تبیان، دستیار زندگی
اى عزیز، بكوش تا صاحب عزم و داراى اراده شوى، (5) كه خداى نخواسته اگر بى‏عزم از این دنیا هجرت كنى، انسان صورى بى‏مغزى هستى كه در آن عالم به صورت انسان محشور نشوى . زیرا كه آن عالم، محل كشف باطن و ظهور سریره است و جرات بر معاصى، كم كم انسان را بى‏عزم مى‏كند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه‏هایى از آیت الله شاه‏آبادى

آیت الله شاه آبادی

روح لطیفش تجلى واقعى عرفان و رفتار و خلق كریمانه‏اش نمادى از حضور عالمان آگاه در سطح جامعه بود سخن از عارف كامل آیت الله میرزا محمد على شاه آبادى است، در این نوشتار براى بهره مندى از دریاى ژرف معارف از منظر آن حكیم الهى دست‏به دامان بزرگى شده‏ایم كه به تعبیر خودش شاید هیچ كس به اندازه ایشان، آیت الله شاه آبادى را نشناخته است . برخى از نكته‏هاى نابى كه در پى مى‏آید، نقل قول‏هایى است كه حضرت امام خمینى (ره) در كتاب هایشان از مرحوم شاه آبادى بیان نموده‏اند .

بهت فرشتگان

«سه آیه آخر سوره مباركه حشر را تلاوت كنید تا ملكه شما شود و اولین اثرى كه از آن مترتب مى‏شود، پس از مرگ و شب اول قبر است . وقتى كه ملكین از طرف پروردگار براى سؤال و جواب مى‏آیند، در جواب «من ربك؟» (1) بگوئى: «هو الله الذی لا اله الا هو عالم الغیب و الشهادة هو الرحمن الرحیم × هو الله الذی لا اله الا هو الملك القدوس السلام المؤمن المهیمن العزیز الجبار المتكبر سبحان الله عما یشركون × هو الله الخالق البارئ المصور له الاسماء الحسنى یسبح له ما فی السماوات و الارض و هو العزیز الحكیم‏» (2)

وقتى این طور پاسخ بگویى ملائكه الهى مبهوت و متحیر مى‏شوند، چون این معرفى حق است‏به زبان حق، نه معرفى حق به زبان خلق .» (3)

گوش كردن به تغنیات (4)

اى عزیز، بكوش تا صاحب عزم و داراى اراده شوى، (5) كه خداى نخواسته اگر بى‏عزم از این دنیا هجرت كنى، انسان صورى بى‏مغزى هستى كه در آن عالم به صورت انسان محشور نشوى . زیرا كه آن عالم، محل كشف باطن و ظهور سریره است و جرات بر معاصى، كم كم انسان را بى‏عزم مى‏كند و این جوهر شریف (6) رااز انسان مى‏رباید . استاد معظم ما مى‏فرمودند:

«بیشتر از هر چه، گوش كردن به تغنیات، سلب اراده و عزم از انسان مى‏كند .» (7)

سگ درگاه خدا

به قول شیخ بزرگوار ما: «شیطان، سگ درگاه خداست . اگر كسى با خدا آشنا باشد، به او عوعو نكند و او را اذیت نكند .»

سگ در خانه، آشنایان صاحب خانه را دنبال نكند . شیطان نمى‏گذارد كسى كه آشنایى با صاحب خانه ندارد، وارد خانه شود . پس اگر انسانى با صاحب خانه در ارتباط است، مى‏تواند از او بخواهد كه شر سگ خانه‏اش را از او كم كند و از صاحب خانه بخواهد كه صداى آن سگ را بخواباند . (8)

راهى براى اصلاح نفس

جناب عارف بزرگوار مى‏فرمودند كه:

«مواظبت‏به آیات شریفه آخر سوره حشر، از آیه شریفه: یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغد (9) تا آخر سوره مباركه، با تدبر در معنى آن‏ها در تعقیب نمازها، خصوصا در اواخر شب كه قلب فارغ البال است، خیلى مؤثر است در اصلاح نفس .» (10)

محبت دنیا، در وقت مردن

بدان كه «نفس‏» در هر حظى كه از این عالم مى‏برد، در «قلب‏» اثرى از آن واقع مى‏شود . . . و سبب تعلق آن است‏به دنیا، و التذاذات هر چه بیشتر باشد، قلب از آن بیشتر تاثیر پیدا مى‏كند و تعلق و حبش بیشتر مى‏گردد تا آن كه تمام وجهه‏ى قلب، به دنیا و زخارف آن گردد، و این منشا مفاسد بسیارى است . تمام خطاهاى انسان و گرفتارى به معاصى و سیئات، براى همین محبت و علاقه است، و از مفاسد بزرگ آن ، چنان چه حضرت شیخ عارف ما، روحى فداه مى‏فرمودند آن است كه:

«اگر محبت دنیا، صورت قلب انسان گردد و انس به او شدید شود، در وقت مردن كه براى او كشف شود كه حق تعالى او را از محبوبش جدا مى‏كند و ما بین او و مطلوباتش افتراق مى‏اندازد، با سخطناكى و بغض به او از دنیا برود .»

و این فرمایش كمر شكن، باید انسان را خیلى بیدار كند كه قلب خود را خیلى نگاه دارد . (11)

حضور قلب

همه ارباب صنایع و حرف (12) و اهل لذات و معاملات و عادات، اعمال خود را به حضور قلب انجام مى‏دهند، به جهت آن كه قلب داراى محبوب است و لذا متوجه به محبوب خواهد بود; فقط اهل عبادت، محروم از قلب‏اند! با آن كه اس اساس پرستش و ستایش بر حضور است و حقیقتا تمام عاملین، اخطار مى‏كنند به اهل عبادت كه ما عملى نكرده‏ایم مگر به حضور قلب، آیا شما در تمام عمر عبادت كرده‏اید به حضور قلب یا نه؟ (13)

پى‏نوشت‏ها:

1 . یعنى: خداى تو كیست؟

2 . سوره حشر، آیه 24- 22 .

3 . آیت الله نصرالله شاه‏آبادى، برنامه رادیویى سیماى فرزانگان، سال 1365 .

4 . آوازها و موسیقى‏هاى مطرب .

5 . امام خمینى (ره) در كتاب آداب نماز مى‏فرمایند كه شیخ بزرگوار، شاه آبادى روحى فداه، از عزم و اراده به «مغز انسانیت‏» تعبیر مى‏كردند .

6 . عزم و اراده .

7 . چهل حدیث، امام خمینى (ره)، حدیث 1، ص 8 .

8 . چهل حدیث، امام خمینى (ره)، ص 52 .

9 . سوره حشر، آیه 18 .

10 . چهل حدیث، امام خمینى، ص 207 و 208 .

11 . چهل حدیث، امام خمینى (ره)، ص 123 و 124 .

12 . حرفه‏ها .

13 . شذرات المعارف، شذره چهارم، معرفه 146 .

منبع:

به كوشش حسن قدوسى زاده، مجله پرسمان، پیش شماره 7

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.