تبیان، دستیار زندگی
رنج چاقی علم بشر با تمام یافته هایش به مثابه نوزادی نسبت به اسرار هستی بوده و دریایی از پاسخ های نیافته در باب امراض، عمل جذب و دفع، واكنش های گوناگون و بروز حالات روحی و روانی بدن انسان را در پیش روی خود دارد. هنوز منشأ ژل ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلایل چاقی افراد و انواع روشهای لاغری

رنج چاقی

علم بشر با تمام یافته هایش به مثابه نوزادی نسبت به اسرار هستی بوده و دریایی از پاسخ های نیافته در باب امراض، عمل جذب و دفع، واكنش های گوناگون و بروز حالات روحی و روانی بدن انسان را در پیش روی خود دارد.

هنوز منشأ ژل های نهفته ای كه یكباره از خود علائمی را بروز می دهند و برخی علت تجمع چربی و افزایش موضعی و كلی آن در بدن ناشناخته مانده است. اگر دهها هورمون چربی سوز موجود در بدن، سبب تعادل وزن و چربی متناسب می گردند، پس نباید چاقی موضع و افزایش وزن مفهومی داشته باشد.

پس چرا ال كارنیتین كه سبب شل شدن چربی و تحریك و آزاد سازی آن می شود تا در اثر چرخش گردش خون وارد مركز سلول ها شده و منفجر گردد تا چربی را بسوزاند و كالری و انرژی تولید نموده و عمل سوخت رسانی همچون بنزین اتومبیل عمل نماید، در همه ی اعضای بدن عمل نمی كند؟

به طور مثال ال كارنیتین ساختگی وقتی وارد بدن می شود، ابتدا به بیشترین محل تجمع چربی یعنی شكم و پهلو می رود و بدیهی است كه با چرخش گردش خون باید در مواضع دیگر مانند ران، باسن و نیم تنه ای كه چاق است نیز مؤثر افتد. اما گاهی این طور عمل نمی كند.

با این وجود این مواضع در اثر تمرین به ویژه تمرینات آئروبیكی و نیز شوك و تحرك نواحی دیگر بدن از طریق تمرمن با وزنه با تكرارهای آئروبیكی (تكرار زیاد) قابل سوخت و كاهش سایز و بدن خواهد بود. در دسته بندی آناتومیكی افراد اندومورف با ورزش مستمر و مصرف مداوم چربی سوزها می توانند بدن خود را در شرایط تیپShap و یاFitness قرار دهند، اما با قطع تمرینات ورزشی و مصرف چربی سوزها به تدریج تمایل به بازگشت به تیپ اولیه را خواهند داشت.

استعداد افزایش توده عضلانی، حجم زیاد، وزن خشك و بدون چربی قهرمانان حرفه ای با یكدیگر متفاوت بوده و علت آن نیز از نقطه نظر علمی هنوز ناشناخته است. هنگامی كه حجم غذای مصرفی را در طول عمر یك فرد بررسی می كنیم، به این نتیجه می رسیم كه چندین تریلی غذا وارد این بدن شده، اما هرگز رشد انسان از ژنتیكی به قد و قامت یك درخت تنومند و سر به فلك كشیده نخواهد رسید.

این موضوع كه رشد قدی انسان از 18 تا 25 سالگی متوقف شده، اما رشد عرضی او تا پایان عمر ادامه می یابد از شگفتی های هستی است.

به طور مثال هنگامی كه به بزرگترین حجم و قطر بازوی یك قهرمان حرفه ای می نگریم با وجود اینكه دور بازوی وی به حدود 60 سانتیمتر می رسد، اما از نقطه نظر فیزیولوژیكی تنها 30 تا 34 درصد توانایی قطر عضله رشد یافته و 66 تا 70 درصد باقی مانده هرگز رشد نخواهد یافت. زیرا در این صورت بشر همچون هیولا و گوریلی حجیم خواهد شد. اینها مجملی چند در ابهامات علم و دانش بشر نسبت به ناشناخته های علم بدن انسان است. رنج چاقی با افزایش وزن و چربی بدن به عوامل ذیل وابسته است:

1- ژننتیك،

2- پرخوری (اعم از حجم زیاد غذا، شیرنی جات، نوشیدنی ها، غذاهای سرخ كردنی و تنقلات)،

3- خواب بیش از حد،

4- عدم تحرك،

5- ترشحات زیاد تیروئید،

بانوان بسیاری را مشاهده می كنیم كه برخلاف وزن متناسب از سایز متناسبی برخوردار نیستند. یكی از دلایل آن عدم ورزش و تحرك پیش از زایمان است كه موجب تجمع چربی در شكم و پهلو بعد از زایمان می گردد. دستگاه گوارش یعنی محل تخمیر غذا در این ناحیه مستقر بوده و نزدیكترین محلی كه چربی ها می توانند در آنجا تجمع كنند، همین نواحی است.

غالباً نواحی شكم و پهلو را باید در سه ناحیه در نظر گرفت:

اول– بخش قدامی یا جلویی شكم كه خود به سه قسمت راست، چپ و وسط شكم تقسیم می گردد.

دوم- ناحیه پهلوها.

سوم – ناحیه زیر ناف.

به طور كلی مصرف فراوان مایعات به ویژه در حین غذا، خوردن سوپ، آش، هنداونه، خربزه و طالبی در فصل گرما و پر نمودن شكم از عوامل باد كننده ی آن مثل حبوبات زیاد، سالاد فراوان و میوه ی بسیار، جملگی در حجم زیاد این نواحی مؤثر می باشند.

بدیهی است كه بانوان باید بیش از آقایان در حفظ و نگهداری نواحی توجه نمایند. چرا كه تغییرات آنابولیكی در دوران بارداری و تغییر شكل رحم از لحظه بسته شدن نطفه تا مراحل دوران بارداری و سرانجام زایمان در تغییر شكل این نواحی بسیار مؤثر واقع می گردند.

بزرگ شدن شكم و پهلو در اثر بی مبالاتی می تواند به تغییر شكل در لگن خاصره و چرخش این ناحیه و فروریختگی ناحیه مهره های كمری منجر گردد. دردهای كمری خانم ها در دوران بارداری به علت سنگینی جنین و تغییر شكل نواحی شكم و پهلو و مهره های كمری به همین موضوع بر می گردد. گاهی این دردها تا دوره پس از زایمان نیز ادامه می یابد.

وقتی گیاه بالا رونده ای را می بینیم كه در حال كج شدن است، سعی می كنیم چوبی به آن آتل كنیم تا به تدریج گیاه صاف شود. این مثل به مثابه  راهپیمایی، حركت و سرانجام ورزش است كه می تواند قد خمیده مادران و درد كمر آنها را به وضعیت نرمال و تناسب اندام بازگرداند.

همه ی اینها نمونه هایی از ناهنجاریهای جسمانی در قالب افزایش چاقی و عدم تناسب است كه می توان با رعایت اصول پزشكی و ورزش و مصرف عوامل چربی سوزهای بی ضرر از درجه ی درد آنها كاست و یا به طور كل از آن خلاص شد.

امید است در آینده ای نه چندان دور به پشتوانه ی تفكر علمی افراد، مطب پزشكان خالی از بیمار شود. اما یك پزشك با وجدان به سلامت جامعه می اندیشد. بنابراین بهتر است پیش از آنكه به فكر او باشید، به سلامتی خود بیاندیشید.

سوء استفاده از احساسات جهت مقاصد سودجویانه(نگاهی به معضل چاقی)

امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده و میلیونها انسان را در جهان رنج می دهد. چاقی غیر از اینكه ظاهر انسان را نامتناسب و زشت جلوه می دهد، بیماریهای خاصی را نیز به دنبال دارد.

از طرف دیگر، عدم آگاهی كافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای كاهش وزن، عارضه جدی تری را به دنبال خواهد داشت. بیماریهای دیابت، كبد، یبوست و التهاب روده ی بزرگ، اختلالات روانی، تنگی نفس، تورم پاها ، واریس، بیماریهای كلیوی، سرطان پستان و رحم، كرم خوردگی دندان، فتق دیافراگمی، التهاب و درد مفاصل، ایجاد موهای زائد و ... از جمله بیمارهای ناشی از چاقی به شمار می روند كه در نهایت باعث كاهش طول عمر و مرگ زودرس می شوند. ظاهر نامتناسب و مبتلا به انواع بیمارهای مورد اشاره، افراد چاق را نگران كرده و آنها را به تكاپو وا می دارد، به طوری كه می خواهند در كوتاهترین زمان ممكن، به هر طریقی كه شده، وزن خود را كاهش دهند و از این مخمصه نجات یابند.

با افزایش روز افزون چاقی، روش های مختلفی نیز برای درمان آن ارائه می شود كه بیشتر آنها، غیر علمی  و غیر مجاز می باشند و توسط افراد و گروه های فرصت طلب و فاقد صلاحیت، با تبلیغات وسیع و گول زننده اعمال می شوند.

اضطراب و نگرانی افراد چاق از یك طرف و عدم آگاهی كافی آنان در مورد روش مناسب برای كاهش وزن باعث می گردد تا بیماران جذب تبلیغات سوء و مخرب شوند و به این افراد و شركتها رجوع كنند. استفاده از روشهای غیر علمی و غیر مجاز برای كاهش وزن، خود تبعات و پیامدهای خطرناكی را برای افراد چاق در پی دارد و بر مشكلات او آنها (چاقی و ابتلا به آن) می افزاید و به جرات می توان گفت، تلاش افراد در مراجعه به این گروه ها و روشهای غیر مجاز مختلف یا بی نتیجه می ماند یا با نتایج كوتاه مدت همراه است.

تشخیص اطلاعات نادرست كار بسیار ساده ای است، چرا كه اطلاعات نادرست ظاهر احساسی دارند. تبلیغاتی چون: جدیدترین روشهای لاغری، راحت بدون رژیم، بدون ورزش 30 كیلو در ماه، لاغری و چاقی تضمینی، 10 كیلو در 10 جلسه بدون برگشت، روشهای لاغری برای اولین بار در ایران، آخرین روشهای لاغری یك ساعت یك كیلو كاهش وزن، جدیدترین روشهای لاغری بین المللی و ... همگی از جمله نمونه هایی از این تبلیغات جذاب هستند.

با كمی دقت و درایت در این گونه تبلیغات، باید پرسید كه چگونه و با كدام شیوه علمی و مجاز می توان بدون تغییر در رژیم غذایی افراد و بدون نیاز به انجام تحرك و ورزش، ضمانت عدم برگشت پذیری وزن قبلی، در زمانی كوتاه، وزن آنها را كاهش داد.

آیا در این روشها واقعاً كاهش وزن با كاستن از چربی موجود در بدن صورت می گیرد یا با روشهای غیر مجازی كه طی آن از طریق افزایش ادارا و دفع مقدار زیادی از آب بدن (با خوراندن داروهای ادرار آور) اقدام به كاهش وزن می كنند. (منظور از آوردن این نكته در زمینه پایین آوردن وزن خویش در كوتاه مدت هیچگاه از داروهای مدر استفاده ننمایید. زیرا با از دست دادن الكترولیتهای بدن، توسط ادرار، دچار شوك، تشنج و انقباض دردناك عضلانی گردیده و متعاقباً ایست قلبی و مرگ، سرنوشت محتوم شماست). بد نیست بدانید برای آن كه یك كیلوگرم كاهش وزن داشته باشیم، باید 30 ساعت پیاده روی كنیم و حال باید دید چگونه می توان در عرض یك ساعت اقدام به كاهش یك كیلوگرم وزن نمود؟

خوب دقت كنید. چیزی كه به عنوان اضافه وزن شما را ناراحت می كند نه وزن عضلات شماست و نه وزن استخوانها و آب بدنتان؛ فقط چربی زیر جلدی و مقداری هم چربی میان بافتی است كه شما را نگران كرده است. پس به فكر سوزاندن این چربیها باشید نه چیز دیگر.

