تبیان، دستیار زندگی
خانم ها نیز اغلب به اندازه آقایان دچار ریزش مو می شوند. مواقعی كه خانم ها دچار ریزش مو می شوند، شامل موارد زیر است: 1- قطع مصرف داروهای ضد بارداری 2- بعد از زایمان و در دوران شیردهی 3- شروع دوران یائسگی 4- بعد از بیماری های...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ریزش موی سر در خانم ها

خانم ها نیز اغلب به اندازه آقایان دچار ریزش مو می شوند.

مواقعی كه خانم ها دچار ریزش مو می شوند، شامل موارد زیر است:

1- قطع مصرف داروهای ضد بارداری

2- بعد از زایمان و در دوران شیردهی

3- شروع دوران یائسگی

4- بعد از بیماری های مختلف

5- بعد از تب شدید

6- بعد از كاهش سریع وزن

البته این موارد به ندرت باعث ریزش دائمی مو می شوند ودر طی نه ماه رویش موها به حالت طبیعی خود برمی گردد. موها به مدت3 سال رشد می كنند، سپس برای 3 ماه دیگر نمی رویند و مجدداً بعد از این مدت می رویند. به همین دلیل اگر موی شما می ریزد، تا از مرحله توقف رشد به حالت فعال و رویش مجدد برنگردد، نمی توانید جلوی ریزش آنها را بگیرید و این مسئله حدود 9 ماه طول می كشد.

عوامل دیگری كه باعث ریزش مو می شوند شامل بیماری های پوستی، مواد سمی و كمبود مواد مغذی از جمله كمبود ویتامین های گروهB می باشد.

تركیب دی هیدروتستوسترون ازهورمون مردانه بنام تستوسترون مشتق می شود. این تركیب باعث ایجاد خصوصیات مردانه هم در خانم ها و هم در آقایان می شود.

درمان دارویی ریزش مو:

1) محلول 2 درصد مونوكسیدیل بنام راگین (Rogain ) باعث بازشدن رگ های خونی موجود در پوست سر و افزایش خون رسانی به موها می شود، در نتیجه باعث كاهش ریزش مو شده و فقط 20 درصد باعث رویش موی جدید می شود.

2) داروی دیگر اسپیرونولاكتون می باشد كه از عمل هورمون مردانه كه باعث ریزش مو می شود، جلوگیری می كند. در نتیجه وقتی كه بصورت یك محلول 2 درصد درالكل، به پوست سر مالیده شود، می تواند ریزش مو را كاهش دهد.

وقتیكه محلول راگین به همراه محلول اسپیرونولاكتون به پوست سر مالیده شود، بوی نا مطبوعی ایجاد می كند، در نتیجه نبایستی با هم مصرف شوند. برای جلوگیری از ایجاد این بوی بد، می توانید محلول راگین را صبح ومحلول2 درصد اسپیرونولاكتون ( محلول در الكل اتیلیك به همراه پروپیلن گلیسول) را شب هنگام به پوست سرتان بمالید.

ولی اداره غذا و دارو مصرف محلول اسپیرونولاكتون را برای درمان ریزش مو یا حفظ  سلامت موها مجاز نمی داند، در نتیجه در حال حاضر فقط ازمحلول مونوكسیدیل ( راگین) برای درمان ریزش مو استفاده می شود.

درمان تغذیه ای ریزش مو :

از نظرغذایی نیز همانگونه كه اشاره شد كمبود ویتامین های گروهB بخصوص بیوتین و ویتامینB6 باعث ریزش مو می شوند.

بیوتین ویتامینی است كه دربسیاری از محصولات آرایشی به عنوان  مكمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص كمبود بیوتین ، ریزش مو است. حال منابع غذایی غنی از ویتامینB6 و بیوتین را  برایتان ذكرمی كنم.

منابع غنی از ویتامینB6شامل: جگر، موز، دانه آفتابگردان، ماهی ، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشك  و گوشت و غلات سبوس دار، مخمر و زرده تخم مرغ می باشد.

منابع غنی بیوتین شامل: جگر و گوشت مرغ، زرده تخم مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، بادام زمینی، مخمر، بعضی سبزیجات مانند قارچ و گل كلم و تعدادی از میوه جات مانند توت فرنگی ، موز، گریپ فروت و هندوانه است .

البته اثر مواد غذایی برای جلوگیری از ریزش مو به اندازه داروهای شیمیایی قوی و سریع نیست، در نتیجه به مدت زمان و صبر و حوصله بیشتری برای اثرگذاری نیاز دارند.

كارشناس تغذیه تبیان

*منبع :

مقالات خارجی اینترنتی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.