دو دسته تقسیم می شوند، عده ای در جستجوی نیمه گمشده خود هستند و عده ای دیگر که این نیمه را پیدا کرده اند. آیا شما جزو افراد خوش شانسی هستید که خوشبختی را با همسرتان قسمت می کنید؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مواظب باشید! در دام اختلافات نیفتید

دو قلب

مردم دنیا به دو دسته تقسیم می شوند؛ عده ای در جستجوی نیمه گمشده خود هستند و عده ای دیگر كه این نیمه را پیدا كرده اند. آیا شما جزو افراد خوش شانسی هستید كه خوشبختی را با همسرتان قسمت كنید؟ چطور زندگی مشتركتان را در مقابل مشكلات حفظ می كنید؟ زندگی مشترك، خوشبختی و كمال برای هر فردی ایده آل است. البته برای دوام آن باید راه های حفظ این رابطه را به خوبی شناخت. اما این مسیر زیبا گاه فراز و نشیب هایی هم دارد. در ازدواج، تفاهم و درك متقابل، آرمان همیشگی زن و شوهرهاست، اما گاه مشكلات روزمره، جو زندگی را به جر و بحث، ناراحتی، خستگی و بی حوصلگی می كشاند. فقط كافی است كمی فكر كنیم و از آنچه در اختیار داریم، درست استفاده كنیم.

صحبت و گفتگو یكی ازضروریات زندگی زناشویی است. در قالب این ارتباطات كلامی، زن و شوهر می توانند شادی ها و ناراحتی های خود را بروز دهند. اما غالبا شروع صحبت مشكل است و سكوت حكمفرما می شود. به عنوان مثال همیشه آرزو دارید برای سالگرد ازدواج یا تولد، مراسم شاد و جالبی داشته باشید،

اما همسرتان نمی تواند آرزوهای شما را حدس بزند و شما هم از این موضوع آزرده خاطر می شوید. هیچ گاه اجازه ندهید چنین مسائلی روابط صمیمانه زندگی مشترك را تیره كند و دلخوری، جای عشق را در قلب شما بگیرد؛ پس منتظر نمانید و خیلی راحت و در كمال صداقت، خواسته های قلبی خود را به او بگویید.

كار، بچه ها، تلویزیون، درس، دانشگاه ... چقدر وقت برای گفت وگو و صحبت با همسرتان در نظر می گیرید؟ همه ما در روز ساعات زیادی را به كار، مطالعه، رسیدگی به امور بچه ها و... اختصاص می دهیم، اما نباید فراموش كنیم كه درخلال این مدت، چند دقیقه ای هم باید برای صحبت با همسرمان وقت بگذاریم. دراین فرصت شیرین باید تمام دغدغه های روزمره راجع به پول، كار، تربیت بچه ها و... را رها كنیم و فقط به خواسته ها و احساسات طرف مقابل گوش دهیم. به خاطر داشته باشید دراین فرصت طلایی هرگز نباید از یكدیگر ناراحت شوید. اجازه دهید همسرتان درمورد هر موضوعی كه دوست دارد ، صحبت كند و یا به اصطلاح با شما درد دل كند . چنین ارتباط  متقابلی بسیار ارزشـمند است، زیرا باعث        می شود زن و شوهر احساس كنند كه طرف مقابل كاملا به او توجه دارد. پس چنین فرصت هایی را هیچ وقت از دست ندهید. سرمیز شام، چند دقیقه ای قبل از خواب و یا هر فرصتی را كه خود صلاح می دانید، برای این چنین گفت وگوهایی غنیمت بدانید.

یكی از نكات طلایی در زندگی مشترك این است كه در مورد تصمیم گیری های مهم، هیچ وقت نباید یكی از زوجین تصمیم نهایی را بگیرد، بلكه هردو نفر باید با همفكری، بهترین گزینه را انتخاب كنند و درنهایت نیز هردو راضی باشند. زن و شوهر در صحبت، اظهارنظر و در كل، احترام متقابل حقوق مساوی دارند و هیچ یك نباید نظر خود را به دیگری تحمیل كند.

همسرتان را همان طور كه هست بپذیرید!

طی چند سال گذشته، طرز تفكر زنان و مردان بسیار عوض شده است. در بسیاری از موارد، زن و مرد تمایل دارند كارهاو رفتارهایشان شبیه طرف مقابل باشد. این امر را بزرگترین علت شكست روابط زناشویی در دنیای امروز می دانند. در واقع می بایست همسرمان را همان گونه كه هست بپذیریم، نه اینكه قصد داشته باشیم او را به طور كامل تغییر دهیم. زن و مرد آن قدر با هم تفاوت دارند كه گویی هر كدام متعلق به یك سیاره دیگر هستند. روش های برقراری ارتباط، تفكر، ابراز علاقه و... در زنان و مردان كاملا متفاوت است. مردان، موفقیت، استقلال، سود، كارآیی و قدرت را تحسین می كنند و بیشتر به هدف و نتیجه می اندیشند تا روابط افراد. در حالی كه زنان طالب تغییر و تنوع، ابراز احساسات، هدیه و روابط صمیمانه هستند. زنان بیش از هر چیز شیفته توجه، گوش كردن، تفاهم، احترام، محبت و علاقه، قدردانی، پذیرش احساسات و تغییرات رفتاریشان از طرف مقابل هستند. تمایلات مردان نیز به گونه ای دیگر است. آنها بیشتر تمایل دارند مورد تعریف و تمجید قرار گیرند، همسرشان به آنها اعتماد كند و او را همان طور كه هست بپذیرد بدون اینكه قصد تغییر او را داشته باشد.در این صورت شانس زندگی زناشویی را بالا برده ایم. درك و قبول شریك زندگی مانع از دلسردی، ناامیدی، بغض و كینه می شود به علاوه، این تفاهم و درك مطلوب، باعث می شود تا نیازهای طرف مقابل نیز كاملا تامین شود.

در سایه چنین ارتباطات متقابلی، زن و شوهر یك گام به جلو برمی دارند، در نتیجه خود را برای پیشرفت زندگی آماده     می كنند و كوچكترین فرصت ها را برای ایجاد روابطی رضایت بخش و كاملا استوار غنیمت می شمارند.

چند مورد تهدیدكننده آرامش زندگی مشترك

برای اینكه زندگی زناشویی موفقی داشته باشید، حتما لازم نیست به دنبال راه حل های طلایی و معجزه بگردید، بلكه می توانید با دور شدن از بعضی دام ها، پایه های مشترك را تقویت كنید. موارد زیر، می تواند روابط همسران را به مخاطره اندازد.

-تلویزیون قاتل عشق است و هیچ شكی هم در این موضوع نیست. شام خوردن در هنگام تماشای اخبار و فیلم، دیگر فرصتی برای گفتگو و صحبت همسران با یكدیگر باقی نمی گذارد. اگر می خواهید روابط عاشقانه شما با همسرتان دچار مشكل نشود، از تلویزیون دوری كنید و چند شب در هفته اصلا تلویزیون را روشن نكنید.

- سعی كنید شب ها كمی زودتر از سر كار به منزل برگردید. وقتی كه خیلی دیر از سر كار برمی گردید، چون خیلی خسته هستید دیگر حوصله صحبت كردن با همسرتان را ندارید.

نگذارید كار، روابط زیبای شما با همسرتان را خراب كند.

- درست است كه چندین سال از ازدواج شما گذشته است، اما این دلیل نمی شود به ظاهر و نظافت خود بی اهمیت باشید. مطمئنا" شریك زندگیتان به شما علاقه مند است و شما را همان گونه كه هستید دوست دارد پس شما نیز نشان دهید كه به او علاقه مند هستید و به نظرات و خواسته هایش احترام می گذارید.

- بی تفاوتی یكی از بزرگترین دشمنان روابط زناشویی است. منظور از توجه و اهمیت، صرفا" خرید هدیه و دسته گل نیست، بلكه گاهی همسران از نگاه محبت آمیز به طرف مقابل هم دریغ می كنند. این موضوع بیشتر مواقعی واضح    می شود كه زن یا مرد لباس جدیدی خریده و یا موهایش را مرتب كرده است، اما همسرش هیچ عكس العملی نشان نمی دهد. وقتی ظاهر او به نظرتان زیبا و جذاب آمد، حتما" این مطلب را ابراز كنید.

- خانم عزیز یا آقای محترم، تا كی می خواهید دائم مراقب همسرتان باشید، اعمال و رفتار او را زیر ذره بین بگذارید و مرتب در مورد هر موضوعی او را سؤال پیچ كنید. مگر نه این است كه پایه های زندگی مشترك بر اعتماد دوجانبه استوار شده است؟ پس با سوءظن و بدگمانی اساس زندگی خود را نابود نكنید.

- سكوت یكی از عوامل تزلزل پایه های زندگی زناشویی است. در اغلب موارد، كمبود وقت و بی توجهی به مسائل، باعث حاكم شدن سكوت در منزل می شود. با این حال در بسیاری موارد زن و شوهر با هم صحبت می كنند، اما هیچ كدام به حرف های طرف مقابل گوش نمی دهد. در چنین شرایطی دو نفر باید سعی كنند منظور طرف مقابل را درك كنند.

منبع: کیهان

مقالات مرتبط

این ور بوم ، اون ور بوم

زن جزئی، مرد کلی

قوانین طلایی ارتباط همسران

نه سیخ بسوزد، نه کباب

قدم قدم، تا رفاقت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.