تبیان، دستیار زندگی
می خواهیم با هم دنیا را بگردیم و کمی با کشورهای مختلف و مردم آن آشنا شویم. اگر موافق باشید قبل از هر جا به عربستان و مکه برویم؛ شاید ما هم حاجی شدیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زیر چتر آسمان

زیر چتر آسمان

می خواهیم با هم دنیا را بگردیم و کمی با کشورهای مختلف و مردم آن آشنا شویم. اگر موافق باشید قبل از هر جا به عربستان و مکه برویم؛ شاید ما هم حاجی شدیم.

اینجا اسمش میقات است. یعنی جایی که باید با خدا پیمان ببندیم که فقط حرفهای او را گوش کنیم. در مسجد شجره لباسهای پاک و سفید به تن کنیم و به طرف یک شهر قشنگ و دوست داشتنی که در میان کوه های سنگی قرار دارد حرکت کنیم. آماده اید؟ پس همگی بگویید: «لبیک»

در وسط مکه مسجدی پر از نور و ایمان و صفا، قد کشیده تا دل آسمان. از آن جا صدای پای ابراهیم و اسماعیل را می توان شنید. این خانه را آنها بنایش کرده اند و هاجر مادر اسماعیل هم کمکشان می کرد. هر سال تعداد زیادی از مسلمانان از سراسر جهان به زیارت خانه خدا می آیند؛ آفریقایی، اروپایی، آسیایی، از همه جای دنیا، اما جالب است که همه دست هایشان رو به آسمان بلند است و شعارشان «لبیک اللهم لبیک» است. شهر مکه در کشور عربستان قرار دارد. این شهر یک افتخار دیگر هم دارد و آن اینکه وقتی ابرهه از حبشه با فیلهای جنگی برای خراب کردن خانه خدا آمده بود، خدا با پرنده های کوچک آنها را نابود کرد؛ و در همان سال در یکی از خانه های این شهر، آسمانی ترین بنده خدا چشمهایش را به دنیا باز کرد. نام او محمد(ص) بود. مادرش آمنه و پدرش عبدالله. داستانش را حتماً می دانی.

عربستان کشوری بزرگ و بیابانی است و پایتختش ریاض می باشد. راستی می دانی شهر مکه هم در این کشور قرار دارد.

مسجد رسول اکرم و قبرستان بقیع که برای ما مسلمانان اهمیت فوق العاده ای دارد، در این کشور قرار دارد. در این قبرستان شخصیت های عزیزی دفن شده اند، آیا می توانی اسم چند نفر از آنها را برایم بنویسی؟

 حسن سعیدی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.