تبیان، دستیار زندگی
مواد لازم: یك كیلو گل محمدی تازه دو كیلو شكر 2 شیشه متوسط گلاب كمی گلبرگ رز آتشین برای خوشرنگ شدن رنگ مربا نصف استكان كوچك آبلیمو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مربای گل محمدی

مواد لازم:

یك كیلو

گل محمدی تازه

دو كیلو

شكر

2 شیشه متوسط

گلاب

كمی

گلبرگ رز آتشین برای خوشرنگ شدن رنگ مربا

نصف استكان كوچك

آبلیمو

طرز تهیه:

گلبرگ های گل محمدی را تمیز كرده ، آنها را در آب فراوان بشوئید. سپس آنها را در صافی قرار دهید تا آب گلبرگ ها كشیده شود. شكر و گلاب را در قابلمه نسبتاً بزرگی ریخته و بگذارید شربت غلیظ شود. سپس بگذارید شربت كاملاً خنك شود. گلبرگ ها را در آن ریخته و گلبرگ های رز را هم در یك كیسه پارچه ای كوچك بریزید و در كیسه را بسته و در قابلمه قرار دهید . در ظرف را هم بگذارید تا گلبرگ ها با بخار بپزد و شربت آن قوام بیاید. آبلیمو را هم اضافه كنید و پس از این كه مربا خوشرنگ شد، كیسه را از مربا خارج كرده و شربت آن را امتحان كنید. در صورتی كه مربا آماده بود، ظرف را از روی حرارت بردارید تا خنك شود و بعد آن را در شیشه بریزید. لازم به تذكر است كه این مربا یكی از لطیف ترین و خوش عطرترین مرباهاست و برای پخت آن دقت زیادی لازم است. گلبرگ ها را پس از چیدن فقط یك روز می توان نگهداری كرد. برای پخت گلبرگ های خشك بهتر است پس از تمیزكردن و شستن، آنها را یك ساعت در گلاب خیس كنید تا برای پخت آماده شوند.

شربت گل محمدی

مواد لازم:

نیم كیلو

گل محمدی

2 كیلو

شكر

یك لیوان

گلاب

4 لیوان

آب

یك استكان

آبلیمو

طرز تهیه:

گلبرگ ها را تمیز كرده، بشویید. در یك قابلمه لعابی مقداری شكر بریزید و بقیه شكر را در لابه لای گلبرگ ها ریخته، آب را اضافه كنید. ظرف را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شربت به جوش آید. گلاب و آبلیمو را اضافه كنید و بعد از 10 دقیقه ظرف شربت را از روی حرارت بردارید. سپس آن را از صافی رد كنید و پس از خنك شدن شربت آن را در بطری بریزید. این شربت بسیار خوش رنگ و خوش طعم می باشد.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.