سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دانش آموزان یادگیری شان را ازمبحث حرکت صدا با پیش بینی و توضیح این سوال نشان خواهند داد که چرا وقتی گوش خود را روی ریل می گذارید صدای قطاری را که به سمت شما می آید، طریق هوا می شنوید.....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : ستاره نوربخش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درک صدا

درک صدا

اطلاعات زمینه

 • ارتعاش سبب ایجاد صدا می شود.
 • صدا باعث ارتعاش استخوان گوش شما می شود، درنتیجه شما می شنوید.
 • صدا به شکل موج از جایی به جای دیگر منتقل می شود.

 

اهداف

درک علمی:

 1. صدا در قالب امواج حرکت می کند.
 2. صدا به وسیله موادی در امواج حرکت می کند.
 3. صدا به وسیله مواد مختلف، سرعت های گوناگون حرکت می کند.
 4. صدا در جامدات سریعتر از هوا حرکت می کند.

اهداف

 • دانش آموزان یادگیری شان را از مبحث حرکت صدا با پیش بینی و توضیح این سوال نشان می دهند که چرا وقتی گوش خود را روی ریل می گذارید، صدای قطاری را که در حال آمدن است، سریعتر از راه هوا می شنوید.

 

وسایل لازم

فعالیت یک:

 • پوشش پلاستیکی
 • کاسه
 • نوار لاستیکی
 • نمک
 • قاشق چوبی
 • یک تابه یا دیاپازون

فعالیت دو:

 • میز

فعالیت سه:

 • دو قوطی کنسرو
 • نخ
 • دو دگمه

روش تدریس

ارزیابی مفهوم

یک دیاپازون را مقابل پاشنه کفش خود بگیرید و به آن ضربه بزنید یا با یک چکش لاستیکی به آن ضربه بزنید. دو سر مرتعش دیاپازون را در یک ظرف آب قرار دهید و بپرسید: توضیح دهید چه چیزی مشاهده می کنید. وقتی دیاپازون را در آب فرو می برید چه اتفاقی می افتد؟ این اتفاق چه چیزی را درباره صدا به ما نشان می دهد؟

کشف مفهوم

سه فعالیت در سه ایستگاه قرار داده شده و دانش آموزان در این ایستگاه ها، گروه هایشان را عوض می کنند. از دانش آموز بخواهید برای هر فعالیتی در گروه خود شش سوال را پاسخ دهد و درباره حداقل سه تا از این سوال ها تحقیق کند.

 1. نمک رقصان
  یک لایه پوشش پلاستیکی را روی کاسه بکشید و آن را با نوار لاستیکی محکم کنید. نمک را روی پوشش پلاستیکی بریزید. یک قاشق چوبی را روی تابه بکوبید یا به یک دیاپازون ضربه بزنید و آن را بالای نمک ها بگیرید.
 2. پیام های بالای میز
  گوش خود را بالای میز نگه دارید در حالی که شخص دیگری به آرامی به طرف دیگر میز ضربه می زند.
 3. تلفن قوطی کنسرو
  در انتهای یک قوطی کنسرو، سوراخ کوچکی ایجاد کنید. نخی را از این سوراخ رد کنید و در انتهای دیگر قوطی و در داخل آن به یک دگمه ببندید (دگمه مانع کشیده شدن نخ از بیرون قوطی می شود. سر دیگر نخ را هم در قوطی دیگر به همین ترتیب محکم کنید. نخ باید دست کم به اندازه طول کلاس باشد. دو طرف نخ، دو دانش آموز را بگذارید که قوطی کنسرو را بگیرند. مطمئن باشید که نخ را محکم بکشند. به یکی از آنها بگویید درون قوطی صحبت کند و دیگری گوش کند.

مقدمه مفهوم

بپرسید:

فعالیت نمک رقصان: می توانید قانونی ارائه دهید که چرا حرف زدن باعث رقص نمک ها می شود؟ آیا وسیله ای که باعث رقص نمک ها بود باید به یک شیوه خاصی نگه داشته شود؟ چرا؟

پیام های بالای میز: صدا چطور از میز عبور می کند؟ آیا متغیرها در تمام مدت کنترل می شوند؟ آیا صداهایی که از میز می آیند با صداهایی که از هوا می آیند متضادند؟

تلفن قوطی کنسرو: اگر طول و ضخامت نخ را عوض کنید چه اتفاقی می افتد؟ آیا شنیدن صدا همیشه راحت است؟ چرا؟ آیا برای نتیجه بهتر باید تلفن را در وضعیت خاصی نگه داشت؟

صدا چگونه حرکت می کند؟ در کدام یک از این تحقیقات، توانستید صدا را بهتر بشنوید چطور می توانید متغیرها را کنترل کنید و نتیجه بگیرید؟ درباره صدا چه می توانیم بگوییم؟ چطور حرکت می کند؟ از میان چه چیزی حرکت می کند؟

 

ارزشیابی

اگر گوش خود را روی ریل قطار بگذارید چه اتفاقی می افتد؟ چرا کارگر راه آهن گوش خود را روی ریل می گذارد؟ مکانیک اتومبیل، یک طرف چوبش را روی موتور ماشین می گذارد و گوشش را طرف دیگر آن می گذارد، فکر می کنید چرا این کار را می کند؟

 

مترجم: فاطمه وفایی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین