تبیان، دستیار زندگی
در گذشته مردم معتقد بودند که آدم‌های خوب، عمر کوتاهی دارند. این باور در قرن‌های ابتدایی رشد پیدا کرده بود. در آن زمان کودکان بسیاری می‌مردند و انسان‌ها به راحتی با یک عفونت ساده جان می‌سپردند. اما آیا به راستی رابطه‌ای میان شخصیت و سلامت وجود دارد؟ بر پ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوش بین باشید !

آفتاب

در گذشته مردم معتقد بودند که آدم‌های خوب، عمر کوتاهی دارند. این باور در قرن‌های ابتدایی رشد پیدا کرده بود. در آن زمان کودکان بسیاری می‌مردند و انسان‌ها به راحتی با یک عفونت ساده جان می‌سپردند.

اما آیا به راستی رابطه‌ای میان شخصیت و سلامت وجود دارد؟ بر پایه ی مطالعات علمی، اثبات این امر که افکار مثبت و یا منفی می‌تواند بر روی سلامت فرد تاثیرگذار باشد ، با دشواری‌هایی همراه است اما هنوز دانشمندان در پی‌اثبات این قضیه هستند.

شواهد بسیار زیادی وجود دارد که انسان‌های منظم، دارای ثبات اجتماعی و خوش‌بین، خیلی کمتر از افراد تنها، بدبین و ناراضی در معرض ابتلاء به بیماری‌های مختلف و در نهایت مرگ قرار می‌گیرند.

تحقیقات گویای این مطلب هستند که خوش‌بینی در نهایت ، زندگی طولانی مدت را برای شما به ارمغان می‌آورد، هرچند آن را تضمین نمی‌کند.

طی تحقیقاتی که در 23 سال توسط دانشگاه «یل» و «میامی» در شهر «اوهایو» انجام شد، این نتیجه به دست آمد که افراد بالای50 سالی که به افزایش سن خود دید مثبت و به عنوان یک تجربه ی شیرین نگاه می‌کنند به طور متوسط تقریبا 7 سال و نیم بیشتر از دیگران، زندگی می‌کنند. البته محققان فاکتورهای مختلفی از قبیل نژاد، جنسیت، میزان سلامتی، طرز تفکر و تنهایی را نیز در نظر گرفتند.

انسان آفتابی باشید !

تحقیقات دیگری در ارتباط با خوش‌بینی و افزایش طول عمر وجود دارد. محققان مرکز مطالعات «مایو» زندگی و خصوصیات اخلاقی 447 نفر را در طی 30 سال مورد بررسی قرار دادند. کسانی که به عنوان «خوش‌بین» نامگذاری شده بودند ، نصف افرادی که «بدبین» و یا تلفیقی از «هر دو» بودند به مرگ‌های ناگهانی دچار می‌شدند. همچنین این افراد همزمان با افزایش عمر، مشکلات کمتری در مورد سلامت فردی خود پیدا می‌کردند. محدودیت‌های‌شان کمتر بود، دردهای کمتری داشتند و نسبت به دو گروه دیگر، انرژی بیشتری داشتند.

در مطالعه‌ای به نام «نیمه پر یا خالی لیوان؟» پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که خوش‌بینی به این معنا که مردم وقایع زندگی‌شان را برای خود و یا سایرین تعریف کنند، باعث می‌شود تا در مقابل بیماری‌های قلبی در حد بسیار زیادی مصونیت پیدا کنند.

افراد خوش‌بین خیلی سریع‌تر از بدبینان پس از عمل باز قلب، بهبودی حاصل می‌کنند. احساسات منفی‌گرایانه و بدبینی مزمن را باید به عنوان عاملی در افزایش بیماری‌های قلبی در نظر گرفت.

در این قسمت راه‌هایی ذکر شده که ثابت می‌کند اخلاق و ویژگی‌های فردی در سلامت و طول عمر افراد دخیل هستند. عصبانیت و ناامیدی‌های مزمن منجر به مصرف دخانیات و یا استفاده از سایر غذاهای ناسالم می‌شود. یک فرد خوش‌بین با اراده ی محکم‌تری قدم در راه ترک عادات ناشایست می‌گذارد. و یا سعی می‌کند به هیچ‌وجه به آنها معتاد نشود.

