سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
كتاب آداب الصلوة (آداب نماز) كه تاريخ ختم نگارش آن در تاريخ شنبه دوم ربيع الثاني 1361 هجري قمري ( 30 فروردين 1321 هجري شمسي ) است، بيان تفضيلي آداب قلبي و اسرار معنوي نماز به قلم حضرت امام خميني (ره) است. سه سال پيش از تاليف اين كتاب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كتاب آداب الصلوة (آداب نماز)

آداب نماز

اطلاعات كتاب:

نام كتاب : آداب الصلوة (آداب نماز)

مولف: حضرت امام خميني (ره)

ناشر : موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)

تعداد صفحه : 421

 

كتاب آداب الصلوة (آداب نماز) كه تاريخ ختم نگارش آن در تاريخ شنبه دوم ربيع الثاني 1361 هجري قمري ( 30 فروردين 1321 هجري شمسي ) است، بيان تفضيلي آداب قلبي و اسرار معنوي نماز به قلم حضرت امام خميني (ره) است. سه سال پيش از تاليف اين كتاب، در يكي از تصانيف گرانقدر حضرت امام (ره) به نام سرالصلوة همين معاني به طور موجز و به زبان خواص اهل عرفان به نگارش درآمده بود، لكن آن حضرت به اين منظور كه عده بيشتري از مطالب آن كتاب فايده برند به تاليف كتاب آداب الصلوة به زباني ساده تر پرداختند:

"پيش از اين رساله اي فراهم آوردم كه به قدر ميسور از اسرار صلوة در آن گنجانيدم. و چون آن را با حال عامه تناسبي نيست، در نظر گرفتم كه سطري از آداب قلبيه اين معراج روحاني را در سلك تحرير درآورم، شايد برادران ايماني را از آن تذكري و قلب قاسي خود را تاثري حاصل آيد"

امام خميني

اين كتاب به همت موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني با رعايت كمال دقت و امانتداري، پس از بررسي نسخه بدلها و تطبيق با نسخه اصل كه در اختيار موسسه است، به چاپ رسيده است.

بخشي از اين اثر را از صفحه 203 اين كتاب از نظر مي گذرانيم:

 

يكي از آداب قرائت قرآن حضور قلب است، كه آن را در آداب مطلقه عبادات در همين رساله مذكور داشتيم و اعاده آن لزومي ندارد.

و ديگر از آداب مهمّه آن، تفكر استو و مقصود از تفكر آن است كه از آيات شريفه جستجوي مقصد و مقصود كند. و چون مقصد قرآن، چنانچه خود آن صحيفه نورانيّه فرمايد، هدايت به سُبُل سلامت است و اخراج از همه مراتب ظلمات است به عالم نور و هدايت به طريق مستقيم است، بايد انسان به تفكر در آيات شريفه مراتب سلامت را از مرتبه دانيه آن، كه راجع به قواي ملكيّه است، تا منتهي النهايه آن، كه حقيقت قلب سليم است – به تفسيري كه از اهل بيت وارد شده كه ملاقات كند حق را در صورتي كه غير حق در آن نباشد – به دست آورد. و سلامت قواي ملكيّه و ملكوتيّه گم شده قاري قرآن باشد، كه در اين كتاب آسماني اين گم شده موجود است و بايد با تفكر استخراج آن كند. و چون قواي انسانيّه سالم از تصرف شيطاني شد و طريق سلامت را به دست آورد و به كار بست، در هر مرتبه سلامت كه حاصل شد از ظلمتي نجات يابد و قهراً نور ساطع الهي در آن تجلي كند، تا آن كه اگر از جميع انواع ظلمات كه اول آن ظلمات عالم طبيعت است به جميع شئون آن و آخر آن ظلمت توجه به كثرت است به تمام شئون آن خالص شد، نور مطلق در قلبش تجلي كند و به طريق مستقيم انسانيت، كه در اين مقام طريق ربّ است، انسان را هدايت كند:

 

اِنَّ رَبِّي عَلي صِراطٍ مُسْتَقيم

به درستي كه پروردگار من به راه راست است

و در قرآن شريف دعوت به تفكر و تعريف و تحسين از آن بسيار شده.

 قال تعالي: وَاَنْزَلْنا اِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنّاسِ ما نُزِّلَ اِلَيهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرون  در اين كريمه مدح بزرگي است از تفكر، زيرا كه غايت انزال كتاب بزرگ آسماني و صحيفه عظيمه نوراني را احتمال تفكر قرار داده؛ و اين از دت اعتناء به آن است كه بس احتمال آن موجب يك همچو كرامتي عظيم شده.

 و در آيه ديگر مي فرمايد: انَّ في خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْارْضِ وَاخْتِلافِ اللَّيْلِ وَ النَّهارِ لآيات ٍ ... - همانا در آفرينش آسمان و زمين و درآمد و شد شب و روز نشانه هايي است... - 

 فرمود: وَيْلٌ لِمَنْ قَرَأها وَلَمْ يَتَفَكَّروُن – واي بر كسي كه آن را بخواند  و در آن نينديشد – عمده در اين باب آن است كه خواجه عبدالله انصاري قدس سره مي كند، قال :‌ اعلم، ان التفكر تلمس البصيرة لاستدراك البغية يعني تفكر جستجو نمودن «بصيرت» است – كه چشم قلب است – براي رسيدن به مقصود و نتيجه، كه غايت كمال آن است. و معلوم است مقصد و مقصود سعادت مطلقه است كه به كمال علمي و عملي حاصل آيد.

 

براي تهيه اين كتاب از طريق فروشگاه اينترنتي موسسه تبيان كليك كنيد