تبیان، دستیار زندگی
برانكو ایوانكوویچ : ژاپن تیمی قبراق، جنگنده و دارای ثبات تیمی است سفـر بـه چیـن منتفـی است هدف اصلی من از حضور در مجارستان و چك، تماشای مستقیم بازی‌های ژاپن به عنوان قهرمان جام ملت‌های آسیا و یكی از نمایندگان این قاره در جام...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برانكو و فركی از بازیهای ایران می گویند

برانكو ایوانكوویچ

:

ژاپن تیمی قبراق، جنگنده و دارای ثبات تیمی است

سفـر بـه چیـن منتفـی است

هدف اصلی من از حضور در مجارستان و چك، تماشای مستقیم بازی‌های ژاپن به عنوان قهرمان جام ملت‌های آسیا و یكی از نمایندگان این قاره در جام جهانی 2002، به همراه ارزیابی نقاط قوت و ضعف و شناخت سازمان تاكتیكی و تیمی این تیم بود كه مطابق با برنامه‌ریزی لازم به اهداف خود دست یافتم.

برانكو ایوانكوویچ تصریح كرد: ژاپن در دو بازی برابر مجارستان و جمهوری چك، در حد و انتظار خود ظاهر شد و نشان داد كه تیمی بسیار خوب و قبراق از نظر سازماندهی و ثبات تیمی است، ضمن اینكه به شكلی جنگنده بازی كرد و علیرغم شكست 3 بر 2 برابر مجارستان، تا دقیقه‌ی 92 با این تیم 2 ـ 2 مساوی بود و در این لحظه از روی نقطه‌ی پنالتی، گل سوم خود را دریافت كرد. البته نباید فراموش كنیم كه ژاپن بازیكنان اروپایی خود را به همراه نداشت.

سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان خاطر نشان كرد: این تیم در بازی با چك، با تركیبی كاملتر به میدان رفت علیرغم این كه بازیكنی چون «ناكامورا» را در تركیب نداشت و در نهایت جمهوری چك، تیم مدعی قهرمانی در جام ملت‌های اروپا را كه تاكنون تمامی نقاط مثبت خود را به عنوان یك تیم قدر و مدعی نشان داده است، با نتیجه‌ی یك بر صفر مغلوب كرد.

وی اظهار داشت: با تمام این مسایل از ژاپن ترسی ندارم و خوشحال هستم كه بازی‌های این تیم را از نزدیك ارزیابی كرده‌ام. البته نقاط ضعفی هم در كار ژاپن مشهود بود كه اجازه بدهید این را پیش خود نگاه دارم و در این زمینه مرا درك كنید.

ایوانكوویچ درباره‌ی زیكو، سرمربی برزیلی تیم ملی فوتبال ژاپن و انتقادات اخیر رسانه‌های ژاپن از این مربی گفت: دقیقا نمی‌دانم این انتقادات تا چه حد از زیكو مطرح شده است، البته مطبوعات همیشه از یك مربی انتظاری فراتر از حد وی دارند. شاید قهرمانی ژاپن در جام ملت‌ها و حضور در جام جهانی، نگاه‌ها را بیشتر متوجه زیكو ساخته است، گرچه در ماه‌های اخیر شكستی را از ژاپن به یاد نمی‌آورم و تصور می‌كنم شكست اخیر این تیم، برابر مجارستان رقم خورد.

وی درباره‌ی تفاوت سطح بازی ژاپن در مقایسه با مسابقات جام جهانی و دو بازی دوستانه اخیر اظهار داشت: قصد ندارم كه بگویم ژاپن ضعیف‌تر یا قوی‌تر از آن مسابقات ظاهر شد ولی باید توجه داشت كه سطح این مسابقات با یكدیگر تفاوت دارد، لذا مشكل است كه بتوان قضاوتی داشت.

سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان درباره‌ی دلایل بازی دفاعی نیمه دوم ژاپن مقابل چك، گفت: این شكل كار طبیعی بود چون در نیمه اول به یك گل رسیده بودند و چك هم بازی تهاجمی را در دستور كار خود قرار داده بود. از طرف دیگر داور یك گل ژاپن را مردود اعلام كرد كه تصور می‌كنم صحیح بود. جنگندگی و تهاجم مطلق چك در اواخر نیمه‌ی دوم هم یكی ـ دو فرصت جدی برای این تیم ایجاد كرد كه دروازه‌بان ژاپنی در هر نوبت بسیار خوب ظاهر شد. در اینجا باز هم تكرار می‌كنم كه ژاپن در چك و برابر یكی از بهترین تیم‌های اروپا به میدان رفته بود. در زمینه استفاده از مواردی چون ضربات كاشته و ... هم فرصت‌های چندانی نصیب ژاپن نشد اما در خطوط سه گانه بسیار عالی بود.

برانكو در ادامه گفتگوی خود با ایسنا، در پاسخ به این سوال كه آیا دلیلی برای تغییر در برنامه‌های خود، با توجه به نوع بازی ژاپن احساس می‌كنید یا خیر، تصریح كرد: دلیلی ندارد تا به فكر تغییر در برنامه‌ها باشم زیرا برنامه‌های اساسی و هدف اصلی ما مشخص است و می‌دانیم به دنبال چه چیز هستیم و صد البته با هر كدام از حریفان خود در جام ملت‌های آسیا با توجه به شرایط آنها روبرو می‌شویم. نكته اساسی این است كه باید به شكلی عمل كنیم تا رقبا بیشتر با ما هماهنگ شوند، یعنی ما بازی خود را به آنها تحمیل كنیم.

فـركی: پیش‌بینـی شش گـل را كـرده بـودم

حسین فركی ضمن تبریك پیروزی شش بر صفر تیم ملی امید كشورمان مقابل مالزی به تمامی ملت ایران گفت: همانطور كه قبلا نیز اشاره كرده ‌بودم هدف ما كسب پیروزی و سه امتیاز مسابقه بود. البته به ثمر رساندن شش گل در ابتدا قابل پیش بینی نبود اما بین دو نیمه و پس از مشاهده بازی مالزی به بازیكنان گفتم كه می‌توانند چهار گل دیگر هم به ثمر برسانند.

سرمربی تیم ملی امید كشورمان ادامه داد: نوع تمرینات را در هفته گذشته به شكلی طراحی كردم كه بازیكنان خلاقیت و هنر خود را به طور یكسان نشان دهند و لذا تیم ما توسط بازیكنان خطوط سه گانه صاحب گل شد علاوه بر این حركت در عمق و كناره‌های زمین به همراه شوت‌زنی از پشت محوطه جریمه نیز تمرین شده بود.