تبیان، دستیار زندگی
تندترین روند گرانی در مناطق كشور به ترتیب عبارتند از: ایلام، لرستان، همدان، قم، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، كرمانشاه، چهارمحال‌وبختیاری و هرمزگان. قابل توجه آن‌كه در بین 9 استان یادشده، هفت استان محروم كشور قرار دارند كه نشان‌دهنده وارد شدن فشار بیشتر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گرانترین و ارزانترین شهرهای ایران كدامند؟

بنا بر گزارش شاخص قیمت‌ها در بهمن‌ ماه گذشته كه به تازگی از سوی بانك مركزی منتشر شده، تهران جزو مناطقی است كه گرانی در آن رشد كمتری دارد و بیشتر مردم مناطق محروم، جزو مناطقی هستند كه رشد قیمت‌ها در آنجا سریعتر از تهران بوده است.

بنا بر این گزارش، هم‌اكنون شاخص كل قیمت‌ها در تهران، عدد 155 بوده و این شاخص تنها در سه استان سیستان‌وبلوچستان، بوشهر و سمنان، پایین‌تر از عدد 155 است.

شاخص قیمت‌ها در استان سیستان‌وبلوچستان عدد 149، در استان بوشهر عدد 150 و در استان سمنان عدد 153 است كه به دلیل پایین‌تر بودن نرخ رشد اجاره مسكن در این دو استان، شاخص كل بهای كالا و خدمات نسبت به بقیه استان‌ها پایین‌تر است.

اما تندترین روند گرانی در مناطق كشور به ترتیب عبارتند از: ایلام با شاخص قیمت 170، لرستان 168، همدان 167، قم 166، خراسان جنوبی 166، خراسان شمالی 165، كرمانشاه 164، چهارمحال‌وبختیاری 163 و هرمزگان 162. قابل توجه آن‌كه در بین 9 استان یادشده، هفت استان محروم كشور قرار دارند كه نشان‌دهنده وارد شدن فشار بیشتر تورم بر اقشار محروم جامعه است.

بنا بر گزارش بانك مركزی، شاخص قیمت در استان‌های تهران، گیلان، مازندران، كرمان، گلستان، كهكیلویه‌وبویراحمد، فارس، مركزی، كردستان، عدد 155 تا عدد 157 بوده و این استان‌ها جزو استان‌هایی با رشد قیمت كندتر در كشور به شمار می‌روند.

9 استان باقیمانده كشور دارای شاخص قیمت بالاتر از 158 و پایینتر از 162 بوده و استان‌های متوسط كشور به شمار می‌آیند.

نكته جالب توجه آن‌كه برخلاف تبلیغات انجام‌شده درباره وجود بحران مسكن كاذب در تهران، آمار بانك مركزی نشان می‌دهد كه رشد قیمت اجاره‌ بهای مسكن در بیشتر استان‌های كشور، بیشتر از تهران بوده است و در حالی كه شاخص اجاره مسكن در تهران 165 است، این شاخص در ایلام 214، خراسان جنوبی 209، لرستان 208، همدان 198 و چهارمحال‌وبختیاری 191 است و در پانزده استان دیگر نیز عدد شاخص بهای مسكن، بیش از تهران بوده و در مجموع رشد قیمت مسكن در سه سال گذشته، در بیست استان كشور از تهران بیشتر بوده است.

منبع:

عصر ایران