تبیان، دستیار زندگی
بدن بیشتر انسان ها قادر است میزان دریافت پروتئین را تا حد زیادی تنظیم نماید. اگر شما یک برنامه ی غذایی متنوع دارید، نیازی نیست...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا به قدر کافی پروتئین می خورید؟

پروتئین

بدن بیشتر انسان ها قادر است میزان دریافت پروتئین را تا حد زیادی تنظیم نماید. اگر شما یک برنامه ی غذایی متنوع  دارید، نیازی نیست نگران مقدار پروتئین دریافتی خود باشید.

اما اگر جزء یکی از موارد زیر هستید، با یک متخصص تغذیه یا پزشک مشورت نمایید، تا مطمئن شوید آیا به اندازه کافی پروتئین می خورید یا خیر.

1- گیاهخواران:

این دسته از افراد برای این که مطمئن شوند تمام اسید آمینه های لازم را دریافت کرده اند، باید از منابع گیاهی مختلفی در طی روز تغذیه نمایند.

2- افراد پیر و سالخورده:

این افراد(مانند هرکس دیگری که اگر به اندازه کافی پروتئین مصرف نکند، توده عضلانی اش از بین می رود) در معرض خطر بیشتری هستند و زودتر از پا می افتند. علاوه بر این، برای انجام کارهای روزمره باید متحمل زحمت بیشتری شوند.

3- اشخاص با بیماری های خاص:

مانند بیماران کلیوی یا افراد دیابتی که ممکن است لازم باشد پروتئین دریافتی شان را بسیار محدود نمایند، زیرا پروتئین میزان کار کلیه(بار کلیوی) را افزایش می دهد.

اگر شما نیاز به یک رژیم کم پروتئین دارید، با یک کارشناس تغذیه و رژیم درمان مشورت نمایید تا مطمئن شوید به میزان کافی پروتئین دریافت می کنید.

مریم مرادیان نیری- کارشناس تغذیه

*مطالب مرتبط:

پروتئین؛اساس رشد مناسب نوجوانان

گوشت بخورید، ولی به اندازه

جبران کمبودهای رژیم گیاهخواری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.