تبیان، دستیار زندگی
سیستم هشت کاناله تله متری الکترمایوگرافی به منظور توانبخشی، تشخیص و درمان بیماریهای عصبی و عضلانی با خصوصیاتی ویژه برای اولین بار در دنیا توسط محققان کشورمان طراحی و تولید شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت سیستم تشخیص و درمان بیماریهای عصبی و عضلانی در کشور

سیستم هشت کاناله تله متری الکترمایوگرافی به منظور توانبخشی، تشخیص و درمان بیماریهای عصبی و عضلانی با خصوصیاتی ویژه برای اولین بار در دنیا توسط محققان کشورمان طراحی و تولید شد.

دکتر فرید مبصر مجری طرح، الکترومایوگرافی (EMG) را نحوه مطالعه عملکرد عضلات از طریق سیگنال های بسیار ضعیف الکتریکی تولید شده در حین انقباضات عضلانی دانست و گفت: وقتی عضله تحریک می شود سیگنال های بسیار ضعیفی تولید می شودکه این سیستم قادر است سیگنال ها را از طریق الکترودهایی که در سطح پوست وصل می شود اندازه گیری می کند. وی سیگنال های الکترومایوگرافی را تنها دریچه موجود برای بررسی عملکرد عضله دانست و افزود: در این سامانه، سیگنالهای الکترمایوگرافی از طریق الکترودهای سطحی تا هشت کانال ورودی اندازه گیری و داده های دریافتی بوسیله bluetooth به کامپیوتر مقصد ارسال می شود.

EMG

دارنده رتبه سوم پژوهش های  کاربردی در بیست و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی اظهار داشت: سیگنالهای اندازه گیری شده ماهیت آشوبی دارند و پهنای باند آن 20 تا 300 هرتز است و اطلاعات دریافتی در طی مراحل خاصی به داده های معنا داری تبدیل می شوند.

مبصر، الکترودهای به کار رفته در این سیستم را از اجزاء کوچکترین الکترودهای سطحی دنیا دانست و گفت: الکترودهای سطحی دارای طراحی ویژه ای برای حفظ آسار نامطلوب در ماهیچه ها است، ضمن آنکه می تواند از میزان آثار نویز محیط بکاهد.

مجری طرح با بیان اینکه این سیستم دارای کاربردهای تشخیص، توانبخشی و درمانی است تاکید کرد: در بخش تشخیص این سیستم می تواند مشکلات موجود در عضلات را شناسایی کند و سپس با استفاده از جنبه های درمانی به رفع مشکل بپردازد.

وی به اثرات بیوفیدبک الکترومایوگرافی اشاره کرد و ادامه داد: در این روش از بیمار خواسته می شود تا به صورت ارادی حرکاتی را انجام دهد و در حین انجام این حرکات فیدبک عضلات بر روی کامپیوتر قابل مشاهده است که در درمان عضلانی تاثیر بسزایی دارد. کنترل اعضای مصنوعی از کاربردهای دیگر این سیستم است که به گفته مبصر، به کمک سنسورها و با ایجاد تحریک در عضلات باقی مانده، فرد قادر می شود تا عضو مصنوعی را به حرکت وادارد.

وی با بیان اینکه سیستم الکترو مایوگرافی می تواند به بیماران ضایعات نخاعی یاری رساند، تاکید کرد: بیماران ضایعات نخاعی که قادر به حرکت نیستند با استفاده از این سیستم با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می کنند.

مجری طرح، اندازه گیری میزان خستگی عضلات را از کاربردهای دیگر این سیستم ذکر کرد و افزود: در این کاربرد که بیشتر مورد استفاده ورزش کاران است با استفاده از سنسورها می توان بررسی کرد که کدام عضله خسته می شود تا بر اساس آن نسبت به تقویت عضله ضعیف اقدام کرد. وی گفت: این سیستم در اندازه گیری فعالیت عضلات در نحوه راه رفتن و نشستن، سیگنال قلب، مغز، فشارسنج، شتاب سنج و سنسورهای تنفسی قابل استفاده است.

مبصر سبک و قابل حمل بودن را از ویژگیهای این طرح دانست و افزود: این سیستم که با نام تجاری BLUEMY به بازار عرضه شده است بر اساس نیاز بیماران و رفع کاستی های موجود در این سیستم، طراحی و بومی سازی و برای اولین بار در دنیا ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح در فار تحقیقاتی است و در صورت اخذ مجوزهای لازم وارد فاز پزشکی خواهد شد، افزود: این طرح از سوی چند دانشگاه و مرکز تحقیقاتی و چند دانشگاه خارج از کشور خریداری شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مبصر حجم تولیدات این سیستم را در سال حداکثر 200 دستگاه اعلام کرد و ادامه داد: این قانون برای فناوری نوین باعث خروج طرح از حوزه اقتصادی می شود ضمن آنکه تولید این سیستم فاقد مواردی چون آلاینده های زیست محیطی، فضولات شیمیایی و فاضلاب صنعتی است و نیازی به ماشین آلات صنعتی، سوله و برق سه فار ندارد.

 منبع: کیهان