وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محمدحسن انصاریفردسرمربی تیم ملی فوتسال : فوتسال ایران شایسته حضور دربین چهار تیم برتر جهان است تیم ملی فوتسال ایران درحالی ششمین عنوان قهرمانی آسیا رابه خود اختصاص داد كه قبل از پرواز به ماكائو نگرانی هایی درموردنتایج این تی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فوتسال ایران شایسته حضور دربین چهار تیم برتر جهان

محمدحسن انصاریفردسرمربی تیم ملی فوتسال

:

فوتسال ایران شایسته حضور دربین چهار تیم برتر جهان است

تیم ملی فوتسال ایران درحالی ششمین عنوان قهرمانی آسیا رابه خود اختصاص داد كه قبل از پرواز به ماكائو نگرانی هایی درموردنتایج این تیم وجود داشت.

دوشكست ناباورانه مقابل تیم ملی فوتسال روسیه موجی ازانتقادات راعلیه تیم ملی فوتسال ، به ویژه محمد حسن انصاریفرد سرمربی این تیم برانگیخت . حتی مسئولان فدراسیون فوتبال و كمیته فوتسال نیز نگرانی های خود در این زمینه را مطرح كردند. پررنگ ترشدن نام منززمشاور برزیلی تیم ملی فوتسال از جمله پیامدهای این نگرانی ها بود. هرچند محمد حسن انصاریفرد به صراحت در مورد اینگونه مسائل صحبت نمی كند و حتی بروز برخی واكنش ها پس از شكست مقابل تیم ملی فوتسال روسیه را كاملا طبیعی می داند اما ازلابه لای صحبت های او می توان فهمید كه تیم ملی فوتسال كشورمان ازبرخی حاشیه های پنهان رنج می برد. اگر می خواهیم تیم ملی فوتسال كشورمان در مسابقات جام جهانی چین تایپه، كه تنها چند ماه دیگر با آن فاصله داریم به مقام شایسته ای دست پیدا كند ، باید این حاشیه ها را جدی گرفته و برای آنها راه حلی پیدا كرد.

با محمد حسن انصاریفرد از آنجا شروع كردیم كه:

*به عنوان یك فوتبالیست كه عضو تیم ملی و باشگاه پرسپولیس بودید، چطور سرمربی تیم ملی فوتسال شدید؟

اواخر سال 79 پس از آنكه در كلاس مربیگری آآسیا به عنوان نفرممتازانتخاب شدم مسئوولیت مربیگری تیم پارت سازان مشهد را بر عهده گرفتم. با لطف خدا توانستم این تیم راكه از هفت مسابقه صاحب هفت شكست شده بود از شرایط بحرانی خارج كنم. همان زمان آقای صفایی فراهانی با من تماس گرفتند و خواستند برای مذاكره به فدراسیون بروم. در صحبت هایی كه با صفایی فراهانی داشتم عنوان كردند از بین هفده گزینه مورد نظر فدارسیون فوتبال شما را واجد شرایط تراز همه تشخیص دادیم تا در تیم ملی فوتسال به عنوان مربی موقت در كنار هرمانس  فعالیت كنید. بعد از رفتن هرمانس كه دو ماه سرمربی تیم ملی فوتسال ایران بود رسما به عنوان سرمربی تیم ملی فوتسال انتخاب شدم و فعالیتم را آغازكردم. همان زمان به اتفاق آقای صفایی فراهانی طوری برنامه ریزی كردیم كه تیم ملی فوتسال ایران بتواند در جام جهانی 2004 چین تایپه ناكامی های این تیم در دو دوره قبلی را جبران كند و حداقل از گروه خودمان به مرحله بعد صعود كنیم . بعد از رفتن هرمانس درمسابقات آسیایی اندونزی ، تهران و ماكائو قهرمان شدیم و می توانیم ادعا كنیم كه تا به امروز به اهدافی كه در برنامه چهار ساله خود تدوین كرده بودیم تا حدود زیادی دست پیدا كرده ایم . تیم ما درحال حاضر شرایط بسیار مطلوبی دارد و از نظر میانگین سنی هم با برنامه ریزی هایی كه انجام داده ایم درحد بسیار خوبی قرار داریم . با این شرایط بسیار امیدوار هستیم كه در مسابقات جام جهانی تایوان در جمع هشت تیم برتر جهان قرار بگیریم و اگر قرعه مناسب باشد به مرحله نیمه نهایی صعود كنیم.

