سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
موضوع «خلاقیت» همواره موضوعى جالب توجه و گیرا براى مردم بوده است. از یك طرف همه، خلاقیت را ارزش و نوعى امتیاز مى‏دانیم و از سوى دیگر، مردم در زمان خود ، رفتار مناسبى با افراد خلاق نداشته‏اند. این امر شاید به دلیل خلاقیت و ویژگى غیر عادى و غیر معمولى «خلاق
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خلاقیت را در بچه‏هایتان درك و تقویت كنید !

کودک

موضوع «خلاقیت» همواره موضوعى جالب توجه و گیرا براى مردم بوده است. از یك طرف همه، خلاقیت را ارزش و نوعى امتیاز مى‏دانیم و از سوى دیگر، مردم در زمان خود ، رفتار مناسبى با افراد خلاق نداشته‏اند. این امر شاید به دلیل خلاقیت و ویژگى غیر عادى و غیر معمولى «خلاقیت» باشد.

 

به راستى خلاقیت چیست و خلاق كیست؟

بچه‏هایى كه راه حل‏هاى جدید و مناسب پیدا مى‏كنند، بچه‏هایى خلاق هستند. اما باید دانست كه خلاقیت هوش نیست. بسیارى از بچه‏هاى باهوش خلاق نیستند، اما گاهى با بچه‏هایى سر و كار داریم كه به ظاهر بازیگوش و معمولى‏اند، اما اندیشه‏هاى خلاقى دارند. این دسته از بچه‏ها بر خلاف ظاهرشان ذهن پیچیده‏اى دارند.

 

خلاقیت سه ویژگى دارد:

1 - بچه‏هاى خلاق آمادگى دارند كه در پى راه حل‏هاى غیر معمول باشند؛

2 - آنان از ابراز عقاید و مفاهیم جدید لذت مى‏برند؛

3 - آنان از اشتباه كردن نمى‏ترسند.

 

بچه‏هاى خلاق به تمسخرى كه ممكن است متعاقب اشتباه‏شان پیش بیاید، بى‏اعتنا بوده و مشتاقند راه‏حل‏هایى كه احتمال شكست در آن زیاد است را بیاموزند.

شاید مهم‏ترین تفاوت بچه‏هاى خلاق با سایر بچه‏ها در نوع تفكر آنان باشد. بچه‏هاى عادى و معمولى معمولاً از تفكر هم‏گرا استفاده مى‏كنند . یعنى براى حل مسئله، ذهن‏شان را معطوف یافتن پاسخ صحیح مى‏نمایند. در عوض تفكر واگرا كه اساس خلاقیت به شمار مى‏آید نوعى فكر كردن است كه وقتى یك مسئله داراى چندین پاسخ باشد به كار گرفته مى‏شود.

موانع شكوفایى خلاقیت

1 - اجبار به همنوایى:

اگر فرزندان به اطلاعات و دنباله‏روى از روش‏هاى متداول و قواعد خشك و انعطاف‏ناپذیر مجبور و ملزم باشند، به طور چشمگیرى خلاقیت در آنان نقصان مى‏یابد. والدین مسلط و قدرت‏طلب، معلمان و مدیرانى كه نظم و انضباط افراطى را بر بچه‏ها تحمیل مى‏كنند، به طور نادانسته و ناخواسته زمینه‏ساز زوال خلاقیت مى‏شوند.

 

2 - نكوهش:

ابراز عقیده و ابراز راه حل‏هاى غیر معمول و خارق‏العاده یكى از نشانه‏ها و مؤلفه‏هاى خلاقیت است. بنابراین نكوهش و تمسخر بچه‏هاى خلاق باعث خواهد شد كه احساس ارزشمندى آنان كاهش یابد و حالت وسواسى به خود بگیرد. با نكوهش ابراز عقاید بچه‏ها، آنها را مجبور خواهیم كرد كه از بیان افكارشان دست برداشته و رفتار جرات‏ورزانه‏شان را كاهش دهند.

 

3 - انتظار پیروزى:

انتظار پیروزى همیشگى و مدام و توقع زیادى والدین، آفت پیشرفت و ترقى بچه‏ها خواهد بود. انتظار پیروزى از هر كوشش، اغلب باعث خواهد شد كه بچه‏ها از شكست‏هایشان دلسرد شده و به دنبال راه حل‏هاى نو و بدیع نروند. از طرف دیگر، انتظار تشویق و پاداش زیاد نیز باعث افزایش توقع بچه‏ها در هر بار موفقیت خواهد شد. در بلندمدت این امر دید را از شناسایى واقعیت‏ها تحریف كرده و قدرت خلاق ذهن بچه‏ها را از بین مى‏برد.

 

4 - عدم تحمل والدین:

خلاقیت به عبارتى نوعى بازى بیان عقاید و راه حل‏ها، همراه با تمایل به خیال‏پردازى، ادعا، جسارت‏ورزى و دستكارى در مفاهیم پذیرفته شده است. اغلب بچه‏هاى خلاق حالتى كودكانه دارند و كارهایشان توأم با ریخت و پاش است اما اینها تنها ظاهر قضیه است.

 

راههاى كمك به رشد خلاقیت

1 - شركت در یادگیرى خودانگیخته:

بسیارى از بچه‏ها تحت فشار دیگران (مدیران، معلمان، والدین) هستند. بنابراین تشویق‏شان براى جهت دادن به یادگیرى چندان آسان نخواهد بود. از این گذشته بسیارى از والدین با شیوه‏هاى یادگیرى خودانگیخته آشنایى ندارند. در برخى موارد هم مى‏ترسند اگر به بچه‏هایشان آزادى بیشترى بدهند تا آنان به شیوه خودشان واقعیت‏ها را كشف و دریافت كنند، چیزهاى اشتباهى را یاد گرفته و یا بچه‏ها آنچه را هدف آنان است نیاموزند. والدین، در حقیقت وظیفه دارند بیاموزند كه چگونه مى‏توان آموخت.

 

2 - قانع نباشند:

بچه‏ها باید اجازه داشته باشند نظرات و افكارشان را تغییر دهند و تا مى‏توانند حدس بزنند. بگذارید ذهن و توانایى تجسم و تصور بچه‏هایتان وحشى باشد و به هر سو كه مى‏خواهد برود. از این راه بچه‏ها مى‏توانند روابط دست‏نیافتنى و بعید را دستكارى نموده و به احتمالات ذهنى متعدد دست یابند. باید ذهن بچه‏ها عادت كند كه خیلى زود قضاوت نكرده و به اولین و راحت‏ترین راه حل قانع نباشند.

 

3 - انعطاف‏پذیرى:

باید به بچه‏ها اجازه داد تا دیدگاههاى خود را عرضه كرده و از زاویه‏هاى مختلف به موضوع نگاه كنند، به فرزندانتان بیاموزید براى هر موضوع، نظرات جدیدى یافته و براى هر مسئله راه حل‏هاى زیادى را در نظر گیرد.

منبع : ماهنامه پیام زن ـ با تغییر و تلخیص

مقالات مرتبط :

کارآفرینان کوچک!!

اگر ماشین ها پرواز کنند!!

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین