تبیان، دستیار زندگی
من در دوران جوانی زیاد مطالعه می‌کردم؛ غیر از کتاب‌های درسی خودمان که مطالعه می‌کردم و می‌خواندم، هم کتاب تاریخ می‌خواندم، هم کتاب ادبیات، هم کتاب شعر، هم کتاب قصه و رمان می‌خواندم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب های مورد علاقه رهبر

کتاب

در ادامه گفتگوی  نوجوانان نیم رخ با رهبر ...

چه کتاب‌هایی را در دوران نوجوانی مطالعه کردید و نظرتان درباره‌ی مطالعه‌ی اسلامی چیست؟

من در دوران جوانی زیاد مطالعه می‌کردم؛ غیر از کتاب‌های درسی خودمان که مطالعه می‌کردم و می‌خواندم، هم کتاب تاریخ می‌خواندم، هم کتاب ادبیات، هم کتاب شعر، هم کتاب قصه و رمان می‌خواندم . به کتاب قصه خیلی علاقه داشتم و خیلی از رمان‌های معروف را در دوره نوجوانی خواندم. شعر هم می‌خواندم. من با بسیاری از دیوان‌های شعر، در دوره‌ی نوجوانی و جوانی آشنا شدم. به تاریخ علاقه‌ داشتم و چون درس عربی می‌خواندم و با زبان عربی آشنا شده بودم، به حدیث هم علاقه داشتم.

الان احادیثی یادم هست که آنها را در دوره‌ی نوجوانی خواندم و یادداشت کردم؛ دفتر کوچکی داشتم که یادداشت می‌کردم. احادیثی را که دیروز، یا همین هفته نگاه کرده باشیم، یادم نمی‌ماند، مگر این که یادآوریی وجود داشته باشد؛ اما آنهایی را که در آن دوره خواندم، کاملا یادم هست. شما‌ها هم واقعا باید قدر بدانید؛ هر چه امروز مطالعه می‌کنید، برایتان می‌‌ماند و هرگز از ذهنتان زدوده نمی‌شود.

این دوره‌ی نوجوانی برای مطالعه و یاد گرفتن، دوره‌ی خیلی خوبی است؛ واقعا یک دوره‌ی طلایی است و با هیچ دوران دیگری قابل مقایسه نیست. من خیلی کتاب نگاه می‌کردم؛ منزل ما هم کتاب زیاد بود. پدرم کتابخانه‌ی خیلی خوبی داشت و خیلی از کتاب‌ها هم برای من مورد استفاده بود. البته خود ماها هم کتاب داشتیم، کرایه هم می‌کردیم، نزدیک منزل ما کتاب‌فروشی کوچکی بود که کتاب، کرایه می‌داد. من رمان و اینها که می‌‌خواندم، معمولا از آنجا کرایه می‌کردم.

کتابخانه آستان قدس

الان یادم افتاد که به کتابخانه‌ی آستان قدس هم مراجعه می‌کردم؛ آستان قدس هم در مشهد، کتابخانه‌ی خیلی خوبی دارد. در دوره‌ی اوایل طلبگی- در همان سنین پانزده شانزده سالگی- به آنجا مراجعه می‌کردم. گاهی روزها آنجا می‌رفتم- نزدیک آستان قدس است- و مشغول مطالعه می‌شدم؛... با کتاب انس داشتم. البته الان هم که در سنین نزدیک شصت سالگی هستم و همان طور که گفتید بعضی از شماها جای فرزند من هستید و بعضی مثل نوه‌ی من می‌مانید، الان هم از خیلی نوجوان‌ها بیشتر مطالعه می‌کنم؛ این را هم بدانید.