هر گرم چربی حدوداً 9 كالری تولید می كند. جهت سوزاندن یك كیلو از چربی بدن باید فعالیتی انجام دهید كه 9000 كالری ای 9 كالری حاصل از این مقدار چربی را به مصرف برساند. پیاده روی ساعتی 300 كالری را به مصرف می رساند. پس جهت سوزاندن یك كیلو چربی، زمانی حدود 30 ساعت پیاده روی لازم است.

عده ای از افراد به خاطر ماهیت خاص ژنتیكی بر اساس نوع پیكری شلدون، عضلانی پیكر یا مزومورف هستند و اگر بانوان دارای چنین وضعیت ژنتیكی باشند، حتی اگر چربی زیر جلدی و میان بافتی هم نداشته باشند، باز وزنی سنگین تر نسبت به هم سن و سالهای خود خواهند داشت. این افراد با حذف كردن وعده های غذایی سعی در به مصرف رساندن عضلات خویش جهت انرژی روزانه می كنند تا وزن عمومی آنها پایین بیاید. نتیجه این كار چیزی جز ضعف عمومی و ناراحتیهای مفصلی نیست. چون شما بدن خود را از مواد غذایی لازم كه باید روزانه به آن برسد محروم می نمایید. لذا بدن شما در مقابل كاهش وزن عضلات از خود مقاومت نشان می دهد. به خاطر داشته باشید ژنتیك خود را نمی توانید عوض كنید.

بی تردید ارتقای دانش و آگاهی عمومی در سطح جامعه یكی از روشهای مبارزه با ترویج چنین شیوه های غیر مجاز و خطرناكی است كه از جمله وظایف خطیر رسانه های جمعی و متخصصان آگاه در این رشته است.

علل چاقی و افزایش وزن

1- عوامل ژنتیكی: عوامل وراثتی مختلفی وجود دارند كه باعث افزایش وزن در افراد می شوند و حدود 30% چاقی ها مربوط به این نوع عوامل می باشند.

2- علل هورمونی: الف) كاهش فعالیت تیروئید ب) بیماری كوشینگ: در این بیماری فقط تنه چاق می شود.ج) هورمونهای جنسی: چاقی به دنبال برداشتن تخمدانها دیگر چاقیها كه مربوط به افزایش یا كاهش ترشح هورمونهای استروژن و پروژسترون می باشد.

3- چاقی به دلیل مصرف دارو: الف) قرص های ضد بارداری از شایع ترین عوامل افزایش وزن است. ب) داروهای آرامبخش، داروی اعصاب و ضدافسردگی.

4- افزایش مصرف غذا،

5- عدم تحرك.

با تحقیقاتی كه به عمل آمده، مهمترین عامل چاقی در ایران، به خاطر عادت غذایی بد و اشتباه غذا خوردن می باشد كه در واقع به عدم آگاهی كافی در مورد تغذیه و غذا بر می گردد. ولی در آمریكا مهمترین علت چاقی، مصرف زیاد غذاست. خیلی از افراد چاق مراجعه كننده اظهار می دارند، در روز غذای خیلی كم مصرف می كنند و به عبارت عامیانه می گویند حتی آب هم می خورند چاق می شوند. واقعاً هم درست می گویند. شیوع چاقی در ایران عمدتاً به علت پرخوری افراد نبوده بلكه به عادات غذایی نادرست باز می گردد.

