وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دیگران از چه وضعیتی برخوردار است؟ كودك و لكنت زبان ( قسمت چهارم ) به جز لكنت زبان ، كودك شما به احتمال قوی در سایر زمینه های رشد كاملاً طبیعی است. البته كودكان مبتلا به لكنت نیز ، همانند سایرین از نظر توان هوشی با هم فرق دا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كودكی كه لكنت دارد در مقایسه با دیگران از چه وضعیتی برخوردار است؟

 

كودك و لكنت زبان ( قسمت چهارم )

به جز لكنت زبان ، كودك شما به احتمال قوی در سایر زمینه های رشد كاملاً طبیعی است. البته كودكان مبتلا به لكنت نیز ، همانند سایرین از نظر توان هوشی با هم فرق دارند . بعضی از ایشان ممكن است از نظر ذهنی كند و دیرآموز و برخی دیگر بسیار تیزهوش باشند و یا این كه غالباً از هوش عادی بهره مند هستند . محققان با دید بسیار دقیقی به دنبال یافتن تفاوتهای احتمالی جسمی و روانی بین كودكانی كه لكنت دارند و كودكانی كه دچار لكنت نیستند ، بوده اند. عموماً در مطالعات انجام شده نكته قابل ملاحظه ای بیان نشده است. برخی از محققان به ذكر تفاوتهای بسیار جزئی و كم اهمیت و در عین حال بعضاً متناقض با یافته های محققان دیگر اكتفا كرده اند. به هر جهت تفاوت های جسمی و روانی بسیار اندك كه بعضی از مطالعات انجام شده نشان می دهد ، به طور ثابت و همگون در همه كودكان مبتلا به لكنت دیده نمی شود . اما در بین افراد بزرگسالی كه دچار لكنت هستند ، هرگونه تفاوت های جسمی و روانی بین آنها و افراد دیگر ، احتمالاً مربوط به لكنت زبان آنها می باشد ، و به احتمال بسیار زیاد ، این تفاوت ها نتیجه قهری لكنت زبان است و نه علت آن .

به نظر می رسد كودك خردسالی كه دچار لكنت زبان است ، به همان اندازه ی دوستان و كودكان همسال غیر لكنتی اش از قدرت انطباق و سازگاری اجتماعی برخوردار است. او ممكن است تا حدی مشكلات عاطفی داشته باشد ، اما این مشكلات عاطفی لزوماً به اختلال گویایی او مربوط نیست.

چند نفر از مردم لكنت دارند؟

در حدود یك درصد از جمعیت هر كشوری دچار لكنت زبان هستند . اما باید توجه داشت كه لكنت عمدتاً یك پدیده كودكانه است و در غالب موارد ، لكنت زبان كودكانه موقت و گذراست. اگرچه رقم یك درصد ممكن است به نظر ما كوچك باشد ، اما در یك نگاه كلی بدین معناست كه میلیون ها نفر در كشورهای مختلف جهان به گونه ای لكنت داشته و یا دارند .

كودك و لكنت زبان ( قسمت چهارم )

لكنت زبان ، دخترها و پسرها

بررسی آماری نشان می دهد كه در مقابل هر سه یا چهار پسری كه دچار لكنت هستند ، فقط یك دختر لكنت دارد . به عبارت دیگر، نزدیك به سه چهارم كودكانی كه لكنت دارند از پسرها هستند. واقع امر این است كه ما علت دقیق این تفاوت قابل ملاحظه بین دختر و پسر را در ارتباط با لكنت زبان نمی دانیم . در هر حال با در نظر گرفتن موارد استثنایی ، عوامل چندی قابل بررسی است ؛ مثلاً پسرها بیشتر از دخترها تقریباً همه مشكلات انسانی را به گونه ای در دوران زندگی از خود نشان می دهند. آیا این منصفانه است؟ البته ممكن است به نظر بعضی غیرمنصفانه برسد، اما این ، یكی از حقایق زندگی است . سؤال این است كه چرا چنین فرقی بین دخترها و پسرها وجود دارد ؟ اولاً در دوران اولیه رشد ، دخترها و پسرها یك تفاوت ذاتی در زمینه توانمندی ها و مهارت های زبان و گفتار از خود نشان می دهند. یعنی پیش افتادگی دخترها در زمینه زبان كاملاً بارز است. ثانیاً در همین دوران اولیه رشد كودكان ، عكس العمل خانواده و محیط اجتماعی نسبت به دخترها و پسرها متفاوت است. بنابراین ، به احتمال زیاد علت این كه شمار پسرهایی كه لكنت دارند چند برابر دخترهاست، این است كه ذاتاً توانایی های دخترها و پسرها در زبان و گفتار متفاوت بوده ، واكنش های محیطی نسبت به رفتار و توانایی های پسرها به گونه ای متمایز از دخترهاست.

در حقیقت ، همه ی تفاوت هایی كه بدان اشاره شد، نمی تواند برای شما و كودكتان چندان مهم باشد . اما آنچه مهم است و آنچه شما باید سعی كنید به خاطر داشته باشید ، این است كه اگر یك پسربچه دارید ، بدان معنا نیست كه او تا آخر عمرش لكنت خواهد داشت.

زهره پری نوش - سایت تبیان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین