سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در فتوشاپ از دو شیوه كاری می‌توان استفاده كرد. یكی از آنها كه پایه‌ای است و در واقع شیوه مناسبی جهت پردازش تصاویر در فتوشاپ است. شیوه‌ كاری دیگری كه می‌توان در ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افكت‌های ویژه

    

افكت‌های ویژه

در فتوشاپ از دو شیوه كاری می‌توان استفاده كرد. یكی از آنها كه پایه‌ای است و در واقع شیوه مناسبی جهت پردازش تصاویر در فتوشاپ است. شیوه‌ كاری دیگری كه می‌توان در فتوشاپ بكار برد، استفاده از اعمال دینامیك و پویاست، در واقع این مرحله شامل استفاده از افكت‌های جذابی است كه می‌توانید آنها را با استفاده از فیلترها و فرامین ویژه فتوشاپ ایجاد كنید. مباحثی كه تا این بخش مورد بررسی قرار گرفت همگی به شیوه اول یعنی پردازش تصویر مربوط می‌شد. از جمله چرخش، برش قسمتهای معین یك تصویر، رنگ‌آمیزی و… . داشتن تبحر در این مسائل نسبت به توانایی و داشتن تجربه در ایجاد افكت‌های ویژه، بیشتر مورد نیاز است. در حقیقت بكارگیری افكت‌های ویژه جنبه تفریحی و سرگرم كننده دارد.

در كارهای عملی این بخش از كتاب، مجموعه افكت‌های ویژه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرند كه می‌توانید به آسانی آنها را در فتوشاپ بكار بگیرید.

در اغلب موارد افكت ویژه مناسب، در نتیجه استفاده صحیح از ابزارهای انتخابگر ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر با دقت در انتخاب ناحیه مورد نظر، افكت تنها به همان بخش انتخابی و برگزیده از تصویر اعمال می‌شود. یك افكت مناسب از تركیب دو یا چند فیلتر با سایر افكتهایی كه به تصویر اعمال می‌شوند بدست می‌آید. یا با اعمال آنها به بخش‌های معین، می‌توانید افكت‌های حرفه‌ای و مشخصی را ایجاد كنید.

البته بهتر است علاوه بر فیلترهایی كه در این بخش بررسی می‌شوند، فیلترهای Artistic و Brush Strokes را نیز بررسی كنید. این فیلترها داخل یك رابط فعل و انفعالی بانام Filter Gallery تركیب می‌شوند كه به شما این امكان را می‌دهد تا چندین افكت فیلتر را در یك زمان تركیب كنید.

در كارهای عملی این بخش به بررسی گزینه‌های مختلف افكت‌های ویژه می‌پردازیم. در فتوشاپ و در نسخه CS آن بیش از یكصد فیلتر مختلف قرار دارد. در این بخش برخی از آنها را انتخاب كرده و به بررسی‌شان می‌پردازیم، سپس آنها را با یكدیگر تركیب می‌كنیم (همانند فیلترهای blur یا lighting).