تبیان، دستیار زندگی
دانستیم که چاقی به معنای افزایش وزن ، بیش از استاندارد وزن بر اساس قد است . بروز چاقی عوارض بسیاری را به دنبال دارد . بزرگسالان چاق در معرض بسیاری از بیماری های مزمن می باشند. چنانچه وزن فرد 20 درصد از وزن ایده آل بیشتر شود، خطر بروز فشار خون...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عوارض ناشی از چاقی

دانستیم که چاقی به معنای افزایش وزن ، بیش از استاندارد وزن بر اساس قد است . بروز چاقی عوارض بسیاری را به دنبال دارد . بزرگسالان چاق در معرض بسیاری از بیماری های مزمن می باشند.

چنانچه وزن فرد 20 درصد از وزن ایده آل بیشتر شود، خطر بروز فشار خون ، بیماری های قلب و عروق ، چربی خون و ابتلا به مرض قند افزایش می یابد . از سوی دیگر ، چاقی زمینه ساز بروز مشکلات موضعی نظیر زانو درد ، کمر دردهای شدید، سنگ صفرا و بعضی بیماری های تنفسی می باشد.

تحقیقاتی که طی 4 سال در ایالات متحده انجام گرفت ، بیانگر آن است که وقتی*BMI افراد بالاتر از 28 است ، دو برابر بیشتر به عوارض ناتوانی در حرکت و درد در اندام ها مبتلا می شوند.

همچنین مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته، نشانگر کاهش سطح ایمنی و کاهش مقاومت در برابر عفونت در حیوانات چاق است.

پژوهش هایی که در مورد انسان انجام گرفته ، نشان می دهد که افزایش بروز سرطان با چاقی ارتباط مستقیم دارد.

بروز بعضی اختلالات مزمن با یکدیگر را سندرمX نامگذاری کرده اند.

سندرم X زمانی به وجود می آید که فرد دچار عدم تحمل گلوکز و مقاومت در مقابل انسولین ( که پله اول ابتلا به دیابت است) ، افزایش فشار خون و افزایش چربی خون می گردد. همه این عوارض را مجموعا سندرم X  گویند که بروز آن ارتباط مستقیم با چاقی در منطقه شکم دارد .

اگر BMI در محدوده 20 تا 25 باشد که محدوده ی سلامت وزنی است ، میزان مرگ و میر در کم ترین حد است. با افزایشBMI (افزایش وزن )مرگ و میر بالا می رود و به همین ترتیب کاهش زیاد وزن یعنی لاغری مفرط نیز موجب افزایش مرگ و میر زودرس می شود.

عاتکه موسوی- کارشناس تغذیه

Krause’s Food  ; Nutrition and Diet Therapy
*Body Mass Index

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.