این خوش‌بینی است که باعث می‌شود فرد در جست‌وجوی مشاوره پزشکی و پیروی از آنها باشد. او راهی را بر می‌گزیند که از آن طریق خود را از دچار شدن به بیماری‌های مختلف دور نگاه دارد. این امکان هم وجود دارد که خوش‌بینی بر روی سیستم دفاعی بدن تاثیر مثبت گذاشته و آن را تقویت کند. البته تحقیقات انجام شده در این زمینه تا به این لحظه نتایج مستدلی پیرامون این مطلب را ثابت نکرده‌اند.

وجدان، نعمتی که از آن بهره‌مند شدیم

باید توجه داشت که در کنار خوش‌بینی عوامل دیگری نیز در نظر گرفته می‌شوند. از آنجایی که شخصیت انسان‌ها از همان زمان تولد و در دوران کودکی شکل می‌گیرد، گروه تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا پژوهش‌های خود را در سال 1920 بر روی عده‌ای کودک شروع کردند.

نتایج این تحقیقات حیرت‌انگیز بود. کودکانی که از همان آغاز کودکی از وجدان خود استفاده می‌کردند و تقریبا بچه‌های وظیفه‌شناسی بودند در دوران زندگی خود با مشکلات و بیماری‌های کمتری برخورد می‌کردند. وجدان و وظیفه‌شناسی در این پژوهش‌ها بر اساس خصوصیات اخلاقی زیر تعریف شده بود: نظم شخصی، توانایی توکل کردن، بیم و هراس، ارزش قایل شدن و آرزوی رسیدن به اهداف، حتی اثبات شده که دارا بودن این خصوصیات در زندگی خیلی بیشتر از خوش‌بینی به شما کمک می‌کند و سبب می‌شود تا سراسر عمرتان سالم و سرزنده زندگی کنید.

شاید خوش‌بینی هم جزیی از وجدان و ضمیر ناخودآگاه هر شخص باشد، نمی‌توان گفت که فکر کردن قبل از انجام عمل که یکی از پیش نیازهای وجدان سالم است، همان خوش‌بینی محسوب می‌شود. اما وجدان می‌تواند پایه و اساس خوش‌بینی را برای فرد فراهم آورد.

عقل و شانس را هم باید در نظر گرفت

خوش‌بینی بیش از اندازه و یا پیروی از وجدان بیش از حد لازم نیز بی‌فایده است و عواقب خاص خود را به همراه دارد. خوش‌بین بودن کورکورانه شما را به دردسر می‌اندازد. بدبینی نیز به نوبه خود فوایدی را به همراه دارد. اگر از سانحه رانندگی بترسید، آنگاه با احتیاط رانندگی می‌کنید. اگر از سرماخوردگی دل‌خوشی نداشته باشید، از خودتان بهتر مراقبت می‌کنید تا سرما نخورید. در این قسمت یک سوال مهم به وجود می‌آید: آیا خوش‌بینی باعث بهبود وضعیت سلامت افراد می‌شود، و یا افراد سالم خوش‌بین می‌شوند؟

در این قسمت فاکتورهای داخلی را هم باید محاسبه کرد: تحصیلات، نژاد، عوامل وراثتی، جنسیت، دسترسی به فن‌آوری‌های نوین پزشکی و ثروت.

بنابراین، خوش‌بینی یکی از فاکتورهای مهم است که باید زمینه ی رشد و شکوفایی را برای آن فراهم آورد. یک فرد بدبین به شدت نیاز به شادی و خوشحالی دارد. اگر شما خواستار عمر طولانی به همراه سلامت کامل هستید ، باید ببینید تا چه حد خوش‌بین و یا بدبین هستید. شاید شما به طور ذاتی انسان چندان آفتابی نباشید، شاید کودک با وجدان و وظیفه‌شناسی نباشید، اما باز هم جای امیدواری است آن هم برای ایجاد خوش‌بینی هیچ‌وقت برای تغییر و تحول دیر نیست. همه ی ما می‌توانیم از زندگی نهایت لذت را ببریم. بنابراین بیشتر مراقب خودتان باشید، درست غذا بخورید، سیگار نکشید و نرمش روزانه را نیز فراموش نکنید. حتی اگر شما خیلی خوش‌بین هستید و در زمان کودکی رفتار بی‌نظیری داشتید، باز هم انجام این موارد در زندگی به شما کمک می‌کنند.

منبع: ریدرز دایجست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌- با تغییر و تلخیص

مقالات مرتبط :

دست به کار شو!

عصبانی نباش!

آرامش ، در بدترین شرایط

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.