تبیان، دستیار زندگی
مجتبی زارعیان جهرمی: مبتكر طرح كتابخانه مجلس، ارباب كیخسرو نماینده اقلیت زرتشتی در سال 1287 شمسی است. اگر چه آغاز تاسیس و تشكیل رسمی كتابخانه به سال 1304 شمسی برمی گردد ولی به لحاظ تاریخی می توان دوران حیات آن را به چهار دو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كتابخانه، موزه و مراكز اسناد مجلس شورای اسلامی

مجتبی زارعیان جهرمی: مبتكر طرح كتابخانه مجلس، ارباب كیخسرو نماینده اقلیت زرتشتی در سال 1287 شمسی است. اگر چه آغاز تاسیس و تشكیل رسمی كتابخانه به سال 1304 شمسی برمی گردد ولی به لحاظ تاریخی می توان دوران حیات آن را به چهار دوره تقسیم نمود دوره اول از 1287 تا 1304 كه كتابخانه در ساختمان قدیم با شرایطی ساده و مناسب با امكانات آن روز تاسیس شد. دوره دوم از افتتاح وآغاز كار رسمی آن در سال 1304 تا انتقال آن به ساختمان فعلی. دوره سوم افتتاح كتابخانه در ساختمان جدید و گشایش آن در 17 بهمن 1341 تا انقلاب اسلامی را شامل می شود. دوره چهارم از شروع انقلاب اسلامی تا زمان حال.

در حال حاضر مجلس شورای اسلامی 2 كتابخانه دارد. در كتابخانه شماره 1 مجلس، 228 هزار جلد كتاب نگهداری می شود. 55 هزار جلد از این كتاب ها لاتین و بقیه به فارسی و عربی است. مجموعه كتاب های خطی این كتابخانه 24 هزار جلد و كتاب های چاپ سنگی و عربی حدوداً5 هزار جلد است. در كتاب های شماره 2 مجلس،50 هزار جلد كتاب در موضوع های اسلام شناسی، ایران شناسی و شرق شناسی موجود است.

در بخش اسناد كتابخانه مجلس شورای اسلامی 11 میلیون سند از نمایندگان مجلس و كار كردهای آنها نگهداری می شود. كتابخانه مجلس شورای اسلامی دارای سه بانك اطلاعاتی است. در بانك شماره1، اطلاعات مربوط به كتاب های كتابخانه شماره -1 البته به غیر از كتاب های چاپ سربی و سنگی- یافت می شود موضوع اصلی كتاب های كتابخانه شماره 1، در زمینه علوم انسانی به خصوص رشته های حقوق، فقه و اسلام شناسی است.

بانك اطلاعاتی شماره 3، شامل مجموعه كتاب های چاپی فارسی، عربی و لاتین و كتاب های چاپ سنگی و سربی كتابخانه شماره 2 است. در بانك اطلاعاتی شماره 4 اطلاعات مربوط به كتاب های چاپ سربی و سنگی كتابخانه شماره 1 موجود است. كتابخانه مجلس شورای اسلامی دارای یك پایگاه اطلاع رسانی به نشانیwww.majlislib.com  می باشد. در این سایت بانك اطلاعاتی نمایندگان مجلس، قوانین و مقررات، متن كامل مصوبات مجلس شورای اسلامی، طرح ها، لوایح، نشریات كشور، گزارش های دولتی، مجلات تخصصی كتابداری، نشریات الكترونیك و پایان نامه های كشور به چشم می خورد. در بخش دیگر سایت موتورهای جست و جو در "وب" معرفی می شود. مهمترین این موتورها، موتورهای جست و جوی آموزش، بهداشت، علوم پزشكی، دولت و سیاست، علوم كتابداری و مرجع است. از دیگر بخش های مهم سایت: اخبار كتابخانه، معرفی مركز پژوهشی كتابخانه، مركز اسناد و معرفی انتشارات مجلس است كه مهمترین كتاب های این انتشارات را معرف می كند. در پایان چارت سازمانی كتابخانه آمده است.