تبیان، دستیار زندگی
ستاره شناسان می گویند منظومه ای در حال گردش به دور ستاره ای بسیار دور را کشف کرده اند که بسیار به منظومه ما شباهت دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشابه منظومه شمسی پیدا شد.

ستاره شناسان می گویند منظومه ای در حال گردش به دور ستاره ای بسیار دور را کشف کرده اند که بسیار به منظومه ما شباهت دارد.

بر اساس این اکتشاف، دو سیاره پیدا شده است که اندازه ای متناسب با سیارات مشتری و کیوان دارند و به دور ستاره ای نصف اندازه خورشید می گردند. مارتین دامینیک، از دانشگاه سنت اندروز در بریتانیا می گویند بر اساس این یافته می توان به این نتیجه رسید که تعداد منظومه های شبیه به منظومه شمسی احتمالا بیشتر از تعدادی است که دانشمندان گمان می کردند.

مشابه منظومه شمسی پیدا شد.

جرم یکی از این دو سیاره 0.71 جرم مشتری و دیگری 0،21 جرم مشتری را داراست.

او همچنین در یک گردهم آیی مهم دانشمندان عرصه نجوم گفت: منجمان در آستانه یافتن شمار بیشتری از اینگونه منظومه ها هستند. این پژوهشگر دانشگاه سنت اندروز گفت در میان این مجموعه سیارات یافته شده و دیگر سیاراتی که وضعیت مشابه دارند، امکان وجود سیاره ای خاکی مشابه کره زمین وجود دارد.

او توضیح داد که کشف چنین دنیاهایی تنها به زمان نیاز دارد.دکتر دامینیک به بخش اخبار بی بی سی گفت: "این دو سیاره کشف شده نسبت جرم، شعاع گردش و طول گردشی متناسب با سیاره های مشتری و کیوان دارند." "به نظر می رسد این منظومه ی فراخورشیدی به شیوه ای مشابه منظومه شمسی ما شکل گرفته باشد و اگر همینطور باشد، به نظر می رسد نمی توان منظومه شمسی را منحصر به فرد دانست." دکتر دامینیک حاصل پژوهش و یافته های خود را در جلسه ملی نجوم جامعه سلطنتی منجمان بریتانیا در بلفاست ارائه کرد.

روش کشف این سیارات: ریزعدسی گرانشی  gravitational microlensing

منظومه ی فراخورشیدی تازه کشف شده از کره زمین حدود 5000 سال نوری فاصله دارد، متراکم تر و کوچکتر از منظومه شمسی است و گردش آن به دور ستاره ای است که منجمان آن را با نام OGLE-2006-BLG-109L می شناسند. هرچند تا بحال حدود 300 سیاره خارج از منظومه شمسی شناسایی شده است، منجمان در یافتن منظومه ای که به منظومه شمسی شباهت داشته باشد ناکام بوده اند. دکتر دامینیک گفت 10 درصد منظومه ی فراخورشیدی شناسایی شده تا کنون بیش از یک سیاره داشته اند.

او توضیح داد که در حال حاضر برای یافتن سیارات خارج از منظومه شمسی، عمدتا سیاره های گازی بزرگی ردیابی می شوند که به فاصله کمی از ستاره مادر، به دور آن می گردند و نور آنها بطور مستقیم به زمین می رسد. اما سیاره های OGLE با روشی بنام ریزعدسی گرانشی کشف شده اند که اساس آن بر تئوری نسبیت عام آلبرت اینشتین باشد. بر اساس این تئوری، نور اجرام آسمانی دور دستی که دقیقا در امتداد مسیر کره زمین به سیاره بزرگتری در میانه مسیر قراردارند، بخاطر میدان جاذبه سیاره میانه، تاب برداشته و در کره زمین تصویری بزرگتر از تصویر واقعی، حاصل از دو تصویر معوج شده، به دست می آید.

مشابه منظومه شمسی پیدا شد.
نور ستاره ای که در دوردست قرار دارد، توسط سیاره ی پر جرم خم می شود.

هدف نهایی

دکتر دامینیک می گوید هدف نهایی پژوهشگران، یافتن سیاراتی قابل سکونت همانند زمین، یا سیاراتی مانند مریخ است. او معتقد است بخاطر پیشرفت روزافزون تکنولوژی این هدف دست نیافتنی نیست. مارتین دامینیک گفت: "در حال حاضر مایکرولنزینگ می تواند اجرام کوچکتر از کره زمین را نیز ردیابی کند و سیارات قابل سکونت بیشتری را ردیابی کرده است." "در نتیجه در چند سال آینده شاهد حادثه ای بسیار هیجان انگیز خواهیم بود."در حال حاضر میان منجمانی که از روش مایکرولنزینگ استفاده می کنند و دانشمندان دیگری که منظومه ی فراخورشیدی جدید را با قرار گرفتن آنها در مسیر نور یک ستاره دور دست تر تا کره زمین کشف می کنند رقابت وجود دارد. اما آقای دامینیک افزود احتمال کشف سیاره هایی دور دست به اندازه سیارات تازه کشف شده، با روش دوم کم است چون آن سیارات دورتر از آن هستند که از این روش بتوان سیاره هایی به حجم کره زمین را تشخیص داد.

مشابه منظومه شمسی پیدا شد.
رصدخانه ی اوگل OGLE در 1.3m Warsaw Telescope - Las Campanas Observatory, Chile

منابع:

http://www.parssky.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/OGLE-2006-BLG-109L

http://en.wikipedia.org/wiki/Microlensing

http://www.astrouw.edu.pl/~ogle/

مطالب مرتبط:

امکان وجود سیارات خاکی اطراف بسیاری از ستارگان خورشید مانند

سیاراتی با 4 پدر و مادر

کشف مولکولهای حیاتی در خارج منظومه ی شمسی

منظومه‌ای فراخورشیدی با پنج سیاره

محلی برای پیدایش حیات در بعضی سیارات فراخورشیدی

 کشف آثار بخار آب در یک سیاره فرامنظومه ای