تبیان، دستیار زندگی
فیلمساز صاحبنام آمریکایی در شصت و یکمین جشنواره فیلم کن جایزه "مربی طلایی" سازمان کارگردانان فرانسه SRF را دریافت می‌کند ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جارموش از جشنواره کن 2008 جایزه افتخاری می‌گیرد

جارموش

فیلمساز صاحبنام آمریکایی در شصت و یکمین جشنواره فیلم کن جایزه "مربی طلایی" سازمان کارگردانان فرانسه SRF را دریافت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکرین دیلی اعلام کرد جایزه برنزی امسال SRF روز 17 مه (28 اردیبهشت) در جریان چهلمین سال برگزاری بخش جنبی دوهفته کارگردانان جشنواره کن به جیم جارموش اعطاء می‌شود.

جایزه یک عمر دستاورد هنری "مربی طلایی" که سال  2002 خلق شد، برای تقدیر از ابداعات، شجاعت و سازش‌ناپذیری یک کارگردان به او اعطا می‌شود. جارموش سال 1984 با فیلم "عجیب‌تر از بهشت" در بخش دوهفته کارگردانان حضور داشت و آن سال برنده جایزه دوربین طلایی شد. نخستین فیلم روز 15 مه (26 اردیبهشت) در این بخش به نمایش درمی‌آید.

ژاک روزیه، کلینت ایستوود، نانی مورتی، عثمان سمبنه، دیوید کراننبرگ و آلن کاوالیه از برندگان قبلی "مربی طلایی" هستند. بخش دوهفته کارگردانان روز 18 مه (29 اردیبهشت) چهلمین سال خود را جشن می‌گیرد. همان روز مستند 15×40 اولیویه جهان تولید مشترک MK2 و شبکه چهار فرانسه پخش می‌شود که در آن تاریخ این بخش جنبی جشنواره کن بررسی شده است. فیلم جهان شامل گفتگوهایی با حدود 30 فیلمساز از جمله میشائل هانکه، استفن فریرز، تئو آنجلوپولوس و آتوم اگویان است.

جارموش 55 ساله این روزها در حال ساخت فیلم جدید خود "حدود کنترل" است که در آن ایزاک د بانکوله، بیل موری، تیلدا سوئینتن، گائل گارسیا برنال و جان هرت نقش‌آفرینی می‌کنند. این فیلم درباره یک یاغی مرموز و اسرارآمیز با بازی د بانکوله است که می‌کوشد عملیاتی تبهکارانه را در اسپانیا به پایان برساند.

"گل‌های پژمرده" فیلم قبلی جارموش با بازی بیل موری، ژولی دلپی، شارون استون، جسیکا لانگ و تیلدا سوئینتن، جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن سال 2005 را از آن خود کرد و با 7/46 میلیون دلار فروش جهانی پرفروشترین فیلم جارموش تاکنون است.

"زمین‌خورده قانون" (1986)، "قطار اسرارآمیز" (1989) و "مرد مرده" (1995) از دیگر ساخته‌های این فیلمساز برجسته است. شصت و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن از 14 تا 25 مه (25 اردیبهشت تا پنجم خرداد) برگزار می‌شود و شان پن رئیس هیئت داوران آن است.