تبیان، دستیار زندگی
ایرن هاشمیان : چرا باید با دایی حرف بزنم ؟ وحید هاشمیان مخصوصاً محل گفت و گو رادر « مثلث برمودا » محل رستوران ها و بارها در شهر دانشجویی بوخوم انتخاب كرده است . رهگذران در این پیاده رو گرمای آفتاب بهاری را حس می كنند و وقتی ك...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پاسخ به

13 سوال كیكر قبل از ورود به بایرن

هاشمیان : چرا باید با دایی حرف بزنم ؟

وحید هاشمیان مخصوصاً محل گفت و گو رادر « مثلث برمودا » محل رستوران ها و بارها در شهر دانشجویی بوخوم انتخاب كرده است . رهگذران در این پیاده رو گرمای آفتاب بهاری را حس می كنند و وقتی كه این فوتبالیست را پشت یكی از میزهای قهوه خانه ایتالیایی می شناسند ، همدیگر را متوجه این مرد جوان می كنند.

دو قالب یخ زیر این شكلات تیره آرام آرام زیر نور خورشیدی كه در این عصر كج می تابد ، آب می شوند. این ایرانی یكی از موفقترین گلزنان این فصل بوندس لیگا است ، اما با این حال می تواند بدون هیچ گونه مزاحمتی محیط اطرافش را زیر نظر بگیرد. آن گارسونی كه چند دقیقه سفارش های ما را گرفت با كمی تعلل نزدیك می شود . می پرسد : « شما فوتبالیست نیستید؟ آن مهاجم ... » هاشمیان پاسخ می دهد : « خودم هستم » بعد گارسون در حالی كه دفتر سفارش را نزدیك می كند محترمانه خواهش می كند : « یك امضا به من می دهید؟ برای سیلویو ؟ »

« سیلویا؟ »

« نه ، سیلویو . بسیار متشكرم »

در آینده دیگر فرصت زیادی برای گرفتن امضای وحید هاشمیان وجود نخواهد داشت . اول جولای قرار داد او با بایرن كه تا سال2007 مدت دارد و یك ترقی بزرگ در زندگی یك مهاجم است ، آغاز می شود . یك ماموریت بزرگ . اما واقعاً هاشمیان از عهده آن بر می آید ؟

- آقای هاشمیان در بایرن چه می خواهید؟

بایرنی ها مرا بارها زیر نظر گرفته اند و بعداً تصمیم گرفتند كه مرا به خدمت بگیرند . پس دقیقاً می دانند كه من چه توانایی هایی دارم و بر اساس آن از من استفاده خواهند كرد .

- شما چه توانایی هایی دارید كه بقیه ندارند ؟

هر كس می تواند آمار را بخواند . من هم با سر گل می زنم ، هم با چپ و هم راست ، اصلاً مهم نیست . در ضمن به فرصت های زیادی هم برای گلزنی احتیاج ندارم .

- نظر شما چیست؟ چه كسی در كنار روی ماكای بازی خواهد كرد؟

این وظیفه من نیست كه به آن فكر كنم . چرا باید از الان در مورد این موضوع فكرم را مشغول كنم ؟

- در آعاز فصل شما حتی در تركیب اصلی بوخوم هم نبودید . از این می ترسید كه در بایرن هم اول ژوكر باشید ؟

اگر می ترسیدم ، اصلاً به بایرن نمی رفتم .

- این اواخر با علی دایی اصلاً تلفنی صحبت نكردید ؟

نه ، چرا باید حرف می زدم ؟

- هموطن شما هم در بیله فلد مهاجم خوبی بود ، اما در بایرن موفق نشد . این نمونه شما را به وحشت نمی اندازد ؟

ابداً ، سبك بازی من كاملاً متفاوت است . علاوه بر آن من در مدت بیشتری خودم را بوندس لیگا نشان دادم . سال گذشته من34 بازی انجام دادم و10 گل زدم با اینكه در هر بازی20تا30 دقیقه بازی می كردم . این فصل هم در دور رفت11 گل زدم و حالا هم كه آماده هستم. پس چرا باید تردید به خودم راه دهم.

- اوتمار هیتسفیلد گفته كه از شما كجا و چگونه استفاده خواهد كرد ؟

خیر ، ما هنوز با هم صحبت نكرده ایم .

- شما در بوخوم اغلب در یك سیستم4-2-1-3 به عنوان مهاجم نوك بازی می كنید . سیستم بازی بایرن كاملاً فرق می كند.

من نشان داده ام كه فقط مهاجم محوطه جریمه نیستم . قبلاً فقط می توانستم در این پست بازی كنم اما حالا چیزهای بیشتری یاد گرفته ام چون گهگاهی در گوشه ها بازی می كنم . ولی خب درست است ، پست اصلی من درست در مقابل دروازه است.

- اشاره : وقتی كه پل فرایر مصدوم شد وحید هاشمیان بیشتر در سمت راست بازی می كرد . حالا هم او بازگشته است ، در جریان بازی دایماً با پیتر مادسن جایش را عوض می كند و گاهی در سمت چپ بازی می كند . هر دوی آنها در كار دفاعی هم بسیار خوب هستند و هر گاه كه توپ از دست می رود ، تا زمین خودی عقب می كشند.

در بایرن برای قرار گرفتن در تركیب اصلی خط حمله رقبای بزرگی دارید؟

البته كه بایرن مهاجمان درجه یكی دارد . برای همین هم این تیم بزرگ است . اما الان چه فایده یی دارد كه من با این گونه شك و تردیدها به بایرن بروم؟ سه سال پیش هم تصمیم ام برای انتقال از هامبورگ به بوخوم كاملاً درست بود . هر كس این موقعیت را داشته باشد كه به بایرن برود، تردید نمی كند . این انتقال هم تصمیم درستی است.

- شما در بوخوم اوج گرفتید . پیش از آن روزهای سختی در هامبورگ داشتید . آیا واقعاً به یك محیط دوستانه نیاز دارید تا عملكرد خوبی داشته باشید ؟

من به اعتماد مربی نیاز دارم. فرانك پاگلسدورف در هامبورگ هیچ وقت به من اعتماد نداشت. برای همین استخدام پیتر نوی رورر در بوخوم برای من شانس بزرگی بود.

- یك مهاجم در بوخوم شرایط بهتری دارید یا در بایرن ؟

به نظر من یك مهاجم در بایرن نباید كار دفاعی زیادی انجام دهد چون بایرن در اكثر بازیها برتر است. در بوخوم باید اغلب تا محوطه جریمه خودمان عقب بكشم و مثل یك مدافع بازی كنم . این كار خدمت مهمی به تیم است اما نیروی زیادی مصرف می شود .

- اما در عوض در مونیخ خارج از زمین فوتبال هم خیلی بیشتر تحت نظر هستید.

در مورد من چیز زیادی برای گزارش كردن وجود ندارد. زندگی خصوصی من بسیار آرام است . الكل برایم تابو است و اهل دیسكو رفتن هم اصلاً نیستم . بنابراین فقط در مورد وحید هاشمیان ، مهاجم بایرن مونیخ نوشته خواهد شد.

در مورد مهاجمی كه با اعتماد به نفس بالایی در میان ستاره های بایرن به دنبال فرصت خواهد بود در مورد آقای هاشمیان مودب و محترم كه از اظهار نظر در رسانه ها خودداری می كند و آزارش به كسی نمی رسد. از اینكه جار و جنجال مونیخ بیشتر از بوخومی است كه در این اواخر مجبور شد به خاطر یك درگیری با ساندی اولیسه در آن پاسخگوی سوالات زیادی باشد ، اصلاً هیچ گونه نگرانی به دلش راه نمی دهد و ظاهراً این آقای هاشمیان خجالتی ، شوخ طبع هم هست . می گویند بینی اش كه با ضربه سر اولیسه شكسته بود« سالم » است ، فقط به هنگام نفس كشیدن گاهی اوقات مشكل دارد . البته اضافه می كند كه این چیز جدیدی نیست چون این سومین باری است كه بینی اش می شكند. بعد با لبخند ساكتی می گوید : البته دوبار آن درون زمین اتفاق افتاد .