تبیان، دستیار زندگی
محققان می ‌گویند حل كردن جدول كلمات متقاطع روشی استثنایی و كار آمد برای جوان نگه داشتن مغز است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جدول‌ها جوان می‌ كنند!

جدول

محققان می ‌گویند حل كردن جدول كلمات متقاطع روشی استثنایی و كار آمد برای جوان نگه داشتن مغز است.

شما هم که تصمیم گرفته‌اید در سال جدید با ورزش، اندام خود را متناسب كنید؟ چرا همین برنامه را برای مغزتان انتخاب نمی ‌كنید؟! مغز و فكر شما هم به اندازه عضلاتتان برای رسیدن به سلامت نیاز به ورزش دارد.

می ‌پرسید چطور مغزمان را ورزش بدهیم؟ با حل كردن جدول! این سرگرمی برای سلامت شما هم مفید است. به تازگی محققان متوجه شده‌اند كه جدول حل كردن علاوه بر سرگرمی و تفریح فواید دیگری هم دارد.

دكتر فتوحی، رئیس مؤسسه سلامت حافظه، مغز و نخاع در بالتیمور آمریكا این كار را نوعی ورزش برای مغز معرفی كرده‌است.

به این ترتیب كسانی كه علاقه دارند ذهن خود را هم مانند بدنشان ورزیده كنند، لازم است این ورزش مغز " یعنی جدول حل كردن" را شروع كنند. البته این تنها خاصیت جدول حل كردن نیست! اگر باور نمی ‌كنید، بخوانید.

می ‌گویند جدول كلمات متقاطع، مشهور‌ترین و گسترده‌ترین بازی در جهان است، اگر چه تاریخچه كوتاهی دارد. اولین جدول‌ها در قرن 19 در انگلستان متولد شدند. این جدول‌ها در نوع خود بسیار ابتدایی بوده و از مربع‌های كلمات ساخته شده بودند. به ‌طوری كه گروهی از كلمات طوری كنار هم قرار داده شده بودند كه در جهت عمودی و افقی به یك شكل خوانده می ‌شدند. این جدول‌ها در مجلات دوره‌ای و كتاب‌های معمای كودكان چاپ می‌ شد. با این حال در آمریكا جدول حل كردن به یكی از جدی‌ترین سرگرمی‌های بزرگسالان تبدیل شد.

بد نیست بدانید اولین جدول كلمات متقاطع منتشر شده بوسیله یك روزنامه‌ نگار به نام "آرتور‌واین" اهل لیورپول طراحی و ساخته شد كه به‌عنوان مبتكر بازی‌های مشهور جهان شناخته شده است. 21 دسامبر 1913 تاریخ چاپ این جدول در روزنامه‌ای به نام دنیای نیویورك است.

ورزشی برای مغز

اگر اهل نرمش و ورزش باشید، می ‌دانید كه هر عضله‌ای كه در تمرین‌ها بیشتر به كار گرفته شود، قوی‌تر و بزرگ‌تر می ‌شود. مغز نیز همین طور است یعنی هر چه شما مغزتان را بیشتر ورزش دهید این عضو مهم بدن شما گسترده‌تر و قوی‌تر خواهد شد. پس مغز هم مانند سایر اعضای بدن به وزرش و تحرك احتیاج دارد كه طبق نتایج مطالعات دكتر فتوحی حل كردن جدول می ‌تواند این هدف را تأمین كند.

دكتر مجید فتوحی كه كتابی به نام درمان حافظه نوشته ‌است، هم اكنون عضو هیأت علمی دانشكده پزشكی هاروارد در رشته نورولوژی و مشاور نورولوژی در مركز تحقیقات بیماری آلزایمر در بیمارستان جان هاپیكنز بوده و همچنین عضو آكادمی نورولوژی آمریكا، انجمن پزشكی آمریكا، سازمان بین‌المللی تحقیقات مغزی، انجمن پزشكی ماساچوست و انجمن علوم اعصاب نیزهست.

می‌ خواهم به یاد آورم!

اگر شما هم می ‌ترسید كه بزرگ‌ترین دارایی خود یعنی حافظه تان را از دست بدهید و در جست ‌وجوی راهی برای تقویت آن هستید، جدول حل كنید. به ‌طور طبیعی با افزایش سن و پیر شدن ، توانایی ما برای به یاد آوردن و به خاطر سپردن كمتر و كمتر می ‌شود. اما در هر سنی می‌ توان این روند را كند كرد یا جلوی آن را گرفت. لابد از خودتان می ‌پرسید مگراین حافظه به چه درد می‌ خورد؟! بهتر است بدانید تمام كارهایی كه انجام می‌ دهید وابسته به همین حافظه است، از مسواك زدن دندان‌هایتان تا لذت بردن از شامی كه با خانواده می ‌خورید.

حافظه یكی از اجزای ضروری زندگی شماست و با از دست رفتن آن كه ممكن است از نشانه‌های آلزایمر هم باشد،زندگی شما مختل خواهد شد. مثلاً همین برگشتن به خانه، كه ممكن است خیلی پیش پا افتاده به ‌نظر برسد، بدون به خاطر سپردن آدرس محل زندگی ممكن نیست. علاوه بر این حافظه، انعكاسی از زندگی شماست. اولین دیدار با همسر، در آغوش گرفتن فرزندتان برای اولین بار پس از تولد، دوستان و همكلاسی‌های شما در دوران تحصیل همه و همه بهانه‌هایی هستند كه نخواهید این نعمت خدا را از دست بدهید.

جدول

جوان بمانید!