*محمد دادكان به عنوان رییس فدراسیون فوتبال تا چه حد در جریان این برنامه ریزی ها قرار دارد؟

این انتقال برنامه ها ازطریق آقای درودگر به عنوان رئیس كمیته فوتسال انجام می گیرد. البته در زمان آقای صفایی فراهانی نشست های مربیان با رئیس فدراسیون فوتبال بیشتر انجام می گرفت و این به سود تیم های ملی بود . اما به هرحال هر مدیر سیستم های خاصی دارد كه به جای خود ارزشمند است و باید محترم شمرده شود.

*اما به هر حال ضعیف بودن ارتباطات بین سرمربی یك تیم و افراد تصمیم گیرنده در فدراسیون فوتبال می تواند مشكل زا باشد!؟

 این را قبول دارم ولی با تمام اینها باید تابع مافوق خود بود . ما باید حرف خود را بزنیم امادرست نیست كه موضع گیری كنیم. حرف من این است كه عدم ارتباطات باعث می شود بنده به عنوان سرمربی تیم ملی فوتسال از برخی مسائل مهم در فدراسیون فوتبال و برخی تصمیمات رئیس فدراسیون كه مرتبط با فوتسال می باشد بی خبر می مانم. به عنوان نمونه درجریان مسابقات قهرمانی آسیا در ماكائوآقای درودگر به من گفت سیستم سرپرستی از تشكیلات فدراسیون فوتبال حذف شده و ازاین به بعد به صورت مدیریتی اداره خواهد شد  و ازاین پس هركمیته یك مدیر با اختیارات تام خواهد داشت.  به عبارت دیگرهمین فوتسال باید زیر نظر مدیر كمیته فوتسال فعالیت  كند. من از این مسئله ناراحت نیستم ولی این را هم می گویم كه وقتی یك سرمربی با رئیس فدراسیون تبادل نظر میكند از این تبادل نظر سود می برد كه در نهایت این مراودات به سود هر دو طرف تمام می شود.

درتوضیح پیروامون این مسئله باید بگویم بسیار پیش می آید كه سرمربی یك تیم و رئیس فدراسیون فوتبال به علت عدم ارتباط نزدیك با یكدیگر از نقاط نظر هم بی خبر می مانند و حتی گاهی از طریق روزنامه ها با هم صحبت می كنند كه طبیعی است در چنین شرایطی برخی سوء تفاهمات بوجود می آید. به عنوان نمونه من در رابطه با شرایط استفاده ازمشورت های فنی با آقای منزز در تیم فوتسال نقطه نظراتی داشتم و خیلی سعی كردم هیچگونه سوء تفاهمی در این رابطه پیش نیاید.

 وقتی من این صحبت ها را مطرح می كنم بعضی ها به اشتباه تصور می كنند بین بنده و آقای درودگر اختلاف نظرهایی وجود دارد ولی اصلا اینطور نیست . من فقط برخی نقطه نظرات مدیریتی و كارشناسی را مطرح می كنم. با ید قبول كنیم كه سرمربی یك تیم باید تحت هر شرایطی جوابگوی عملكرد تیم خود باشد. وقتی چنین است یك سرمربی باید بتواند ارتباط راحت تری با كسانی داشته باشد كه باید در قبال آنها جوابگو باشد. یك سرمربی به همان اندازه باید با بازیكنان خود ارتباط مستقیم داشته باشد به همان اندازه هم باید ارتباط او با تصمیم گیرندگان فدراسیون فوتبال نیز با حداقل واسطه انجام گیرد. این یك اصل انكارناپذیراست و درهمه جای دنیا رعایت می شود.

*اما با تمام این حرفهااین ذهنیت وجود دارد كه بین شما و مدیر كمیته فوتسال اختلافاتی وجود دارد؟

به این شكل كه شما مطرح كردید اختلافی نیست. همانطور كه گفتم من فقط نقطه نظرات خود را می گویم و درعمل هیچگاه به خود اجازه نمی دهیم سلسه مراتب را نقض كنم. اگر می گویم فدراسیون فوتبال باید حدودوظایف واختیارات را مشخص كند فقط به خاطر آن است كه احساس می كنم این كار باعث خواهد شد از تداخل وظایف پرهیز شود و این به نفع همه است.

*قبل از حضور در مسابقات آسیایی ماكائو جو خوبی علیه شما و تیم ملی فوتسال وجود نداشت؟

زمانی كه ما به تیم ملی فوتسال روسیه در تهران باختیم یك شوك بزرگ به همه وارد شد. حتی آنان كه دوستدار ما بودند دچار تردید شدند . این واقعیت كاملا قابل درك بود . اما بعضی ها سعی كردند از این آب گل آلود ماهی بگیرند كه البته تعداد آنها بسیار اندك بود و باید جواب آنها را با قهرمانی درماكائو می دادیم.

*حضور"منزز" به عنوان مشاور تیم ملی فوتسال از جمله مسائلی بود كه باعث بروز بعضی جنجال ها شد . ماجرای منزز چه بود؟

آمدن "منزز" به تیم ملی بنا بر دستور سازمان تربیت بدنی بود كه به فدراسیون فوتبال اعلام كرده بود برای همه رده های ملی از مشاوران خارجی استفاده كنند. همان زمان "منزز" در ایران حضور داشت و مشغول تدریس دركلاس های آموزشی بود كه فدراسیون فوتبال ازاو دعوت كرد به عنوان مشاور تیم ملی فوتسال فعالیت كند؟ او از مدرسان فوتسال است . اما جنجالهایی كه پیرامون منزز بوجود آمد ه بود مربوط به شرایط استفاده از دانش فنی این مربی بود. من به عنوان سرمربی هیچگاه با استفاده از دانش فنی چنین مربیانی مخالفت نكرده ام . تنها صحبتی كه داشتم این بود كه یك مشاور كه فقط برای دو ماه استخدام شده است اگر درروی نیمكت مربیان قرارمی گیرد می تواند باعث بروز نوعی دوگانگی مدیریتی درهدایت فنی تیم و شكل گیری نوعی سردرگمی درنزد بازیكنان شود. علاوه بر این من دركلاس های منزز شركت كرده بودم و دیده بودم دانش فنی او در زمینه كوچینگ بسیار ضعیف تر از امثال لوزانو است. با اینحال كاملا تابع نقطه نظرات افراد مافوق خود بودم و بارها با منززدر مورد تیم خود مشورت كردم و اگر كوچكترین كمكی هم می توانست به تیم بكند از آن استفاده كردم.

*ارزیابی شما از حضور در مسابقات ماكائو چگونه است؟

تیم ما شروع خوبی داشت. چهار بازی دورمقدماتی را با قدرت پشت سر گذاشتیم و پس از شكست كویت به مصاف تایلند رفتیم كه تیم بسیار خوبی را به این مسابقات آورده بود. مربی برزیلی  تایلند در مصاحبه مطبوعاتی بعد از این بازی گفت: ابتد تصور می كردم می توانیم ایران را شكست دهیم اما وقتی دقایقی از بازی گذشت به این نتیجه رسیدم كه حریف این تیم نخواهیم شد. حتی در جواب سوال یكی از خبرنگاران كه پرسید چرا نتوانستید به ایران گل بزنید گفت: ما تلاشمان را كردیم اما ظاهرا دروازه ایران خیلی كوچك است و نمی شود به آنها گل زد.

*.خیلی ها تصور می كردند در دیدار با ژاپن با مشكل مواجه شوید؟

این هم بر می گشت به همان نگرانی هایی كه بعد از بازی با روسیه پیش آمده بود . البته جوسازی هایی هم وجود داشت اما شكر خدا ما دردیدار فینال بسیار پرقدرت ظاهر شدیم و تا ثانیه های پایانی پنج بریك از حریف پیش بودیم اما چون چند بازیكن با تجربه تیم مان برای آنكه بتوانند درجشن قهرمانی حضور داشته باشند اصرار داشتند، ما درحین جابجایی این بازیكنان دو گل خوردیم . با این حال در این بازی ها بازیكنان جوان ما بسیار خوب كاركردند و نشان دادند كه می توانند پشتوانه های بسیار خوبی برای تیم ملی باشند.

*تیم فوتسال ژاپن همانطوری بود كه تصور می شد؟

هرچند آنها نسبت به دوره قبل پیشرفت كرده اند اما واقعیت این است كه اختلاف فوتسال ما با ژاپنی ها همان پنج گل است . مربی ژاپن كه اصلا انتظار چنین شكستی را نداشت. درجلسه مطبوعاتی بعد از بازی برخورد خوبی نداشت و حتی سعی می كرد رفتار توهین آمیز نیز داشته باشد. از من رویگردان بود. او می گفت بعد از مسابقات آسیایی تهران شبانه روزی تمرین كردیم تا بتوانیم ایران را شكست دهیم و به جام جهانی برویم، حتی وقتی با یك گل از ایران پیش افتادیم تصور كردم به خواسته هایمان رسیده ایم اما چند دقیقه بعد متوجه شدم نمی توانیم حریف ایران شویم چرا كه آنها برتر از ما بودند.

*با توجه به این قهرمانی حالا همه انتظار دارند كه تیم ملی فوتسال ایران در مسابقات جام جهانی یكی ازمدعیان باشد، برای رسیدن به این هدف مهم چه برنامه هایی دارید؟

همانطوركه گفتم قرار است در جلسه ای با رییس فدراسیون فوتبال همه این موارد را مطرح كنم. ابتدا برنامه هایم را به صورت شفاهی اعلام خواهم كرد و بعد هم به صورت كتبی گزارش كامل برنامه های آینده تیم ملی فوتسال را خدمت ایشان ارایه خواهم داد. ما برنامه های زیادی برای حضور درجام جهانی داریم كه حضور درچند تورنمنت خارجی و دعوت از تیم های مطرح جهان به تهران از جمله این برنامه ها است.

*از حریفان ایران در مسابقات جام جهانی شناختی دارید؟

البته هنوز گروه بندی این مسابقات مشخص نشده است ، اما یكی از برنامه های پیشنهادی من به فدراسیون فوتبال این است كه به هنگام برگزاری تورنمنت های مهم درمحل برگزاری مسابقات حاضر باشیم و عملكرد حریفان را زیر نظر بگیرم. ضمن اینكه درمسابقات جام جهانی كوچك كه در مالزی برگزار خواهد شد تمام تیم های بزرگ دنیا حضور دارند و می توانیم شناخت كاملی از آنها پیدا كنیم.

*فكر می كنید ایران در جام جهانی آینده چه مقامی كسب كند؟

اگر برنامه ریزی درست داشته باشیم و مشكل خاصی پیش نیاید، با توجه به تیمی كه در اختیار داریم می توانیم جزء هشت تیم برتر دنیا باشیم و اگر با قرعه بد مواجه نشویم حتی به جمع چهار تیم برتر دنیا نیز راه پیدا كنیم.

*برای این مسابقات تغییراتی در تركیب تیم ملی خواهید داشت؟

فكر نمی كنم تغییرات زیادی داشته باشیم. ما فرصت زیادی برای آماده سازی تیم ملی فوتسال نداریم و تصور می كنم 10 نفر از بازیكنان فعلی درلیست نهایی حضور داشته باشند و از بین سایر نفرات چهاربازیكن دیگر را برای شركت در مسابقات جام جهانی انتخاب كنیم.

*به نظر می رسد كه فدراسیون فوتبال به تیم ملی فوتسال اهمیت چندانی نمی دهد و تمام توانش را برای تیم ملی فوتبال بزرگسالان و امید گذاشته است؟

البته این امر درهمه جا طبیعی است چون در همه كشورها تیم ملی فوتبال در اولویت است، اما فدراسیون فوتبال باید در نظر داشته باشد كه تیم ملی فوتسال در شرایط فعلی یك سرمایه بزرگ ملی محسوب می شود . می توان با سرمایه گذاری  چند صد میلیون تومانی یك دنیا غرور و افتخار را برای مردم كشورمان به ارمغان آورد . حتی اگر فدراسیون فوتبال مشكل مالی دارد می توان از طریق مجلس و ریاست جمهوری برای این كار اقدام كرد چون حیثیت وغرور ملی مطرح است.

*زمانی كه شما هدایت تیم ملی فوتسال را بر عهده گرفتید این تیم در رده بیست و هفتم جهان قرار داشت و حالا ششم است اما هیچكس از شما تقدیر نكرد. در حالی كه قرار گرفتن تیم ملی فوتبال در رده هفدهم جهان سرو صداهای فراوانی به راه انداخت؟

من به این مسائل خیلی توجه نمی كنم. تیم ملی فوتسال ایران و بازیكنانش برای من ارزش زیادی دارند و به عشق مردم كار می كنم. من فكر می كنم تیم ملی فوتسال كشورمان دچارهمان فراموشی هایی می شود كه تیم ملی والیبال نشسته كشورمان سالها دچار آن بود. قهرمانی های فوتسال ایران درآسیا تا حدودی عادی شده است . من مطمئنم اگرخدای ناكرده به ژاپن می باختیم سرو صدای فوتسال بسیار بیشتر ازقهرمانی بی چون وچرای آن می شد. شاید این هم از بدشانسی های دیگر فوتبال باشد.

*ظاهرا قراراست یك مربی بدنساز به كادر فنی تیم فوتسال اضافه شود؟

بعد از سه سال انجام دادن همه تمرینات تیم ملی تصمیم گرفته ام كه برای آزاد شدن بیشتر وقت خود و پرداختن به مسائل فنی، از یك مربی بدنساز در كنار تیم ملی فوتسال استفاده كنم كه این موضوع هم درجلسه با آقای دادكان مطرح خواهد شد.

*موضوعی كه در مورد تیم ملی فوتسال نگران كننده است بالا رفتن سن بازیكنان كلیدی این تیم است ، تحلیل خودتان از این مشكل چیست و چه برنامه هایی برای پشتوانه سازی تیم ملی انجام داده اید؟

همانطور كه قبلا گفتم میانگین سنی تیم ملی فوتسال 3/27 است و بازیكنان كلیدی ما یعنی شمسایی و حیدریان با این شرایط می توانند تا سه سال دیگر برای تیم ملی فوتسال بازی كنند. مطمئن باشید تا زمانی كه تشخیص بدهم از این دو بازیكن استفاده خواهم كرد. ضمن اینكه ما جوانان خوبی در تیم ملی داریم كه می توانند پشتوانه خوبی برای تیم باشند.

 *بسیاری از كارشناسان اعتقاد دارند فوتسال ایران هنوز نتوانسته مسیر اصلی اش را پیداكند؟

دلایل زیادی دراین مورد وجود دارد، متاسفانه شرایط حضور بازیكنان مستعد درفوتسال مساعد نیست. وقتی رسانه ها و خصوصا تلویزیون هیچ توجهی به مسابقات لیگ فوتسال نمی كند و تنها مسابقات تیم ملی را به تصویر می كشد ، طبیعی است كه اسپانسرها هم به سراغ تیم های لیگ برتری نمی آیند. وقتی اسپانسر نباشد پول هم نیست و وقتی پول نباشد نه مربی انگیزه ای برای حضور درفوتسال دارد نه بازیكن . جوانان مستعد هم به جای آنكه به سمت فوتسال كشیده شوند و هیچ پولی نصیب شان نشود ترجیح می دهند بروند در یك تیم دسته دومی فوتبال بازی كنند و پول بهتر و بیشتری بگیرند. در این شرایط شما چطور انتظار دارید كه فوتسال ایران پیشرفت كند؟ این مشكلات را كشورهایی چون ژاپن و تایلند ندارند.

*به هرحال با وجود حرفهای ناگفته بسیاری كه باقی مانده ناچاریم منافع فوتسال را درنظر بگیریم و حرفهای دیگر را به امانت نگه داریم، اما این قول را به ما بدهید كه درآینده همه حرفها را عنوان كنید.

حرف ناگفته ای باقی نمانده تا بعد ازمسابقات جام جهانی كه ان شاالله با یك مقام شایسته برای فوتسال ایران همراه باشد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین