سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برای آنكه بتوانید در هر زمان عنصری را از مابقی تصویر مجزا كنید باید یك لایه ایجاد كنید. عنصر می‌تواند یك متن، یك تصویر یا محیطی از یك رنگ هموار باشد. لایه را می‌توان با استفاده از فرمان New Layer، با ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 نحوه ایجاد و جابجایی لایه‌ها

برای آنكه بتوانید در هر زمان عنصری را از مابقی تصویر مجزا كنید باید یك لایه ایجاد كنید. عنصر می‌تواند یك متن، یك تصویر یا محیطی از یك رنگ هموار باشد. لایه را می‌توان با استفاده از فرمان New Layer، با Paste كردن محتویات حافظة موقت Clipboard یا با ایجاد یك كپی تكراری از یك لایة موجود، ایجاد كرد. بعد از ایجاد هر لایه می‌توانید آن را در پالت Layers مشاهده كنید. برای تغییر نام یك لایه، كادر محاوره‌ای Properties را از پالت Layers انتخاب كرده و سپس نام جدیدی را در آن جا وارد نمائید.

  

باز كردن فایل  

 

 نحوه ایجاد و جابجایی لایه‌ها

گزینه File\Open را برای باز كردن فایل مورد نظرتان انتخاب كنید.

 

باز كردن پالت Layers  

 

 نحوه ایجاد و جابجایی لایه‌ها

گزینه Window\Layers را برای باز كردن پالت Layers انتخاب كنید. در پالت Layers، توجه داشته باشید كه تصویر اصلی Background نامیده می‌شود. هر لایه‌ای كه شما ایجاد می‌كنید بطور پیش‌فرض بر روی لایه Background قرار می‌گیرد.

  

 ایجاد یك لایه متنی  

 

 نحوه ایجاد و جابجایی لایه‌ها

برای ایجاد یك لایه جدید، گزینهLayer\New Layer را انتخاب كنید (همچنین می‌توانید از منوی پالت Layers گزینه New Layer را انتخاب كنید). در كادر محاوره‌ای كه نمایان می‌شود لایه را نامگذاری كرده و سپس OK را كلیك نمائید. بطور پیش فرض لایه‌ها بر مبنای عددی و در ترتیب ایجادشان نامگذاری می‌شوند (همانند Layer1 ، Layer2). به همین شیوه دو لایه ایجاد كنید. با انتخاب ابزار Type و كلیك كردن نمایشگر ماوس در تصویر، لایه دوم (Layer2) را به یك لایه متنی تبدیل كنید. (این لایه بطور اتوماتیك ایجاد می‌شود). متنی را در آن تایپ كرده، سپس اندازه بزرگی برای آن تعیین كنید و بصورت پر رنگ (Bold) آن را قالب بندی نمائید.

 

كنترل نمایش و مشاهده لایه  

 

 نحوه ایجاد و جابجایی لایه‌ها

برای فعال كردن امكان مشاهده یك لایه یا مخفی كردن آن، پالت Layers رافعال كنید. در كادر ستون چپ هر لایه آیكونی به شكل چشم قرار دارد. برای كنترل مخفی شدن یا مشاهده شدن لایه بر روی آیكون مزبور كلیك كنید. فعال بودن آن سبب مشاهده لایه و پاك شدن آن نیز باعث مخفی شدن لایه می‌شود.

 

 تغییر ترتیب قرارگیری لایه‌ها  

 

 نحوه ایجاد و جابجایی لایه‌ها

ترتیب قرارگیری لایه‌هایی كه تصویر را تشكیل می‌دهند را می‌توانید تغییر دهید. در پالت Layers در عنوان لایه‌ای كه قصد جابجایی آن را دارید كلیك كرده و سپس به موقعیت مورد نظرتان بكشید. جابجایی لایه‌ها یكی از ویژگی‌های بسیار مفید برنامه فتوشاپ می‌باشد. برای مثال با تغییر ترتیب لایه‌های مختلف می‌توانید ترتیب نمایش آبجكت‌هایی كه در این لایه‌ها قرار دارند را تغییر دهید.

 

تغییر شفافیت لایه‌ها  

 

 نحوه ایجاد و جابجایی لایه‌ها

برای ایجاد یك لایه شفاف ابتدا آن را در پالت Layers انتخاب كنید. سپس نوار لغزنده Opacity را كه در بالای پالت Layers قرار دارد تنظیم كنید تا اینكه شفافیت لایه انتخاب شده تنظیم شود. اگر یك سبك بندی (Style) به یك لایه اعمال شود می‌توانید شفافیت لایه انتخاب شده را بدون محو كردن سبك بندی لایه تغییر دهید. برای انجام این كار از نوار لغزنده Fill كه در كار عملی 3 بخش 8 عنوان شده است، استفاده كنید.

 

 *توجه*

تغییر موقعیت لایه پس‌زمینه (Background)

لایه پس زمینه را نمی‌توان در ترتیب لایه‌ها جابجا كرد. برای جابجایی این لایه باید در ابتدا آن را از حالت لایه پس زمینه به یك لایه استاندارد تصویری تبدیل كنید. در نام لایه موجود در پالت Layers دو بار كلیك كرده و یك نام جدید در كادر محاوره‌ای كه نمایان می‌شود وارد كنید (بعنوان مثال Layer0). بعد از تغییر نام لایه پس‌زمینه، می‌توانید همانند لایه‌های معمولی با آن رفتار كنید و آن را جابجا نمائید.

 

حفظ شفافیت

شما می‌توانید از محیط‌های شفاف یك لایه محافظتكنید. به عبارت دیگر، از ویرایش شدن آنها جلوگیری كنید. بدین منظور لایه مورد نظر را انتخاب كرده و آیكون Lock Transparent Pixels را كلیك نمائید تا فعال شود. این كار سبب می‌شود كه هر ویرایش یا نقاشی كه روی این لایه اعمال شود، بر روی نقاط شفاف لایه اثر نكند.