تحقیقات نشان داده است كه فعالیت مغز در سنین میانسالی و حتی قبل از آن می ‌تواند در آینده به فرد كمك كند تا دچار آلزایمر( كه شایع‌ترین شكل دمانس یا زوال عقل است ) نشود. البته این تنها عامل مؤثر در ایجاد بیماری نیست و تغذیه، فعالیت بدنی ، ژنتیك و خیلی چیز‌های دیگر در این مسئله نقش دارند. بعد از 20 سالگی با افزایش سن بیش از 200 میلیارد سلول عصبی تحلیل رفته و می‌ میرند.

تحلیل قوای شناختی كه از عوارض این مرگ سلولی است، ابتدا ضعف حافظه و قدرت شنیدن خود را نشان می ‌دهد. البته نگران نشوید، این روند تا حدی قابل پیشگیری است. محققانی از انجمن ملی علوم معتقدند كسانی كه در فعالیت‌های چالش برانگیز مغز( مانند جدول كلمات متقاطع، شطرنج و كتاب خواندن و سفر) به‌ عنوان یك سرگرمی و تفریح شركت می ‌كنند، می‌ توانند باعث كندی روند پیری در مغز خود شوند.

همچنین بررسی 20 ساله پزشكان در كالج پزشكی آلبرت انیشتین در نیویورك نشان داده است كسانی كه 4 روز در هفته جدول كلمات متقاطع حل می ‌كنند، 47 درصد كمتر از كسانی كه یك روز در هفته این كار را می ‌كنند درمعرض خطر دمانس(زوال عقل) هستند.

دكتر رابرت‌ فریدلند، پروفسور عصب شناسی از دانشگاه "كیس ‌وسترن ریزرو" در كلیولند در این باره می ‌گوید: كسانی كه از 20 تا 60 سالگی بیشتر از مغز خود كار می‌ كشند كمتر دچار آلزایمر می ‌شوند. در این افراد فعالیت‌های دوباره‌سازی‌(مانند حل كردن جدول) به اندازه فعالیت‌های آموزشی(مانند شركت در یك كلاس برای یادگیری یك مهارت تازه) مؤثرند. بد نیست بدانید این محققان معتقدند هیچ وقت برای شروع چنین فعالیتی دیر نیست.

مسائل زندگی را حل كنید!

كسانی كه اهل جدول حل كردن باشند می‌ دانند كه چقدر این كاربه آنها احساس آرامش می ‌دهد. برای افرادی كه در زندگی روزمره خود با مشكلات زیادی روبه ‌رو هستند، سریع‌ترین راه برای خلاصی از افكار آزار دهنده، همین جدول حل كردن است.

ویل شورتز، مصحح جدول نیویورك تایمز معتقد است در حل مسئله ما بهترین كاری را كه می ‌توانیم، انجام می ‌دهیم و سپس به مشكل بعدی می‌ رسیم و این دقیقا همان كاری است كه در حل كردن جدول یاد می ‌گیریم. یعنی دیدن مسئله از اول تا آخر! و وقتی آخرین مربع خالی را با حرف صحیح پر می‌ كنیم، می‌ دانیم كه راه حل نهایی را برای همه مشكلات یافته‌ایم. به همین علت احساس رضایت فوق العاده‌ای به ما دست می‌ دهد، حتی اگر ابتدا نتوانسته باشیم مربع‌های خالی را به ‌ترتیب پر كنیم.

راه جدید آموزش!

جدول نه تنها برای حل مشكلات روزمره مفید است بلكه به آموزش موضوعات خاص هم كمك می ‌كند. ماری جو فرچ از دانشگاه ماریون ایالت اوهایو معتقد است، جدول علاوه بر جلب رضایت فرد بار آموزشی هم برای او دارد.

جالب است بدانید او اغلب در كلاس درس برای سنجش یادگیری دانشجویانش، امتحان را به شكل حل جدول برگزار می‌ كند و معتقد است این روش( به‌علت همراهی سرگرمی با آموزش) می ‌تواند در یادگیری دانشجویان مؤثرتر از سایر روش‌ها باشد. خوشبختانه همان طور كه بزرگسالان با حل جدول به دانش خود اضافه می‌ كنند، بچه مدرسه‌ای‌ها هم می ‌توانند از حل جدول برای یادگیری استفاده كنند  و حتی می ‌توان این كار را به‌ صورت خانوادگی و دسته‌ جمعی انجام داد.

خبرنگاران هم جدول حل كنند!

جالب است بدانید حل كردن جدول برای آموزش و تقویت مهارت روزنامه نگاری و گزارشگری هم مفید است! یكی از ویراستاران واشنگتن پست به گفته همكارش همیشه در حال جدول حل كردن است. این كار می‌ تواند توانایی او را برای بازی با كلمات افزایش دهد.

با تمرین متفاوت نگاه كردن به كلمات و معنی آنها، قدرت متفاوت دیدن ومتفاوت فكر كردن (دو مهارت مهم در نویسندگی) هم به دست می ‌آید. وقتی خبرنگاران متفاوت ببینند و متفاوت فكر كنند، حرف‌های تازه‌ای هم برای گفتن خواهند داشت و برای سؤال‌های موجود پاسخ‌های جدیدی كشف خواهند كرد.

دكتر مهشید چایچی

*مطالب مرتبط:

راهکارهای افزایش هوش و غلبه بر فراموشی

پنج توصیه غذایی برای افزایش هوش

پنج راه برای افزایش هوش

بیست راه برای تقویت توان مغزی در كودكان

غذاهای تقویت کننده حافظه (1) و (2) 

نقش لسیتین در مبارزه با فراموشی و تقویت حافظه 

بی‌خوابی و کاهش سلول های مغزی

بیماری آلزایمر را بهتر بشناسیم

«آلزایمر» دزد حافظه

جلوگیری از آلزایمر با مواد غذایی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.