انواع روشهای لاغری در ایران و انتخاب مناسبترین روش

1- درمانهای دارویی:

الف) داروهای ادرار آور:این دارو باعث می شود كه حجم زیادی از آب بدن در مدت كوتاهی به صورت ادرار از بدن خارج شود. در این روش بسته به میزان مصرف، ممكن است در عرض یك ساعت بدن 21 لیتر آب از دست دهد، بدون آنكه تغییر در مقدار چربی داشته باشد. اكثر افرادی كه اقدام به كاهش وزن سریع می كنند، مانند كاهش وزن یك كیلو در یك ساعت، از این نوع روش استفاده می كنند.

ب) داروهای ضد اشتها:این نوع داروها باعث كاهش تمایل به غذا خوردن و كاهش موقتی وزن در افراد می شوند. ولی بعد از قطع دارو، اشتها به حالت اول برگشته و وزن نیز دوباره افزایش می یابد. از طرفی در این روش فرد دچار سوء تغذیه و عوارضی مانند ریزش مو، ضعف و افسردگی می گردد. این روش هم مانند روشهای دیگر، درمان مناسبی نخواهد بود. چون مشكل چاقی با دارو و كم خوردن حل نخواهد شد.

ج) پودرهای مكمل غذایی: این پودرها حاوی انواع مواد مغذی و فیبر می باشد كه می تواند جایگزین مواد مغذی مورد نیاز بدن گردد.

این روش هم درمان مناسبی نخواهد بود، چون اولاً فرد چاق نمی تواند همیشه از این پودرها استفاده كند و خسته خواهد شد، دوماً هزینه سنگینی در پی خواهد داشت و بعد از مدتی كوتاهی فرد مجبور به ترك آن خواهد شد و عادات غذایی گذشته را ادامه خواهد داد.

د) داروهای جدید كه باعث می شود چربی از طریق دستگاه گوارش جذب نشود(مانند زنیكال): این هم روش مناسب یرای درمان نمی باشد. اولاً بیشتر مواد غذایی مصرفی در ایران موارد قندی و نشاسته ای می باشد و این دارو تأثیری در عدم جذب آنها نخواهد داشت. بنابراین تنها با كاهش جذب چربی نمی توان با چاقی مبارزه كرد و دوماً هزینه سنگین آن باعث می شود مدت مصرف آن خیلی كوتاه باشد.

2- كاهش وزن از طریق انواع محلولهای لاغری، ژل، كرم، صابون و ...:

این شیوه هم تنها منجر به تعریق در مناطقی از بدن شده و در عمل تغییری در مقدار چربی موجود در بدن افراد چاق انجام نمی دهد و بعد از مدت كوتاهی وزن به حالت اول بر می گردد.

3- سونا:

سونا یكی از روشهای شایع برای كاهش وزن در ایران است. گرمای زیاد موجود در سونا باعث افزایش دمای بدن و افزایش تعریق می گردد و در نتیجه در مدتی كه فرد در داخل سونا قرار دارد، مقدار زیادی آب را از راه تعریق از دست می دهد. بنابراین وزن زیادی را در این مدت از دست می دهد. اما این كاهش وزن، كاهش چربی بدن نمی باشد، بلكه كاهش وزن به شكل كاذب است و بعد از مدتی كوتاه با نوشیدن آب  وزن به حالت اول بر می گردد. برای اثبات این ادعا كافی است مقداری چربی حیوانی تهیه كرده و پس از وزن كردن، آن را در سونا بگذارید. بعد از چند ساعت آن را از سونا خارج كنید و دوباره وزن كنید. خواهید دید كه هیچ تغییری در حجم و وزن چربی ایجاد نشده است.

4- شكم بندهای لاغری و پوشش پلاستیكی:

این روش هم با افزایش حرارت به صورت موضعی باعث افزایش تعریق شده، بنابراین آب بین سلولی و آب چربی شكم و اطراف آن از دست می رود. اما چربی شكم دست نخورده سر جای خودش باقیست و بعد از مدت كوتاهی با مصرف آب دوباره وزن به حال اول بر می گردد.

5- تشكهای برقی (ترمودرمی):

این روش هم درست مثل روش قبلی فقط باعث كاهش آب بدن و كاهش كاذب وزن می شود.

6- دستگاه الكتریكی (فارادیك) و یا كمربندهای ماهواره ای:

این روش جدیدتر از انواع دیگر است. این دستگاه دارای پدهایی مانند دستگاه نوار قلب (تست ورزش) است كه به نقاطی از بدن وصل می شود و عضلات آن ناحیه را وادار به انقباض و فعالیت می كند كه به این انقباضPassive غیر فعال می گویند كه در مقابل انقباضActive یا فعال وجود دارد كه فرد با اراده خود عضله را منقبض و آن را وادار به فعالیت می كند. از این روش كسانی استفاده می كنند كه تنبل هستند و حوصله تحرك و فعالیت ندارند و یا افرادی كه تحرك فیزیكی آنها توسط پزشك منع گردیده است. این روش هم راه درمان مناسبی برای كاهش وزن نخواهد بود. زیرا لازمه تأثیر گذاری آن استفاده دایمی است كه خسته كننده و پر هزینه است.

7- طب سوزنی:

این روش از روشهای قدیمی است. در این روش با قرار دادن سوزنهایی در نقاط مختلف بدن باعث كاهش اشتها می شوند. طب سوزنی برای كاهش و درمان چاقی نیست. چرا كه اولاً موجب سوء تغذیه می شود و از طرف دیگر با برداشتن سوزن اشتهای فرد باز می گردد.

8- ماساژ (ویبراتور یا جی فایو):

در این روش از طریق دست یا تسمه های لرزاننده، منطقه مورد نظر بدن را ماساژ می دهند. این روش در رفع سلولیت می تواند مؤثر باشد، اما در كاهش وزن و از بین بدن چربی نمی تواند روش مطمئنی باشد. این روش به خاطر حركت دادن مایعات به طرف نقاط دیگر بدن باعث كاهش سایز می شود كه كاذب و موقتی است.

9- آب درمانی:

آب درمانی هم یكی از روشهای قدیمی است. در این روش بیمار فقط از آب و مایعات استفاده می كند. در روش آب درمانی هم به دلیل آن كه بیمار برای مدتی از خوردن غذا محروم می شود، بعد از پایان دوره به علت محرومیت شدید غذایی اولاً مبتلا به اختلالات گوارشی می شود و ثانیاً حس خوردن غذا در او شدیداً بالا می رود و به وزن اول بر می گردد. استفاده از این شیوه فقط برای مدت كوتاهی می تواند برای بیمار قابل تحمل باشد.

10- كاهش وزن از طریق ورزش:

ورزش یكی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده آل است. كاهش وزن فقط از طریق ورزش مشكل و دشوار است. همان طور كه قبلاً اشاره شد مثلاً برای از دست دادن یك كیلوگرم چربی بدن، باید 30 ساعت پیاده روی كرد كه از نظر زمان و امكانات لازم شاید برای ما مقدور نباشد.

11- كاهش وزن از طریق رژیم غذایی:

معمولاً افراد برای كاهش وزن از این طریق به شیوه هایی رو می آورند كه نه تنها تأثیر مثبتی در كاهش وزن آنها نمی گذارد، بلكه آنها را دچار سوء تغذیه نیز می كند؛ مانند رژیمهای تك خوری.

حذف یك وعده ی غذایی مثل صبحانه، و با كاهش مصرف در وعده های غذایی از جمله این روشهاست. با حذف وعده غذایی فرد دچار كاهش قند خون و كاهش كارایی روزانه و حتی ابتلا به پرخاشگری می شود و در وعده های بعدی هم با پرخوری آن را جبران می كند. ضمن آنكه در روش كاهش میزان مصرف در وعده های غذایی، فرد به اندازه كافی مواد مغذی مورد نیاز مصرف نمی كند و دچار سوء تغذیه می شود.

بهترین شیوه در این میان، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است كه در آن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تأمین می شود. این برنامه غذایی توسط كارشناسان، متخصصان و پزشكان پایه ریزی می شود.

12- كاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش:

این روش بهترین و اصولی ترین روش برای كاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است. در این روش از یك رژیم غذایی برنامه ریزی شده كه در بالا به آن اشاره شد، همراه با ورزش متعادل (مانند پیاده روی) استفاده می شود. در این روش از مواد مغذی مورد نیاز استفاده می شود و خطر سوء تغذیه وجود ندارد و از طرفی با ورزش مناسب روند كاهش وزن تسریع می گردد. این روش سلامت جسم و روح را به ارمغان می آورد. و عوارضی مانند ریزش مو، چروكیدگی پوست و ... را در پی نخواهد داشت. باید متوجه باشید در طی رژیم برنامه ریزی شده متخصصان تغذیه، عادت غذایی گذشته را ترك گویید و به عادت غذایی جدید انس بگیرید، كه این بهترین اصل در درمان چاقی است.

لازم به یادآوری است كه روشهای ذكر شده غیر از روش 12، همگی دارای محاسن و معایب خاص خود می باشند. منظور از معرفی اینگونه روشها، آشنایی خوانندگان عزیز از روشهای مرسوم و رایج در ایران می باشد. اخیراً در كشورهای اروپایی با فرستادن بالن به داخل معده ایجاد سیری زودرس در فرد چاق می نمایند یا اخیراً پزشكان فردی را كه 180 كیلوگرم وزن داشت را مورد جراحی قرار داده و مقداری از روده و حجم معده این فرد را كم كردند تا جذب مواد غذایی در این فرد كم گردد. این تصمیمات خاص متخذه از طرف متخصصان بر این اساس است كه ادامه زندگی فرد با وضعیت فعلی را قرین با مخاطراتی می بینند. از این رو اقدام به چنین اعمالی می نمایند. یا دستگاه های ذكر شده هر كدام مورد استفاده پزشكی چه در ورزش و چه در فیزیوتراپی  و ناراحتیهای ستون فقرات دارند، منتها استفاده از آنها جهت كاهش وزن اگر توسط پزشك متخصص و معتبر تجویز گردد با رعایت وضعیت خاص بیمار تجویز گردیده و نباید این را در رابطه با هر گونه چاقی بسط داد.

یك رژیم غذایی مناسب باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

1- مهم ترین ویژگی كه یك رژیم غذایی باید داشته باشد این است كه تمام مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن را در بر گیرد.

2- رژیم غذایی باید طوری برنامه ریزی گردد كه فرد در طول روز احساس گرسنگی نكند.

3- رژیم غذایی باید بر اساس سن، جنس، نوع و میزان فعالیت و شرایط ویژه برنامه ریزی گردد. مثلاً فردی كه در دوران رشد قرار دارد با فردی كه این دوران را طی كرده رژیم متفاوتی خواهند داشت.

4- رژیم غذایی باید طوری باشد كه مواد غذایی آن قابل دسترس باشد.

5- رژیم غذایی باید با فرهنگ فرد هم خوانی داشته باشد.

6- به دنبال رژیم غذایی، فرد نباید دچار عوارضی مانند ریزش مو، ضعف و بی حالی، افسردگی و چروكیدگی پوست شود.

نتیجه گیری:

برای اقدام به كاهش وزن، در ابتدا باید علت و عوامل اصلی چاقی را شناسایی كنید. اگر با هر روشی اقدام به كاهش وزن كنید، اما عامل زمینه ای و ریشه اصلی چاقی را از بین نبرید مطمئن باشید كه چاقی پس از مدتی دوباره به سراغ شما خواهد آمد.

همان طور كه افزایش وزن به صورت تدریجی صورت می گیرد، كاهش آن هم نیاز به مصرف زمانی دارد كه در طول این دوره با اعمال شیوه های علمی رژیم غذایی تحت نظر پزشكان و متخصصان امر همراه با تحرك بدنی و ورزش روزانه تناسب اندام دوباره به دست آید و وزن كم شود.