سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فایل‌های gif كارایی زیادی دارند از جمله برای استفاده در وب آنها را می‌توان تا حد امكان فشرده كرد. همانطور كه در كارهای عملی بعدی مشاهده خواهید كرد، فایل‌های gif امكان ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 نحوه ساخت فایل‌های gif برای وب

فایل‌های gif كارایی زیادی دارند از جمله برای استفاده در وب آنها را می‌توان تا حد امكان فشرده كرد. همانطور كه در كارهای عملی بعدی مشاهده خواهید كرد، فایل‌های gif امكان ساخت انیمشن و یا شفافیت را در عین حفظ كوچكی فایل می‌دهند. البته فایل‌های gif از تصاویر عكس بخوبی پشتیبانی نمی‌كنند. در صورتی كه مایلید تا جزئیات بیشتری از فایل‌های عكس در اختیار داشته باشید، استفاده از قالب‌بندی نوع Jpg مناسب‌تر از gif است.

  

باز كردن و ذخیره فایل در فتوشاپ  

 

 نحوه ساخت فایل‌های gif برای وب

فایلی كه می‌خواهید به قالب gif تبدیل كنید را در فتوشاپ باز كنید. سپس گزینه File\Save For Web را انتخاب نمائید. كادر محاوره‌ای Save For Web نمایان می‌شود و فتوشاپ یك كپی از فایل اصلی را ایجاد می‌كند و فایل اصلی را بدون اعمال تغییرات ترك می‌كند.

 

انتخاب قالب‌بندی بهینه شده فایل  

 

 نحوه ساخت فایل‌های gif برای وب

از اولین منوی كشویی در كادر محاوره‌ای، گزینه gif را انتخاب كنید.

 

تنظیم نوارهای لغزنده Dither و Lossy   

 

 نحوه ساخت فایل‌های gif برای وب

نوارهای لغزنده Dither و Lossy را انتخاب كنید. مقدار Lossy را 100 و Dither را 0 تنظیم كنید. برای كاهش اندازه فایل

حتی الامكان باید مقدار Dither را كاهش داده و مقدار Lossy را افزایش دهید. تصویر بر اساس تغییرات اعمال شده شما تغییر می‌كند. برای درك بهتری از تغییرات اعمال شده، به محیط پیش‌نمایش تصویر دقت كنید.

 

 پیش‌نمایش تنظیمات  

 

 نحوه ساخت فایل‌های gif برای وب

در برچسب Oplimized كلیك كنید تا نتیجه تغییرات اعمال شده به فایل را مشاهده كنید. در صورتی كه تصویر دانه دانه شد مقدار Lossy را كاهش دهید و در صورتی كه تصویر درخشان شد مقدار Dither را افزایش دهید.

  

 تعیین تعداد رنگها  

 

 نحوه ساخت فایل‌های gif برای وب

هدف بعدی، ایجاد یك فایل GIF با حداقل تعداد رنگ‌ها می‌باشد. مقدار 32 یا 64 (برخی فایل‌ها حتی می‌توانند از 8 و یا 4 رنگ استفاده كنند)را تعیین كنید. منوی كشویی Colors را كلیك كرده و تعداد رنگ مورد نظر را از لیست انتخاب نمائید. البته می‌توانید مقدار رنگ‌ها را با انتخاب كردن عدد مربوط در كادر و تایپ مقدار مورد نظر تعیین كنید.

 

ذخیره فایل  

 

 نحوه ساخت فایل‌های gif برای وب

دكمة OK را كلیك كنید تا كادر Save For Web بسته شود. كادر محاوره‌ای Optimized As Save باز می‌شود . نام و موقعیت فایل را بررسی كنید و در صورتی كه مشكلی وجود نداشت برای ذخیره فایل دكمة Save را كلیك نمائید.

 

*توجه*

استفاده از جداول 2-UP و 4-UP

اگر در خصوص چندین نوع فشرده سازی دچار شك و تردید هستید بر روی برچسب‌های 2-up و یا 4-up در كادر محاوره‌ای Save For Web كلیك كنید. این برچسب‌ها شما را قادر می‌سازند تا حالت‌های مختلف را در كنار هم مقایسه كنید و حالت مناسب را انتخاب نمائید.

 

پیش نمایش در مرورگر

در صورتی كه مطمئن نیستید فایل‌های تصویری‌تان چگونه در مرورگر دیده خواهند شد، از ویژگی Browser Preview استفاده كنید. در حالیكه هنوز در كادر Save For Web هستید می‌توانید یا بر روی دكمه Browser Preview كلیك كنید و یا از منوی Select Browser برای انتخاب نوع مرورگر استفاده كنید. دكمه و منو پائین كادر محاوره‌ای قرار دارند. در این مثال‌ها، دكمه آیكون Internet explorer را نشان می‌دهد. برای دسترسی به منو نیز می‌توانید در فلش جهت‌دار كنار این دكمه كلیك كنید.