تبیان، دستیار زندگی
اندازه تصاویر در فتوشاپ برحسب عرض و ارتفاع و بر مبنای پیكسل یا تعداد نقاط در اینچ كه رابطه مستقیمی با وضوح تصویر دارند تعیین می‌شود. برای مثال می‌توانید تصویری در ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نحوه تغییر اندازه تصاویر

اندازه تصاویر در فتوشاپ برحسب عرض و ارتفاع و بر مبنای پیكسل یا تعداد نقاط در اینچ كه رابطه مستقیمی با وضوح تصویر دارند تعیین می‌شود. برای مثال می‌توانید تصویری در ابعاد 5-Inch×4 و 300dpi داشته باشید. هنگامیكه تصاویر را تغییر اندازه می‌دهید، توجه به این نكته اهمیت دارد كه تفكیك پذیری و وضوح را پائین نیاورید (برای مثال، برای كارهای چاپی مقدار تفكیك پذیری معمولاً 300dpi تعیین می‌شود).

باز كردن تصویر در فتوشاپ

نحوه تغییر اندازه تصاویر

گزینه File\Open را برای باز كردن تصویر مورد نظرتان انتخاب كنید.

بررسی ابعاد تصویر

نحوه تغییر اندازه تصاویر

گزینه Image\Image Size را برای باز كردن كادر محاوره‌ای Image Size انتخاب كنید. مطمئن شوید كه گزینة Constrain Proportions فعال است. در این حالت با حفظ نسبت عرض به ارتفاع تصویر، از آسیب رسیدن به تصویر و تغییر اندازه نامتناسب آن جلوگیری می‌شود.

غیرفعال كردن گزینة Resample Image

نحوه تغییر اندازه تصاویر

گزینة Resample Image را غیرفعال كنید. غیرفعال كردن این گزینه شما را از تنزل تصادفی كیفیت تصویر محافظت می‌كند، بویژه اگر بخواهید تصویر را بزرگ كنید. Resample به خوبی در هنگام تغییر اندازه و كاهش ابعاد تصویر كار می‌كند. البته فعال بودن این گزینه در هنگام افزایش ابعاد، نتیجه مصیبت‌باری دارد.

تنظیم تفكیك‌پذیری یا وضوح تصویر

نحوه تغییر اندازه تصاویر

تفكیك پذیری یا Resolution در واقع به تعداد نقاط در اینچ (dpi) یا تعداد پیكسلها در اینچ (ppi) اشاره دارد. برای كارهای چاپی این مقدار بین dpi 225 و 300dpi تعیین می‌شود. تصاویر وب تنها به میزان 72dpi نیاز دارند. مقدار تفكیك پذیری تصویر را در فیلد Resolution وارد كنید. با انجام این كار، ابعاد تغییر می‌كند. مطمئن شوید كه كیفیت تصویر كاهش نمی‌یابد. در این مورد وارد كردن مقدار 300 در فیلد Resolution ابعاد را از 21 × 14 به 5 × 3 تغییر می‌دهد.

وارد كردن ابعاد

نحوه تغییر اندازه تصاویر

از آنجا كه تفكیك‌پذیری با ابعاد تصویر مرتبط است، تغییر مقادیر ابعاد، تفكیك‌پذیری انتخاب شده در مرحله 4 را نیز تغییر می‌دهد. برای تغییر ابعاد بدون تغییر در تفكیك پذیری كادر مقابله‌ای Resample Image را انتخاب كرده و گزینه Bicubic را در منوی فعال شده انتخاب كنید. در صورتی كه قصد استفاده از تصاویر را در وب دارید، اندازه ابعاد را در فیلدهای مربوط به Pixel Dimensions وارد كنید. اگر قصد چاپ تصویر را دارید از قسمت Document Size استفاده كنید. از منوی كشویی مقیاس اندازه‌گیری را تعیین كنید و سپس ابعاد تصویر را افزایش دهید. ابعاد مورد نظرتان را وارد كرده و سپس برای تغییر ابعاد تصویر، OK را كلیك نمائید.

*توجه*

تغییر اندازه گرافیك‌ها

هنگام بزرگ كردن یك تصویر، گزینه Bicubic Smoother را از منوی Resample Image انتخاب كنید و در هنگام كوچك كردن تصویر نیز حتی‌الامكان گزینه Bicubic Sharper را انتخاب كنید. هنگام تغییر اندازه گرافیك‌های دارای لبه‌های سخت و رنگ‌ هموار، انتخاب گزینه Nearest Neighbor خطوط واضح و مشخص و لبه‌های سختی را ایجاد می‌كند.

افزایش اندازه و كاهش تفكیك‌پذیری

هنگام تغییر ابعاد باید از بزرگ كردن یك تصویر بدون كاهشتفكیك‌پذیری اجتناب كنید. برای مثال برای بزرگ كردن تصویری با ابعاد 5 × 4 و 600dpi به اندازه 7 × 5 باید تفكیك پذیری را تا حد 425dpi تغییر دهید. این احتیاط شما را در مقابل از دست دادن جزئیات تصویر محافظت می‌كند. در صورتی كه كادر مقابله‌ای Resample Image غیرفعال باشد، فتوشاپ بطور اتوماتیك تنظیمات را برای شما اعمال می‌كند.